Kuka voittaa?

Ennen sotia luultiin yleisesti, että joko natsismi tai kommunismi voittaa. Kyllä maallisissakin piireissä näin ajateltiin, mutta erityisesti kristillisissä.

Paljon kiinnitettiin huomiota siihen, että monet kommunistien johtajat olivat juutalaisia. Juutalaisuus ja kommunismi olivat joillekin jopa saman asian kaksi puolta. Kommunismi oli julkisesti ateistista, natsismi varsinkin alkuaikoina pyrki esiintymään kristinuskon ja länsimaisen sivistyksen puolustajana.

Takana oli myös Kristuksen ajoista asti periytyvä länsimainen juutalaisvastaisuus. Kauheat seuraukset tiedämme. Sekä Saksassa että muuallakin suuri osa kristityistä näki komunismin vaaran suurempana ja valitsi juutalaisvastaisuuden. Nyt tiedämme, että kumpikaan ei voittanut.

Sodan jälkeen useat kristityt potivat huonoa omaatuntoa, mutta näkivät viisaaksi vaieta valinnastaan. Osa ratkaisi toisin. He vaihtoivat puolta ja rupesivat katsomaan sormien läpi, kun entiset vainonut saivat vallan ja tukijan ja ryhtyivät vainoamaan Palestiinan alkuperäisasukkaita. Tappoja, kidutusta, karkotuksia, takavarikkoja, vankeutta.

Sotaa edeltäneet kristityt lukivat samaa Raamattua kuin nykyiset, mutta tulkitsivat sitä täysin eri tavalla. Nyt on syntynyt jo uusi voimallinen oppi. On kaksi pelastustietä. Kun kristityilta on mennyt jo valinnanaika umpeen, juutalaiset saavat vielä ottaa Jeesuksen Vapahtajanaan. Eihän Raamatussa näin sanota, mutta henkilöt, jotka väittävät, että he eivät tulkitse Raamattua, tekevät tällaisiakin tulkintoja.

Erilaisten tukintojen takana ei ole Raamattu, vaan ihmiset valitsevat ja tulkitsevat Raamatun sanoja oikeuttaakseen omat kuvitelmansa. Loppujen lopuksi takana on vihollisen valta. Vainosivatpa ihmiset juutalaisia tai islamilaisia, syynä on ihmisen paha tahto, perisynti, ei suinkaan "tulkitsematon" Raamattu. Samaa Raamattua luemme ja olemme löytävinämme sieltä, mitä tahansa haluamme.

Samat piirit, jotka ennen vainosivat juutalaisia, tahtovat unohtaa historiansa ja vainota nyt islamia. Loppua ei tule, ennen kuin tulee kaiken loppu. Jeesuksen pyhän nimen ja kalliin sovintoveren turvassa saamme käydä iankaikkiseen elämään, jossa ei ole enää vainojia eikä vainottuja, vaan ikuinen rauha ja lepo.

11

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taastätäsamaa

      Kuka voittaa? dogmatikos näyttää tarvitsevan annoksen juuutalaisvihaa jotta voisi olla kunnon kristitty:


      "Vaan eipä ole Israelillakaan puhtaat paperit. Antavat nyt vahingon kiertää. Ovat valloittaneet palestiinalaisten maan, sydämettömästi tappavat ja alistavat vielä jäljellä olevia. Sellaista on sorrettujen hyveellisyys, kun itse pääsevät sortamaan. Iljettävää."

      Sodan jälkeen useat kristityt potivat huonoa omaatuntoa, mutta näkivät viisaaksi vaieta valinnastaan. Osa ratkaisi toisin. He vaihtoivat puolta ja rupesivat katsomaan sormien läpi, kun entiset vainonut saivat vallan ja tukijan ja ryhtyivät vainoamaan Palestiinan alkuperäisasukkaita. Tappoja, kidutusta, karkotuksia, takavarikkoja, vankeutta.

      Jeesuksen pyhän nimen ja kalliin sovintoveren turvassa saamme käydä iankaikkiseen elämään, jossa ei ole enää vainojia eikä vainottuja, vaan ikuinen rauha ja lepo.

      • Miksi sinulle historiankin tunnustamat tosiasiat, joista Dogmatikos etupäässä kirjoitti, ovat juutalaisvihaa? Minusta eivät ole.


      • taastätäsamaa

        Viisas näkee milloin tyhmän kanssa ei kannata kiistella


      • taastätäsamaa kirjoitti:

        Viisas näkee milloin tyhmän kanssa ei kannata kiistella

        Myös Israelissa ahkerasti väärinkäytetään tätä korttia. Jos vähänkin maailma huomauttaa, että heillä ei ole sen enempää oikeutta sortaa toista Jumalan luomaa ihmistä kuin muillakaan, se on heti juutalaisvihaa.

        Kristityn on aina asetuttava sorretun avuksi, aina. Lähimmäisenrakkaus vaatii sitä. Siksi myös Suomen kirkko antaa palestiinalaisille apua. Jos tilanne muuttuu, ja tulee uusi sortaja, valitaan taas uudelleen. Tässäkään ei ole juutalaista eikä kreikkalaista.

        הִנֵּ֣ה מַה־טֹּ֭וב וּמַה־נָּעִ֑ים שֶׁ֖בֶת אַחִ֣ים גַּם־יָֽחַד׃
        Hinne ma tov uma na'im, shevet achim gam jachad.
        Katso, kuinka hyvää ja suloista on, että veljekset sovussa asuvat!
        Ps. 133:1


      • taastätäsamaa

        Viisas näkee milloin tyhmän kanssa ei kannata kiistellä


      • dogmatikos kirjoitti:

        Myös Israelissa ahkerasti väärinkäytetään tätä korttia. Jos vähänkin maailma huomauttaa, että heillä ei ole sen enempää oikeutta sortaa toista Jumalan luomaa ihmistä kuin muillakaan, se on heti juutalaisvihaa.

        Kristityn on aina asetuttava sorretun avuksi, aina. Lähimmäisenrakkaus vaatii sitä. Siksi myös Suomen kirkko antaa palestiinalaisille apua. Jos tilanne muuttuu, ja tulee uusi sortaja, valitaan taas uudelleen. Tässäkään ei ole juutalaista eikä kreikkalaista.

        הִנֵּ֣ה מַה־טֹּ֭וב וּמַה־נָּעִ֑ים שֶׁ֖בֶת אַחִ֣ים גַּם־יָֽחַד׃
        Hinne ma tov uma na'im, shevet achim gam jachad.
        Katso, kuinka hyvää ja suloista on, että veljekset sovussa asuvat!
        Ps. 133:1

        "Siksi myös Suomen kirkko antaa palestiinalaisille apua. Jos tilanne muuttuu, ja tulee uusi sortaja, valitaan taas uudelleen. Tässäkään ei ole juutalaista eikä kreikkalaista."

        Näinähän sen pitäisi mennä.


    • tulevaisuus-näyttää

      Saattaa tietysti olla, että aikojen lopulla vainotaan sekä juutalaisia että kristittyjä. Jos ajattelee, että Temppelivuoresta käytetään vain muslimien nimityksiä, ja YK:n taholta. (Siinä oli todennäköisesti uhkauksia takana, eikä uskallettu vastustaa.). Siinähän sitten pala sekä kristittyjen että juutalaisten historiaa kumotaan.

      • tulevaisuus-näyttää

        Tietysti tällä hetkelläkin vainotaan kristittyjä maailmassa, elämme vielä länsimaailmassa ei-vainojen aikaa toistaiseksi.

        Laitetaan tähän nyt vähän tietoja kristittyjen vainoista ja rukoilkaamme heidän puolestaan ja toivottavasti kirkossakin useammin alettaisiin rukoilla heidän puolestaan. Juuri luin jostain, että Pohjois-Koreassakin vain 25 % kristityistä selviytyy.

        www.opendoorsusa.org/christian-persecution/world-watch-list/

        (Muuten muistelisin, että Paavali jossain kirjeessä sanoi, että sitten juutalaiset kääntyvät Herran puoleen, kun viimeinen pakanoista on tullut sisään, eli siis meistä, jotka ennen olimme pakanoita.)


    • " Nyt tiedämme, että kumpikaan ei voittanut."

      Öh, tuota kyllä kommunismi voitti ja saattoi valtapiiriinsä suuren osan Eurooppaa.

    • Sodissa voittajia ovat kenraalit ja häviäjiä aina ja kaikkialla kansat.

    • >> Loppua ei tule, ennen kuin tulee kaiken loppu. <<

      Jokaiselle tulee loppu ja se on sitten siinä ja piste sille tietoisuudelle.
      Miksi noin yksinkertaisen asian käsittäminen ja hyväksyminen on noin vaikeaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      118
      1578
    2. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1258
    3. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1257
    4. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      50
      1056
    5. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      61
      802
    6. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      770
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      742
    8. Tiedätkö että

      Olet aika vetävä
      Ikävä
      29
      724
    9. Sosiaalinen lainalaisuus.

      Tulipa mieleen tässä useammasta aloituksesta ja kirjoituksesta, että minusta ihmisilläkin (laumaeläimilläkin) on luonnol
      Sinkut
      138
      686
    10. Hei, huomenta

      Joskus tarvitaan kipua, että löytää itsestään voimaa ja vahvuutta! Aurinkoista päivää ja muutenkin mukavaa lauantaita ❤️
      Ikävä
      65
      620
    Aihe