Mediamoguli Stephen Bannon on vaikutusvaltainen mies. Ulkoministeri Timo Soini kieltäytyi kommentoimasta, tunteeko hän Bannonia.
Stephen Bannon johti Trumpin kampanjaa.
Hän nousi vaalivoiton myötä Trumpin neuvonantajaksi.
Bannonilla on kytköksiä myös Euroopan populisteihin.
Vuonna 2012 vasta Brexit-ihmeestä haaveillut Yhdistyneen kuningaskunnan itsenäisyyspuolue, Ukip, mainosti kokouksessaan perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soinin olevan "yksi 13 ihmisestä, jotka tuhoavat maailmantalouden" ja yksi "kymmenestä vaarallisimmasta eurooppalaispoliitikosta", kuten Business Insider ja Spiegel-lehti olivat Soinista kirjoittaneet.
- Ei sitä mitenkään miinuksena voi pitää. Sehän osoittaa, että työ mitä tekee, on merkittävää, Soini kommentoi titteleitään Helsingin Sanomien haastattelussa (22.9.2012).
Kun perussuomalaisten puheenjohtaja, Timo Soini puhui ystävänsä Nigel Faragen johtamassa Ukipin puoluekokouksessa syksyllä 2012, nousivat kuulijat taputtaen seisomaan. Olihan Suomen Soini saanut veret seisauttavan vaalivoiton EU:n, maahanmuuton sekä vanhan puolue-eliitin vastaisella eduskuntavaalikampanjallaan.
Hyvät ystävät
Soini ja Farage ystävystyivät jo vuonna 2009 Brysselissä. He istuivat EU-parlamentissa samassa, EU-vastaisessa, EFD-ryhmässä. Tuolloin molemmat populistipuolueiden johtajat vasta haaveilivat poliittisista ”jytkyistään”.
Ukip oli jo 1990-luvulta lähtien yrittänyt saada menestystä EU-vastaisella Brexit-teemalla, mutta kansa ei lämmennyt valkoisten, keskiluokkaisten poliitikkojen teoreettisille puheille.
Muutos tapahtui vasta vuonna 2011, kun Ukip teki täyskäännöksen ja muuttui EU-vastaisesta puolueesta myös maahanmuuttovastaiseksi puolueeksi sekä poliittista eliittiä vastustavaksi kansaliikkeeksi, joka rakennettiin puolueen suorasuisen johtajan, Nigel Faragen karisman ympärille.
Laskelmoitu linja
Faragen kanssa Ukipin perustajajäsenenä puurtanut Godfrey Bloom kertoi The Telegraph -lehdessä, (4.7. 2016) kuinka tarkasti mietittyä Ukipin suunnanmuutos maahanmuuttovastaiseksi puolueeksi oli: "Se tehtiin siksi, että jokainen kysely osoitti keskivertoäänestäjän päähuolen olevan maahanmuutto."
Suosiota alkoi tulla. 5.5.2013 Soini hehkutti blogissaan, kuinka hänen ystävänsä Nigel Farage ja Ukip olivat paikallisvaalien suurvoittajia. Soini myös totesi jutelleensa Nigelin kanssa pitkät tovit ja kuinka heillä on paljon yhteisiä näkemyksiä: ”Mitä parempi yhteistyö, sitä suurempi muutos, eri puolilla Eurooppaa”, Soini kirjoitti.
Mediamoguli kiinnostui
Seuraavana vuonna myös Atlantin takana alkoi kiinnostus Faragea kohtaan nousta.
Yhdysvaltain presidentiksi valitun Donald Trumpin päästrategiksi nostama Stephen Bannon johti vuonna 2014 rasistisilla teksteillä ladattua radikaalikonservatiivista Breitbart Newsiä. Monien yllätykseksi Bannon päätti perustaa myös Breitbartin Lontoon uutistoimiston.
Miksi amerikkalainen radikaalikonservatiivi mediamoguli halusi avata uutissivut Britanniaan?
Sen vuoksi, että Bannon oli löytänyt brittien ”teekutsuliikkeen” johtohahmon, Nigel Faragen. Bannon halusi Faragen avulla luoda poliittisen kapinan Britanniassa. Suunnitelmasta kertoi vuonna 2015 Amerikan konservatiiviunionin kokouksessa Breitbart Newsin päätoimittaja, Alexander Marlow.
