OP:n katteettomuusmaksu

Minulla oli e-lasku automaattisessa maksussa eräpäivänään. Sitten eräpäivänä tililläni ei ollutkaan tarpeeksi rahaa maksun maksamiseen ja OP veloitti tästä katteettomuusilmoisuksesta 6,5 euroa. Eli käytännössä jouduin maksamaan siitä, että olen köyhä (opiskelija). Vaikuttaa jotenkin törkeältä, harkitsen pankin vaihtoa. Mutta onkohan muillakin pankeilla samanlainen käytäntö tuossa tilanteessa? Ja mihinköhän sitä vielä joutuu varautumaan? OP tuntuu perivän ihan mielivaltaisia palvelumaksuja muutenkin.
71322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Käytännössä joudut maksamaan siitä, että sinulla ei ollut tilillä katetta eräpäivänä. Saathan sinä harkita pankin vaihtoa, mutta samat säännöt on muuallakin.

Äänestä
  • Joo, no tuo nyt tuli harvinaisen selväksi. Mutta siis ilmeisesti on sitten sama käytäntö kaikissa pankeissa? Ei ole mukavaa, kun täytyy muutenkin niin pienellä tulla toimeen ja laskea jokainen euro ja sitten OP-pankki rokottaa tollasesta asiasta vielä lisää. Luulin että oli järkevää laittaa kaikki laskut automaattiseen maksuun. Mutta tämä nyt on yksi pieni asia monien muiden joukossa, jotka muuttavat käsitystä kokoajan vain negatiivisemmaksi.

    Äänestä

  • "Luulin että oli järkevää laittaa kaikki laskut automaattiseen maksuun. "

    Se on todella järkevää silloin kun on kuten esim. minulla että tilillä on koko ajan vähintään parituhatta euroa ja useimmiten huomattavasti enemmän.

    Se ei ole ollenkaan järkevää silloin kun ei voi olla täysin varma siitä että tilillä tosiaan on rahaa silloin kun maksu menee. Siinä tapauksessa täytyy pitää maksujen hallinta itsellään, ja maksaa ne silloin kun rahaa on, vaikka sitten muutaman päivän myöhässä. Tämä sumpliminen tuli kyllä itsellekin tutuksi opiskeluaikoina. Luojan kiitos ne päivät ovat muisto vain.

    OP:n maksu on kyllä aika iso. Handelsbanken näyttää ottavan 0 euroa kun huomautus lähetetään verkkopankissa.

    Äänestä

Ennen pörssi sikailua pankit oli asiakasta varten, nykyään

Äänestä

Otit siis pankilta lainaa etukäteen kysymättä. Laskujen maksaminen luvatta toisten rahoilla on pahempi juttu kuin jättää maksamatta.

Älä tee niitä laskuja jos et pysty maksamaan.

Äänestä
  • Mutta eihän se pankki sitä laskua maksanut, vaan itse myöhässä ja sitten vielä sen katteettomusmaksun pankille. Ei kai sitä voi lainanotoksi tulkita, että laittaa automaattiseen maksatukseen omalta käyttötililtä? Sehän on vain hyvää bisnestä pankille, ettei mulla ollut varaa maksaa sitä laskua.

    Äänestä

  • vi-hai-nen kirjoitti:

    Mutta eihän se pankki sitä laskua maksanut, vaan itse myöhässä ja sitten vielä sen katteettomusmaksun pankille. Ei kai sitä voi lainanotoksi tulkita, että laittaa automaattiseen maksatukseen omalta käyttötililtä? Sehän on vain hyvää bisnestä pankille, ettei mulla ollut varaa maksaa sitä laskua.

    Muistelen aikanaan jo kauan sitten, kun tilini ylittyi jotakin 30 PENNIÄ. Olipahan päänkeikutusta ja uhkailua, oli pankkivirkailija kutsumustehtävässään. Tilille tuli vakituisesti palkka kerran kuukaudessa. Itse olen saanut selvitellä pankin munauksia, kun tililtä on viety liikaa rahaa. Vain hapanta naamaa näytettiin, kun osoittautui pankin virheeksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vi-hai-nen kirjoitti:

Minulla oli e-lasku automaattisessa maksussa eräpäivänään. Sitten eräpäivänä tililläni ei ollutkaan tarpeeksi rahaa maksun maksamiseen ja OP veloitti tästä katteettomuusilmoisuksesta 6,5 euroa. Eli käytännössä jouduin maksamaan siitä, että olen köyhä (opiskelija). Vaikuttaa jotenkin törkeältä, harkitsen pankin vaihtoa. Mutta onkohan muillakin pankeilla samanlainen käytäntö tuossa tilanteessa? Ja mihinköhän sitä vielä joutuu varautumaan? OP tuntuu perivän ihan mielivaltaisia palvelumaksuja muutenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu