En sinänsä ole pääministeri Sipilän fani. TE-toimiston korvaaminen yksityisellä palvelulla kuulostaa kuitenkin hyvältä.
Työvoimapalvelut eivät osaa laskea oikein edes työttömien määrää. Palkkatyötä sieltä ei ole saanut miesmuistiin. Henkilöstön tsaristinen kurinpitoasenne ja rankaisumentaliteetti eivät kuulu tälle vuosituhannelle. Työttömät eivät tarvitse (lisä)rangaistusta.
TE-toimistoja täytyy tuulettaa. Suojatyöpaikat eivät kuulu nyky-yhteiskuntaan. Ne TE-toimiston "asiantuntijat" olen jo nähnyt. En tiedä missä heidän väitetty asiatuntemuksensa käytännössä ilmenee, mutta kokemukseni pohjalta en usko että sillä olisi mitään tekemistä reaalitodellisuuden kanssa.
Terve menoa vaan kilometritehtaalle duuniin kaikki TE-toimistot. Saatte sitten itsekin maistaa sitä herkkua.
Työvoimapalvelut eivät osaa laskea oikein edes työttömien määrää. Palkkatyötä sieltä ei ole saanut miesmuistiin. Henkilöstön tsaristinen kurinpitoasenne ja rankaisumentaliteetti eivät kuulu tälle vuosituhannelle. Työttömät eivät tarvitse (lisä)rangaistusta.
TE-toimistoja täytyy tuulettaa. Suojatyöpaikat eivät kuulu nyky-yhteiskuntaan. Ne TE-toimiston "asiantuntijat" olen jo nähnyt. En tiedä missä heidän väitetty asiatuntemuksensa käytännössä ilmenee, mutta kokemukseni pohjalta en usko että sillä olisi mitään tekemistä reaalitodellisuuden kanssa.
Terve menoa vaan kilometritehtaalle duuniin kaikki TE-toimistot. Saatte sitten itsekin maistaa sitä herkkua.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oppositio pitää työvoimapalveluiden yksityistämistä "hyvinvointivaltion purkamisena". Voe mahoton! Heikot on tietotaidon eväät oppositiolla.
On se vaan niin kamalan surullista jos hyvinvointivaltio kattaa ainoastaan valtion työntekijät. Ja yksityinen sektori sekä kaikkien sektoreiden ulkopuolelle jäävät on siitä ulkopuolinen.
En oikein jaksa uskoa siihen perinteiseen pohjois-korealaiseen suunnitelmatalouden ajatusmalliin jota YLE ja TE-toimistot meillä edustavat. Kokonaisuus ei voi hyvin niiden avulla.
Ei riitä että TE-toimiston henkilökunnalla on kivaa keskenään. Yhteiskuntaan kuuluu muutakin. Eikös näiden TE-toimiston ämmien ja muiden julkisen alan työntekijöiden oikeastaan kuuluisi olla MEILLÄ TÖISSÄ!
Nykyisen Suomen perustuslain mukaan työvoima ei enää ole valtiovallan erityisessä suojeluksessa. Niinpä ihmetyttää mitä tekemistä valtiolla enää oikeasti on pitkään aikaan ollut työvoiman kanssa.
Uuden perustuslain mukaan jokainen on itse vastuussa omasta toimeentulostaan. Ei siinä mitään kiukuttelua ja itkupotkukohtauksia tarvita. Pelkkä kylmä tosiasia jonka voi ottaa vastaan viileän rauhallisella asenteella.
Paavo Lipponen niminen demari oli aikoinaan niin iloinen perustuslain muutoksesta joka vapautti valtion työvoiman hyysäämisestä, ainakin virallisesti. Uudistus vaan jäi kesken sikäli että työkkärit jäivät olemaan vaikka pohja vedettiin pois niiden alta.
Työkkäreiden säilyttämien jonkinlaisina kansan kurinpitolaitoksina ei oikein toimi. Työttömyys ei enää tällä vuosituhannella voi olla rangaistavaa.
Kyllä niitä palkkiovirkoja ja suojatyöpaikkoja varmaan löytyy muualtakin valtiohallinnosta. Valtion kansalaisten maksamilla verovaroilla ylläpitämä TE-toimisto on jo pitkää ollut ylimääräinen laitos ilman todellista missiota.
Kiittäkää Paavo Lipposta. Uusi perustuslaki oli pitkälti hänen työnsä hedelmä.
Aivan eduskunta on hyvä esim. Miten voi tienata omaisuuden vaikkei osaa mitään. Sillä "työmies" on palkkansa ansainnut, mutta moniko kansanedustaja?
Kovin on huomaamatonta Sipilän hyvyys kun minä en sitä näe.
"Työvoimapalvelut eivät osaa laskea oikein edes työttömien määrää. Palkkatyötä sieltä "
Aivan ja tiedäkö miksi? Koska nyt on se tilastokeskuksen luku joka väärentää lukua 100 000 tuhannella, eli kerros paljonko suomessa on tänäpäivänä työttömiä?
Joo yksityistäminenhän tunnetusti parantaa kaikkia palveluita ja laskee kustannuksia. Yksikään kansalaisen tarvitsema, tai valtion edellyttämä, palvelu ei pitäisi olla yksityisen, jollei hän itse sellaista halua käyttää.
Mikä siinä on että tämän hetkinen hallitus saa ja voi vängätä kaiken porvareiden taskuun. Ovatko muut niin älykääpiöitä etteivät tajua tai sitten vain munattomia tekemään asialle mitään.
Taas rupeaa SIIPILÄN LESTU RAHASTAMAAN yksityisillä palveluilla, onkohan lestujen RAAMUTUSSA SIIONIEN VIRSISSÄ tämmöinen määräys??EUkko taitaa saada lestu aivoistaan myös hulluja aivoituksia?? EI TÄMÄ MENE LÄPI , EI ME NIIN HULLUJA OLLA, taas pöllö siippelä??
No uskovaisten ja kansan rahat ovat yhteisä.
Valtio tukee rikkaiden luksusautoilua - avustus jopa 500 €/kk
Lauantai 7.5.2016 klo 06.30 (päivitetty klo 08.16)
Iltalehden tekemän selvityksen mukaan julkista energiatukea valuu yritysjohtajien, lääkäreiden, lentäjien, asianajajien ja miljonäärien huippukalliisiin sähköautoihin.
Tosin eräs pätevä paska paulan sipilä nimitti herää kysymys?