turun sanomat kirjoittaa 12.11.2016 että naantalin seurakunnan kanttori kari vuola on saanut lähtöpassit - ei ihme, vai??
Vastaukset 8
- enymmärrä12
No on kyllä ihme!! Miksi?!
- Ihmettelen1
Tässä on uuden aikakauden alku. Kanttorit jotka puolustavat perinteistä kirkkomusiikkia ja eivät hyväksy viihdemusiikin vyöryä kirkkoihin- saavat lähteä. Kanttorin pitäisi vastata musiikista seurakunnassa,mutta toisin on. Tampereen tuomiokirkkoseurakunnan urkuri Hersta lähti koska hänen ylitseen käveltiin.
- musiikkityöläinen
Ei työhönsä kykenemätöntä ja asiakkaita halveksivaa tekijää voida pitää palkkalistoilla. Ainahan urkuri voi perustaa oman firman ja yrittää pärjätä ilman vakituista kk-palkkaa. Ainahan voi yrittää todistaa tietävänsä ainoan totuuden jopa musiikista. Myykö se? No, se jää nähtäväksi. Muitakin kanttoreita on irtisanottu ja joillakin näistä irtisanotuista käytös on ollut asiatonta.
- ihmettelen1
Työhönsä kykenemätöntä?Vuola ehti työskennellä lähes 30 vuotta Naantalin seurakunnassa ja nyt hän on työhönsä kykenemätön ja asiakkaita halveksiva?Kuka tuota voisi uskoa?Kyllä ongelmien olisi pitänyt näkyä jo aikaisemmin ei lähes 30 vuoden päästä. Suuri häpeä Naantalin seurakunnalle!!
- juhannussias
Nämä fudut johtui kyllä päällekäymisestä, liekö syynä musiikillinen näkemys-sitä en tiedä.
- rajattomuudellakinrajat
Ahdasmielinen seurakuntayhteisö haluaa nähdä asian juuri sellaisena kuin se haluaakin sen nähdä. Kun joku otetaan työpaikkaterrorin kohteeksi, tehdään kaikki sen eteen, että asiallisesta tehdäänkin asiaton.
Tiedoksi 'musiikkityöläiselle':käsityksesi näyttää perustuvan juuri edellämainitsemaani faktaan,asian objektiivinen tarkastelu on sinulla jäänyt puolitiehen.Suomeksi:epäasiallisen käytöksen edustajia on nimenomaan kirkon piirissä muissakin kuin kanttoreissa.Kanttorit nyt vaan sattuvat olemaan yksi helpoimmista maalitauluista suunnattoman heihin kohdistuvan ammattikateuden tähden;musiikkityöläisiä todella riittää pyrkimään urkupallille, mutta vain harva heistä on todellinen taiteilija.
Ja vielä:Naantalin likeltä löytyy kyllä parikin nimenomaan kanttorikielteistä terroriseurakuntaa:pahinta kaikesta on, että sen keulakuvat(kirkkoherrat, luottamushenkilöt ja työsuojeluvastaavat etunenässä) eivät joudu koskaan vastuuseen teoistaan tässä maailmanajassa. - A21s
Lähtöpasseja jaellaan pitkin läntistä rannikkoa kanttoreille omien hölmöilyjensä johdosta. Viva la revolution!
- Anonyymi
Kautta aikojen on kateus johtanut siihen että henkilö saadaan lähtemään. Naantali menetti taiteilijan ja Uusikaupinki kiittää😅
"Muusikko"..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901359
- 46738
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49650- 81639
- 53618
- 47591
- 50573
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan192553