Miksi EU-pellet nuolee usan persettä?

Niin lääpällään usaan että vittu muutasivat sinne!
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei täällä länsimaisissa oikeusvaltioissa kenenkään tarvitse vahvempiaan nuoleksia.

Käyttämäsi ilmaisut pätevät näissä banaanivaltioiden omaisissa diktatuureissa, joka asiamiehet myös ovat perussanastoonsa omaksuneet.

Äänestä

Trumpin valinnan Euroopan poliittisessa luokassa aiheuttama hätä paljastaa, kuinka EU-eliitti käsittää, ettei sen vallalla ole kansanjoukkojen tuen antamaa legitimiteettiä ja että viime kädessä se on hukassa, mikäli taustalla ei ole USA-NATO:n tukea. Toivottavasti Brexit ja Trumpin voitto antavat Marine Le Penin kaltaisille isänmaallisille poliitikoille rohkeutta tehdä mahdottoman mahdolliseksi. Kansakuntien Euroopalla on 11. hetki karistaa harteiltaan transatlanttinen roskasakki kätyreineen. Rintamalinjat eivät enää kulje valtioiden välillä, vaan jokaisen maan ja kansan sisällä. Samaa kamppailua valkoisen eurooppalaisen sielusta ja tulevaisuudesta käydään kaikkialla.

Huvittavaa kyllä on Suomi yksi "arvoyhteisön" kaikkein tiukimmassa kontrollissa olevia valtioita, vaikka nimenomaan Suomen kaltaisella maalla on tässä USA-NATO-EU:n ja eurotalouden kuolemansyleilyssä kaikkein eniten menetettävää. Täällähän ei transatlanttisen eliitin politiikalle ole mitään vastavoimaa olemassa Perussuomalaisten osoituttua ajat sitten kontrolloiduksi valeoppositioksi (ja nyt hallitukseen päästyään suorastaan USA-NATO:n käsikassaraksi) -- jos ei Paavo Väyrysen kaltaisia yksityisajattelijoita oteta lukuun.

Äänestä
  • Paavo Väyrynen ja kansalaispuolueensa näyttää nyt IPU:n rinnalla ainoilta vaihtoehdoilta, jotka saattaisivat johdattaa meidät ulos tästä eliittien suuruudenhullusta hankkeesta.

    Äänestä

Kysymys on pelkästään siitä, että suurin osa suomalaisista kunnioittaa samoja arvoja kuin USA.

Oletteko muuten koskaan huomanneet Putinin maininneen sellaisia asioita kuin demokratia, sananvapaus, riippumaton oikeuslaitos ja ihmisoikeudet?

Äänestä

Ennen jenkkien vaaleja pelättiin Venäjää, joka ei ole muuta kuin salonkikelpoisempaa rasismia, vieraan heimon pelkoa.

Nyt kelkka on kääntynyt niin että pelätäänkin USAa.

Media ja poliitikot eivät ole tajunneet että populismi ei ole suosittua koska kansa olisi tyhmää vaan siksi että eliitti ja sen touhut on saavuttanut kestämättömän kääntöpisteen johon populismi antaa näennäisvastauksen.

Suomen kannalta aito suvereniteetti ja itsenäisyys olisi parasta mitä voisi tapahtua.

Ruohonjuuridemokratia Sveitsin malliin ja rajavalvonta Australian mallin mukaan.

Äänestä

Populisteille kysymys: Mikä on Suomessa pielessä?

Lähes kaikissa kansainvälisissä vertailuissa sijoitutaan parhaiden maiden joukkoon ja sitten kumminkin joidenkin mielestä kaikki on pielessä!

Äänestä

Suomessa on palkat ja eläkkeet kymmenen kertaa suuremmat kuin Venäjällä. Meillä on sananvapaus, ihmisoikeuksia kunnioitetaan ja toimiva oppositio.

Älkää tulko minulle sanomaan, että kaikki on pielessä.

Äänestä
  • Vitusti jäljessä Saksan ja jenkkien liksoista..

    Äänestä

  • oletnuija kirjoitti:

    Vitusti jäljessä Saksan ja jenkkien liksoista..

    Pitää katsoa mitä sillä liksalla missäkin saa ? Saksassa tuli viimevuonna vasta käyttöön minimipalkka kympin pintaan, kun siellä ollut matalapalkkoja siinä 6€ tunnilta.
    Jenkeissä taas palkka on suurempi, mutta siitä ei ole otettu veroja, eikä sosiaalikustannuksia. Eli siellä on vapaaehtoista itse ostaa sairasvakuutus, muuten jää hoitoa vaille.
    Mielestäni meillä on hyvä systeemi, kun työnantaja ottaa suoraan palkasta ja tilittää eteenpäin, siinä ei kysytä, haluatko vai et.
    Jenkeissä Obama sai väkisin ajettua tämän nyt purettavaksi uhatun Obama care vakuutuksen, jolla köyhätkin pääsivät hoidan syrjään kiinni. Tuntuu olevan köyhille paha isku, kun palkasta otettu sitä varten päältä pois. Eli ne vastustivat, jotka asiasta olisivat hyötyneet. Totta ihmisen on nuorena aina kuolematon, sitten vanhana sitä hoitoa tarvitsisi, silloin varmaan harmittaa, kun ei sitä sitten saa.

    Äänestä

Obaman käskystä EU-pellet sotki Ukrainan asiatkin.. Yritti kaapata Krimiä Natolle!

Äänestä

Krim on tyypillinen tapaus, jossa asiat yritetään kääntää päälaelleen.

Venäjä anasti naapurimaaltaan Krimin ja syylliseksi väitetään USA:ta.

Pitää olla köyhäjärkinen, jos tuon uskoo.

Äänestä
  • Miten anasti? Kansa halusi ja Nato ei sitä saanut..

    Äänestä

Oli siinä Pari! Obama ja Merkel! Kumpikin toiminnallaan munannut itsensä!
Tulee ryhtiä lobalisaatioon; rikkaile rahat ja nylje köyhät ja eläkeläiset touhuun!

Äänestä
  • Ei muuta kuin kaaliburgeria ääntä kohti että jaksat, sen jälkeen takaisin suomen kielen perusteita reippaasti opiskelemaan!

    Äänestä

  • Onnea_opintoihin kirjoitti:

    Ei muuta kuin kaaliburgeria ääntä kohti että jaksat, sen jälkeen takaisin suomen kielen perusteita reippaasti opiskelemaan!

    Jospa tollo alkaisit juuriharjalla kuurata mustanpersseenkieltäsi? Ei ole enää etu olla kieli mustasbeffassa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvottavaaetaantumista kirjoitti:

Niin lääpällään usaan että vittu muutasivat sinne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu