Yksi ortodoksipappi kerran kysyin minulta onko minulla krusifiksi kotona. Sanoin ei. Hän kysyi, asuuko minussa jokin paha? Sanoin ei. Ei ole krusifiksia, koska Herrani vihaa niitä.
Vaikka ikoni seinällä olisi vain koriste, miksi haluat pahoittaa Jumalasi mielen etkä siitä luovu, kun Jumalasi vihaa niitä? Vaikka se olisi sinulle vain koriste, totuudessa se on epäjumala. Epäjumalanpalvelijat eivät peri taivasten valtakuntaa.
Matt. 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Ilm. 9:20 Ja jäljelle jääneet ihmiset, ne, joita ei tapettu näillä vitsauksilla, eivät tehneet parannusta kättensä teoista, niin että olisivat lakanneet kumartamasta riivaajia ja kultaisia ja hopeaisia ja vaskisia ja kivisiä ja puisia epäjumalankuvia, jotka eivät voi nähdä eikä kuulla eikä kävellä.
Ap.t.17:29 Koska me siis olemme Jumalan sukua, emme saa luulla, että jumaluus on samankaltainen kuin kulta tai hopea tai kivi, sellainen kuin inhimillisen taiteen ja ajatuksen kuvailema.
Jes.42:8 Minä, Herra, se on minun nimeni, minä en anna kunniaani toiselle enkä ylistystäni epäjumalille.
Jes.2:8 Heidän maansa tuli täyteen epäjumalia, he kumartavat kättensä tekoa, sitä, minkä heidän sormensa ovat tehneet.
3. Moos. 26:1 Älkää tehkö itsellenne epäjumalia älkääkä pystyttäkö itsellenne jumalankuvia tai patsaita, älkää myöskään asettako maahanne kiviä, joissa on kuvia, kumartaaksenne niitä, sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne.
Ps.115:4 Mutta heidän epäjumalansa ovat hopeata ja kultaa, ihmiskätten tekoa. 5 Niillä on suu, mutta eivät ne puhu, niillä on silmät, mutta eivät näe. 6 Niillä on korvat, mutta eivät kuule, niillä on nenä, mutta eivät hajua tunne. 7 Niiden kädet eivät koske, niiden jalat eivät astu, ei tule ääntä niiden kurkusta. 8 Niiden kaltaisia ovat niiden tekijät ja kaikki, jotka turvaavat niihin. 9 Israel, turvaa Herraan - hän on heidän apunsa ja kilpensä.
Hab.2:18 Mitä hyötyä on veistetystä kuvasta, että sen valmistaja veistää sen, ja valetusta kuvasta ja valheen opettajasta, että sen valmistaja siihen luottaa ja tekee mykkiä epäjumalia? 19 Voi sitä, joka sanoo puulle: 'Heräjä!' ja mykälle kivelle: 'Nouse!' Sekö voisi opettaa? Katso, se on silattu kullalla ja hopealla, ja henkeä siinä ei ole, ei ensinkään.
Jes. 31:7 Sillä sinä päivänä jokainen hylkää hopeaiset ja kultaiset epäjumalansa, jotka kätenne ovat tehneet teille synniksi.
Epäjumalista luopuminen
17
294
Vastaukset
- PasiToivonen
Suomi on vapaa maa. Sinulla ei ole oikeutta määrätä toisten elämästä.
Vai aiotko kerätä tuhannen hengen porukan tunkeutumaan ihmisten koteihin ja keräämään kaikki krusifiksit, ikonit, lasten kuvaraamatut, jne.- Herran_myrsky
Vanhassa Testamentissa on kuvattu kuinka elävän Jumalan viha iskee kuvainpalvojiin kuolettavalla voimalla. Raamattua kannattaa aina lukea.
- PasiToivonen
Se oli Trotskin ja Leninin viha, ei Jumalan viha.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Family_Nicholas_II_of_Russia_ca._1914.jpg - PiispaHenrik
Ikonoklasmi todettiin lopullisesti harhaopiksi jo 700-luvulla. Kristityn olisi parasta pikaisesti tehdä parannus ja luopua tästä muhamettilaisuuden vaikutuksesta levinneestä harhasta. Lopeta ainakin muiden kristittyjen julkinen kehoittaminen syntiin.
- HänOnElävä
Tyypillistä. Aloittaja vetosi Raamattuun, mutta sinä vetosit siihen, että joukko järkimiehiä on istunut pöydän ääressä vuonna se ja se, ja kopauttanut nuijalla pöytään sen merkiksi, että jumalankuvia saa tehdä siitä eteenpäin.
- Ipa.Salami
On parempi luottaa kirkon auktoritettiin ja opetukseen kuin Hinterwaldereiden omaan tulkintaan Raamatusta.
- pyhpyhjapyh
Ipa.Salami kirjoitti:
On parempi luottaa kirkon auktoritettiin ja opetukseen kuin Hinterwaldereiden omaan tulkintaan Raamatusta.
Emme luota kirkon auktoriteettiin (eihän sillä sellaista edes ole), koska kirkko on luopumuksen tilassa. Eikä Raamatun sanaa tarvitse edes tässä asiassa tulkita. Se on niin yksiselitteinen.
2. Moos. 20:4-6 "Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni." - Ipa.Salami
Paaviin ja kirkkoon luotamme. Siinä on pelastuksen avaimet. Vain hölmö ei kuulu kirkkoon.
- PasiToivonen
Aloittaja pitäisi laittaa SUPO:n tarkkailuun. Potentiaalinen terriristi.
- PasiToivonen
Kirjoitusvirhe: terroristi. Hirvittää ajatella mitä tapahtuisi jos saisivat vallan Suomessa.
- MitenVastaat
Jos menet kirkkoon, niin palvotko silloin kirkkorakennusta. Jos rukoilet ikonin edessä, niin palvotko silloin ikonia.
- pyhpyhjapyh
Ikoni on epäjumala.
- Ipa.Salami
Höpsispöpsis. Ei ole. Laitatko silmät kiinni, kun juttelet kaveriesi Penan ja Maken kanssa? Jumalalle ei ole eläviä ja kuolleita. Niin kuin juttelet kaverillesi Penalle, voit jutella pyhille ja pyytää heitä rukoilemaan puolestasi.
- RakennuksetkoHajotettava
pyhpyhjapyh kirjoitti:
Ikoni on epäjumala.
Onko kirkkorakennuskin epäjumala?
- PasiToivonen
Onko Mannerheimin patsas epäjumala?
Siinä on kuvattuna ihminen sekä eläin.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/thumb/2/2e/Mannerheimin_ratsastajapatsas_HKI.jpg/250px-Mannerheimin_ratsastajapatsas_HKI.jpg - työnnä_se_hanuriis
Tiesitkö että krusifiksia voi käyttää paremman puutteessa dildona?
- PasiToivonen
Sinä saat käyttää jos BDSM-leikit kiinnostavat. Minua eivät kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457