- Haluamme olla mukana Nigel Faragen kanssa tekemässä poliittista kapinaa. Farage on ainoa englantilainen, joka taistelee euroeliittiä, maahanmuuttoa ja islamin tuomaa uhkaa vastaan”, Marlow perusteli Breitbart Lontoon avaamista.
Mediamogulin tyyli on kansanomainen.
Pelkoa ja valheita
Myös Fargage puhui Amerikan konservatiiviunionin kokouksessa vuonna 2015. Tunteikasta ja paikoin valheisiin vetoavaa Brexit-kampanjaa vetänyt Farage kertoi amerikkalaisille konservatiiveille, kuinka haitallista multikulturalismi on, kuinka vaarallista islam on, ja kuinka juutalais-kristillistä kulttuuria on puolustettava.
Bannonin neuvojen ja Breitbart Lontoon tuen myötä Faragen on sanottu muuttaneen omaa tyyliään entistä shokeeraavammaksi.
Farage on muun muassa sanonut, että maahanmuuttajilta pitäisi kieltää aids-hoidot. Lisäksi hän julkaisi Brexit-kampanjan aikana paheksutun julisteen, jossa kuvattiin epätoivoisten pakolaisten yritystä päästä Eurooppaan. Juliste oli otsikoitu: ”Breaking Point”, murtumispiste.
Karmea uhri
Kesäkuussa 2016 Brexit-kampanja kävi kuumana. Muutama päivä ennen juhannuksen kansanäänestystä mielenterveysongelmista kärsinyt maahanmuuttovastainen mies ampui pakolaisten oikeuksia puolustaneen sekä brittien EU:ssa pysymisen puolesta kampanjoineen, työväenpuolueen kansanedustajan, Joe Coxin.
Farage kielsi maahanmuuttovastaisen kampanjansa vaikutuksen surmaan, mutta totesi itse olevansa poliittisen ajojahdin uhri.
Kuten tunnettua, Brexit-puoli voitti. EU-ero-kampanjan ääniä kertyi erityisesti ikääntyneiltä ja vähemmän koulutetulta äänestäjiltä.
JATKUU
Trump, Soini, Bannon ja Brexit
9
<50
Vastaukset
- SoininKamu
Trumpin ase
Pari kuukautta myöhemmin elokuussa 2016, kun Yhdysvaltain presidentinvaalikampanjaa oli jäljellä enää reilut 80 päivää ja alkoi näyttää siltä, että Donald Trump menettäisi asemiaan verrattuna Hillary Clintoniin. Teki Trump strategisen liikkeen ja kutsui kampanjansa avuksi Stephen Bannonin.
The New York Times -lehti arveli tuolloin, että Trump ymmärsi kampanjansa olevan kriittisessä pisteessä ja tiesi tarvitsevansa räväkän Bannonin sekä Breitbar Newsin vetoapua.
Loppu on historiaa. Trump voitti tiukan presidenttitaiston lukuisten valheiden ja törkypuheiden avulla sekä erityisesti vähemmän koulutettujen ja ikääntyneiden äänillä, eli samoilla keinoilla kuin Trumpia tukenut Nigel Farage voitti oman taistonsa hieman aiemmin.
Nigel Faragesta tuli myös ensimmäinen Trumpin presidenttivalinnan jälkeen tavannut eurooppalainen poliitikko.
Yhteinen agenda
Mitkä asiat Trumpia, Faragea ja Bannonia yhdistävät? Ainakin seuraavat: maahanmuuttovastaisuus, presidentti Obaman mustamaalaus, islamin demonisointi, valehtelu, myötäkarvainen suhtautuminen Venäjän presidenttiin, EU-vastaisuus, globaalin vapaakaupan vastustaminen, naisten tasa-arvon vähättely, eliitin vastaisuus, nationalismi, vallanhalu, kansan äänen omiminen sekä tietysti yhteinen agenda ja ystävyys.
Soinin rooli
Miten Suomen ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja, Timo Soini liittyy kolmikkoon?
Se sama Soini, jota vielä vuonna 2012 pidettiin yhtenä Euroopan vaarallisimmista poliitikoista.
Soini on avoimesti myöntänyt olevansa kolmikosta vain Nigel Faragen hyvä ystävä. Soinin yhteyksistä Bannoniin ei ole vahvistettua tietoa. Ulkoministeri Soini totesi maanantaina Iltalehdelle Bannon-yhteyksiin liittyen, ettei hän kommentoi, keitä tuntee.
