Marian, Jeesuksen yms. kuvat, paavinpatsaat yms. ovat epäjumalanpalvontaa.
Kuvien tekemisestä ja kumartamisesta eli epäjumalanpalveluksesta on tehtävä parannus koska epäjumalanpalvonta on kadottava synti. Epäjumalanpalvojat Jumala tuomitsee ikuiseen Helvettiin. Jos sinulla on ikoneita yms. ja kumarrat niitä, sinun on tehtävä epäjumalanpalveluksesta parannus.
Hoosean 13:2
Nyt he jatkavat synnintekoa, tekevät itselleen valettuja kuvia hopeastansa, epäjumalankuvia ymmärryksensä mukaan, taitoniekkain tekemiä kaikki tyynni.
1 Korinttilaisille 6:9
Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
5 Mooseksen 5:8 Älä tee itsellesi jumalankuvaa, älä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.
Teot 17:30
Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.
Jumala kutsuu jokaista parannukseen ja uskoon Herraan Jeesukseen kuten Raamattu opettaa. Silloin ihmisestä tulee Jumalan lapsi ja hän saa iankaikkisen elämän.
Roomalaisille 8:1
Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.
kuvat ovat epäjumalanpalvontaa
10
174
Vastaukset
- PasiToivonen
>>Jos sinulla on ikoneita yms. ja kumarrat niitä, sinun on tehtävä epäjumalanpalveluksesta parannus.>>
Pakota minut.- toimeksi.saaneenna
Viimeisellä tuomiolla kumarrat Jeesusta Kristusta ja tunnustat Hänen olevan Herra.
Sinä Pasi Toivonen olet tehnyt sellaista syntiä, että sinun syntiesi anteeksianto on kielletty. Sinä et pääse taivaaseen.
Habakuk 2:17-18 Mitä hyötyä on veistetystä kuvasta, että sen valmistaja veistää sen, ja valetusta kuvasta ja valheen opettajasta, että sen valmistaja siihen luottaa ja tekee mykkiä epäjumalia?
Tee parannus synneistäsi ja usko Herraan Jeesukseen kuten Raamattu opettaa niin saat ikuisen elämän- sapattikunniaan
Parannusta on tehtävä myös sapatin rikkomisesta. Oikea lepopäivä on lauantai.
- PasiToivonen
>>Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.>>
Saako kuulua Ku Klux Klaniin? - PasiToivonen
Jeesus-on-Herra heluaa tehdä Suomesta homogeenisen luterilaisen maan. Painotus sanassa HOMO.
Ikävä hänen kannaltaan että ortodoksinen kirkko on valtiovallan suojeluksessa, joten aika vaikea kieltää ortodokseilta uskonnon harjoittamista. - kuvat.ovat.väärin
Raamattu kieltää kaikki patsaat ja kuvat kirkossa. Niitä ei saa kumartaa eikä niille saa esittää mitään rukouspyyntöjä. Terve Marian rukous vie rukoilijalta pelastuksen pois (1. Kor 6:9).
5. Moos. 4:
12 Herra puhui teille tulen keskeltä. Sanat te kuulitte, mutta hänen hahmoaan te ette voineet nähdä; kuulitte vain hänen äänensä. 13 Hän ilmoitti teille liittonsa ehdot, kymmenen käskyn lain, jota teidän tulee noudattaa, ja kirjoitti käskyt kahteen kivitauluun. 14 Minun hän käski opettaa teille kaikki lait ja säädökset, että eläisitte niiden mukaisesti siinä maassa, jonka menette ottamaan haltuunne.
15 "Sinä päivänä, jona Herra puhui teille Horebilla tulen keskeltä, te ette nähneet minkäänlaista hahmoa. Pitäkää sen tähden tarkoin huoli siitä, 16 ettette lankea tekemään minkäänlaista patsasta tai muuta jumalankuvaa, jolla olisi miehen tai naisen hahmo 17 tai maan päällä elävän eläimen tai taivaalla lentävän linnun hahmo 18 tai maassa ryömivän matelijan tai alhaalla vesissä elävän kalan hahmo. 19 Kun kohotatte katseenne taivasta kohden ja näette auringon, kuun ja tähdet, taivaan kaikki joukot, älkää langetko niiden lumoihin, älkää kumartako älkääkä palvoko niitä. Ne on Herra, teidän Jumalanne, jättänyt muille kansoille. 20 Mutta teidät Herra toi pois Egyptin sulatusuunista, että teistä tulisi hänen oma kansansa, kuten te tänä päivänä olettekin. - PasiToivonen
Minun pelastus tai pelastumattomuus ei kuulu sinulle. Pidä huoli omista asioistasi. Viime sunnuntaina rukoilin ruusukkorukouksen ennen englanninkielisen messun alkua. Revi siitä!
Mikä on ruusukkorukous?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot526781Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244452Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss164160Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2303804Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman293073Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132776Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082728"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412407Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672371K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju1001950