naantalin kanttori sai lähtöpassit

vuolaasti

turun sanomat kirjoittaa 12.11.2016 että naantalin seurakunnan kanttori kari vuola on saanut lähtöpassit - ei ihme, vai??

8

3868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enymmärrä12

      No on kyllä ihme!! Miksi?!

    • Ihmettelen1

      Tässä on uuden aikakauden alku. Kanttorit jotka puolustavat perinteistä kirkkomusiikkia ja eivät hyväksy viihdemusiikin vyöryä kirkkoihin- saavat lähteä. Kanttorin pitäisi vastata musiikista seurakunnassa,mutta toisin on. Tampereen tuomiokirkkoseurakunnan urkuri Hersta lähti koska hänen ylitseen käveltiin.

    • musiikkityöläinen

      Ei työhönsä kykenemätöntä ja asiakkaita halveksivaa tekijää voida pitää palkkalistoilla. Ainahan urkuri voi perustaa oman firman ja yrittää pärjätä ilman vakituista kk-palkkaa. Ainahan voi yrittää todistaa tietävänsä ainoan totuuden jopa musiikista. Myykö se? No, se jää nähtäväksi. Muitakin kanttoreita on irtisanottu ja joillakin näistä irtisanotuista käytös on ollut asiatonta.

    • ihmettelen1

      Työhönsä kykenemätöntä?Vuola ehti työskennellä lähes 30 vuotta Naantalin seurakunnassa ja nyt hän on työhönsä kykenemätön ja asiakkaita halveksiva?Kuka tuota voisi uskoa?Kyllä ongelmien olisi pitänyt näkyä jo aikaisemmin ei lähes 30 vuoden päästä. Suuri häpeä Naantalin seurakunnalle!!

    • juhannussias

      Nämä fudut johtui kyllä päällekäymisestä, liekö syynä musiikillinen näkemys-sitä en tiedä.

    • rajattomuudellakinrajat

      Ahdasmielinen seurakuntayhteisö haluaa nähdä asian juuri sellaisena kuin se haluaakin sen nähdä. Kun joku otetaan työpaikkaterrorin kohteeksi, tehdään kaikki sen eteen, että asiallisesta tehdäänkin asiaton.
      Tiedoksi 'musiikkityöläiselle':käsityksesi näyttää perustuvan juuri edellämainitsemaani faktaan,asian objektiivinen tarkastelu on sinulla jäänyt puolitiehen.Suomeksi:epäasiallisen käytöksen edustajia on nimenomaan kirkon piirissä muissakin kuin kanttoreissa.Kanttorit nyt vaan sattuvat olemaan yksi helpoimmista maalitauluista suunnattoman heihin kohdistuvan ammattikateuden tähden;musiikkityöläisiä todella riittää pyrkimään urkupallille, mutta vain harva heistä on todellinen taiteilija.
      Ja vielä:Naantalin likeltä löytyy kyllä parikin nimenomaan kanttorikielteistä terroriseurakuntaa:pahinta kaikesta on, että sen keulakuvat(kirkkoherrat, luottamushenkilöt ja työsuojeluvastaavat etunenässä) eivät joudu koskaan vastuuseen teoistaan tässä maailmanajassa.

    • A21s

      Lähtöpasseja jaellaan pitkin läntistä rannikkoa kanttoreille omien hölmöilyjensä johdosta. Viva la revolution!

    • Anonyymi

      Kautta aikojen on kateus johtanut siihen että henkilö saadaan lähtemään. Naantali menetti taiteilijan ja Uusikaupinki kiittää😅

      "Muusikko"..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3313
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2627
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2355
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1701
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      171
      1571
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe