Miten päivä on kohdellut teitä?
11
99
Vastaukset
- TulinenKaiho
https://paavotajukangas.files.wordpress.com/2016/11/1550977.jpg?w=860
Muuan Halima Abed Khalaf vippaa mielenosoituksellisesti paahtoleipänsä laskiämpäriin. Liekö vääräuskoisten tarjoama ruoka erityisen pahaa. Kuva ESS.
Asikkalassa Hotelli Tallukassa asuvat sotapakolaiset ovat kiukuissaan. Nimittäin he eivät ole tyytyväisiä ruokaan, jota heille tarjoillaan hotellin ravintolassa. Etelä- Suomen Sanomien jutun mukaan mm. Afganistanista sotaa ja vainoa paenneet henkilöt eivät ole tyytyväisiä ruokaan, sillä heidän mielestään se ei täytä laatuvaatimuksia.
Ongelma juontaa juurensa siitä, että afgaanit eivät luultavasti ymmärrä mitä pakastin tarkoittaa. Keittiöllä on pakastettu lihaa ja kun sotapakolaiset ovat nähneet päiväyksen, he luulevat, että liha on pilaantunutta.
Tallukan ravintolan vastaava Sami Suikkanen kertoo, että mitään ongelmia ei ole.
– Meillä omavalvontaan liittyvät näytteenotot hoitaa Rambol, ja minulla on niihin liittyvä elintarvikeviranomaisen lausunto. Otamme ruoasta säännönmukaisesti näytteitä. Niiden mukaan meidän ruoka on hyvää. Joka päivä sitä syön itsekin. En lähde tällaiseen kiistelyyn mukaan, hän toteaa.
https://paavotajukangas.files.wordpress.com/2016/11/1550979_.jpg
Tällaista ateriaa tarjottiin Tallukassa viime viikolla. Syömäkelvotonta, sanovat sotaa ja vainoa paenneet. Kuva ESS.
Sotapakolaisten mielestä ruoka on kuitenkin vanhaa ja viimeisten viikkojen aikana laskiämpäriin on kipattu käytännössä kaikki ruoka mitä heille on yritetty tarjota.
Vastaaottokeskuksen lausunnon mukaan asukkaita tulee yli kahdestakymmenestä kansallisuudesta ja kulttuurista.
– On täten täysin normaalia, että ruoka ei aina miellytä kaikkia. Asiakkailla on lisäksi paljon ruokaan liittyvää väärää tietoa ja uskomuksia eivätkä he aina ymmärrä miten laadukkaasti Suomessa käsitellään elintarvikkeita.
Tallukassa on yritetty selittää tiedotustilaisuuksissa, että ruuassa ei ole mitään vikaa. Osa sotapakolaisista on hyväksynyt informaation, osa ei. - kellonympäri
Onni esittää meille oman hienon tulkintansa kaikkien tuntemasta rokkiklassikosta
https://www.youtube.com/watch?v=hDTQ0mFu9vc - suloinennokkaeläin
Onni rokkaa tätä palstaa! 😎
- melkeinvoisisamaistua
Noin onnelliseen olotilaan tarvitaan joku muu päivä kuin tämä...:)))
- Melkein.on
kohdellut silkkihansikkain ;), ei ihan mutta niin pehmeesti että olen ihan otettua ;).
- Päiväonmenetellyt
On tosi erikoinen eläin tuo nokkaeläin :)
- Pehmopalleroinenmoinen
Kävi tällä lailla https://www.youtube.com/watch?v=2ooqNPfSBSA Turkki pitää varistella kohta.
- työtönjoo
pitkiä päiviä 24/7 maata mietippä
https://youtu.be/nwlQ9HA9rc8 - LapinSOMALI
Vihaa, vihaa, paljon vihaa ja katkeruutta. Syö voimat. Imee voimat pois henkisesti loppu. VIHAAAAAAAA!!!!!!!!!!! KATKERUUUTTA!!!!!!!!
- Onkorakkauttailmassa
Miten sinua Onni?
- kultahius
Sekalaisesti, keli väsyttää.
Hauskoi nokkaeläimii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128049Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4047237Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804514Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294259Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032679- 1062435
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332425Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02390Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202089Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11957