Sama virsi
Kuten tunnettua, Soini on ollut pitkään EU- ja erityisesti eurovastainen. Maaliskuisessa BBC:n haastattelussa Soini muun muassa totesi, että hän ei olisi liittynyt euroon.
Ja vaikka ulkoministeri Soini on viime aikoina korostanut hallituksen linjan mukaisesti Suomen EU-jäsenyyden turvallisuuspoliittista arvoa, ei se poista tosiasiaa, että Soini on yli kymmenen vuotta toitottanut EU:n ongelmia.
Soini myös johtaa puoluetta, joka voi ensi eduskuntavaaleissa Suomen EU-eron yhdeksi pääteemakseen, sillä Lännen median (8.11.) kyselyssä perussuomalaisten ydinjoukko haluaisi, että puolue asettaa vuoden 2019 eduskuntavaaleissa tavoitteekseen Fixit-kansanäänestyksen järjestämisen.
Brexitin jälkeen ulkoministeri Soini on korostanut Suomen kahdenvälisten, hyvien brittisuhteiden merkitystä. Tosin juuri ennen äänestystä ulkoministeri Soini totesi "plokissaan" taas kerran: ”Missä EU, siellä ongelma". On ollut ja on huomennakin. Riippumatta siitä, mikä on Brexit-äänestyksen tulos.”
Tuloksen selvittyä Suomessa osa hallituskumppaneistakin katsoi pahalla, kun ulkoministeri matkusti saman tien Britanniaan.
Sanat ja teot
Soini on useaan otteensa kieltänyt puolueensa rasismin, mutta puheet eivät muuksi muuta sitä tosiasiaa, että puolue on ratsastanut maahanmuuttovastaisuudella useissa vaaleissa. Sanat ovat tekoja myös siinä suhteessa, että parhaillaan kolme perussuomalaisten jäsentä on syytteessä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Juttua on korjattu klo 9.03: Kolme perussuomalaisten jäsentä on syytteessä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Jutussa sanottiin aiemmin virheellisesti, että syytettyjä olisi kaksi.
KREETA KARVALA
[email protected] - Soini-istuu
kahdella tuolilla. Siinä yleensä putoaa väliin. Tosin Soinin elopainolle voi yksi tuoliolla liian vähän.
- SoininKamu
"Soini myös johtaa puoluetta, joka voi ensi eduskuntavaaleissa Suomen EU-eron yhdeksi pääteemakseen, sillä Lännen median (8.11.) kyselyssä perussuomalaisten ydinjoukko haluaisi, että puolue asettaa vuoden 2019 eduskuntavaaleissa tavoitteekseen Fixit-kansanäänestyksen järjestämisen."
Soini harjoittaa siis vähin äänin politiikkaa, joka eroaa Suomen linjasta.
ei ihme, että tiltut kehuivat häntä ennen persujen liittymistä hallitukseen.
Kehumisen voi taas aloittaa, sillä Soini jatkaa entistä peliään. - Joxanen
Oliskohan Soinin painoarvoa tässä jutussa hieman liioiteltu ?
- Painoarvoa-on
voitu liioitella, mutta painoa ei.
- pkjugfg
Riittää, että Soini saa äänestyksensä EUsta
eroamiseksi. Suomen venäjäläiset hoitavat loput. Samalla lailla Italiassa äänestävät nyt
maassa äänioikeutetut venäjäläiset ja ero
EUsta käynnistyy.
100 tuhatta äänestäjää käänsi USAn vaalit ja
entisiä Venäjän/Neuvostoliiton kansalaisia
löytyy USAsta enemmänkin.
Meillä kun on vielä Viron venäläiset ja muut
tervetulleiksi toivotetut.- Suomessa-ratkaistaan
vaalit suomalaisten äänillä. Venäjäntaustaisia onnoin 100 000. Joukko on hyvin kirjavaa.
- khcjgdr
Venäjäntaustainen vaikka sitten Monacon tai Ranskan kautta, mutta äänioikeutettu ja nyt lähtee Italia.
- y5e
Soini on Trumpin kaksoisagentti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485356
- 483728
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963376- 313136
- 592894
- 582746
- 532400
- 381854