Puolustusvoimain entinen arvostettu komentaja hätkäytti Lappeenrannassa esittämällä Ukrainan kahtia jakoa. Lisäksi hän piti varmana, että Krim pysyy osana Venäjää pysyvästi se on vaan jokaisen hyväksyttävä. Lisäksi Hägglund piti Yhdysvaltain hyökkäystä Irakiin paljon pahempana asiana kuin Venäjän toimia Ukrainassa. Hägglund ei myöskään lämpene Natojäsenyydelle vaan kannattaa Euroopan yhteistä puolustusta. Mitä mieltä olette entisen puolustusvoimain komentajan ulostulosta?
Ukraina kahtia.
glx
1982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Järkimies puhuu asiaa.
Näin ne realiteetit muuttuvat. Pikkuhiljaan tosiasioiden edessä.
Euroopan tehtävä puolustusliitto Venäjän kanssa. Terrorismia ja muuta uhkaa vastaan!
Muuttakoot Ryssänkiimaiset sinne ihannemaahansa!
Olen pettynyt muuten arvostamaani Kenraaliin. Näköjään Jälkisuomettuminen on todellinen ongelma Suomessa. Ryssä on rikkonut kansainvälistä oikeutta Itä-Ukrainassa ja se tulee saattaa vastuuseen teoistaan.
Kukaan tuskin kiistää sitä ettei Saddam Hussein saanut sen minkä ansaitsi.
Kansakunta sairastaa Jälkisuomettumisen lisäksi Ryssänkiimaa. Hyi Saatana!
NATO-jäsenyyden suhteen velvollisuutemme on ajaa omaa EI RYSSÄN ETUA! En yleensä HUUDA MUTTA NYT ON PAKKO!
Ei voi kuin todeta, että luojan kiitos sentään suomessa on niitäkin, joilla ajatus viellä kulkee useampaa uomaa kuin sitä yhtä ja oikeaa, "lännestä" syötettyä.
Se voi myös olla syy, miksi toiset ihmiset ovat arvostetumpia kuin toiset, ja joillakin arvovalta vain kasvaa ajan kuluessa.
Kyllä on kansakunnan moraalinen selkäranka vaurioitunut pahemman kerran vuosien 1956-1981 seurauksena.
Täytyy varmaan muuttaa Yhdysvaltoihin tästä Ryssännuolijoiden maasta.
Kannattaisi muistaa että Ryssä halveksii ja alistaa myötäilijöitä. Voimaa se kunnioittaa. Tämän tiesi jo Mannerheim.
Toivottavast saat jotai muutakin kuin turistiviisumin. Tervemenoa.
Mitä tuolla aikavälillä on sitten tapahtunut, mille kansakunnalle ?
Valitettavasti tämän asian suhteen, olet ehdottomastikin sopiva, yhteen maailman aidosti tyhmimpiin kuuluuvan kansan kotomaahan.
Ei tarvitse heittäytyä alentuvaksi. Lue poika historiaa niin ymmärrät että Kekkosen aikainen nuoleskelupolitiikka johti em. moraalin rappeutumiseen.
Kuten olen monesti sanonut niin samaan aikaan kun täällä kilisteltiin "Rauhanomaisen Rinnakkaiselon" merkeissä Ryssä kidutti toisinajattelijoita Suomenlahden toisella puolen.
Sellainen se on se "Ystävällinen Rauhanvaltio".
PS: Kyllä Pietarin Trollit pitävät täällä huolen Ryssän "tiedottamisesta". Ilman että meidän tarvitsee Imperialistista Roistovaltiota avittaa.
Ja Yhdysvallat on hieno maa. Suomen jälkeen paras maailmassa. Kyllä taas saa hävetä tällaisia puheita kun siellä seuraavan kerran käy.
Tätä uhoa ja räkytystä jota politikomme pitävät, on pitkälti samaa kuin Usankin, sitä pitää hävetä - siinä on oikein länsimainen tyhmyys käynyt ylpeyden edellä.
Sitä kutsutaan selkärangaksi ja moraalisen kompassisuunnan pitämiseksi.
Usata mukaileva räkytys on kyllä kaukana selkärangasta ja moraalista. Tuo on jo sairasta !
Älä yritä. Noin halpaan en mene.
Potilas on sairastunut k-linjan väykkä-rähmäkuumeeseen. Tauti tekee uhristaan kritiikttömän sätkynuken ja oireisiin kuuluu pakonomainen moskovan saappaan nuolenta. Vatsa menee kuralle ja lasti valuu kotipesään. Sekoamisen jälkeen potilas kuulee moskovan kellojen vienoa soitantoa sen sijaan että ymmärtäisi kolinan kuuluvan telaketjusta, joka lähestyy hyödyllisiä idiootteja.
Naulan kantaan. Lisäksi potilas sairastui Tukholman Syndroomaan vuosina 1956-1981. Potilas oli jo miltei terve vuosina 1990-2003. Sen jälkeen anamneesissa havaittavissa selvää Ryssänkiiman pahenemista!
Älykkään tuntuinen natottaja postasi edellisen.
Minkä minä tosiasioille voin. Hävetkää Ryssänkiimaiset!