Tutkimusryhmä Legatum Institute on julkistanut vuosittaisen Global Prosperity indeksinsä, joka listaa maita järjestykseen perustuen kertoimiin, kuten kansallinen terveys, koulutustaso ja turvallisuus.
Näiden lisäksi yksi kerroin, jota selvitys tarkastelee, on hallinto. Hallinto on jaettu selvityksessä kolmeen kategoriaan: tehokas hallinto, demokratia ja poliittinen osallistuminen sekä lainsäädäntö, kertoo Independent.
Legatum mittaa näitä muuttujia ottaen huomioon asioita, kuten äänestysprosentti, lainsäädännällinen itsenäisyys sekä naisten lukumäärä parlamentissa.
Eurooppa hallitsee pitkälti listaa, mutta löytyy sieltä tilaa muutamalle muullekin maalle. Independent listasi 17 maata, joissa Legatumin mukaan on paras hallinto.
Japani pääsi sijalle 17 ainoana Aasian maana. Japanin edellä ovat Belgia, Itävalta, Irlanti, Australia, Islanti, Britannia ja sijalla 10 Saksa.
Saksan edelle puolestaan ovat päässeet Kanada, Luxemburg, Tanska ja Sveitsi. Top 5:een on päässyt kaksi Suomen naapurimaata. Viidennellä sijalla on Ruotsi, joka on pudonnut yhden sijan indeksissä, mutta on tästä huolimatta yhä yksi parhaimman hallinnon omaavista maista. Neljäntenä on Hollanti ja kolmantena puolestaan Norja.
Norja onkin saanut korkeimmat pisteen hallinnossa kuin missään muussa kategoriassa.
Kakkossijalla on Uusi-Seelanti, joka pitää samaa paikkaa jo toista vuotta peräkkäin. Maa sai korkeita pisteitä myös avoimista markkinoistaan sekä vahvasta yhteisöllisyydestä.
Ja sitten ykkössijalle, jonka on napannut Suomi. Indenpendentin mukaan kyseessä ei ole yllätys, että Pohjoismaa nousee ykkössijalle.
Suomi on vieläpä noussut neljä sijaa edellisvuoden listauksesta.
---
Kyllä se paha EU on tosiaan tuhonnut Suomen :)
Maailman parhaat hallinnot
8
88
Vastaukset
- ihan-tyhmää
Tuollaisen typerysten puheisiin ei kukaan usko. Uskomme vain sitä minkä näemme .Emme ymmärrä kieliä joilla voi petkuttaa uskovaisia muttei meitä.Paras totuus asioiden hoidosta tulee velkaantumisesta. Se osoittaa välinpitämättömyytä ja ahneutta. Veloista aiheutuu taakka kaikille ihmisille. USAn valtionvelka on 15 biljoonaa ja EU-valtioiden velka yli 10 biljoonaa. Lisäksi EKP lahjoittaa meille vuosittain lisää velkaa biljoonamäärin. Sillä tekorahalla pidetään yllä kannattamatonta yritystoimintaa ja tuhotaan vastaavasti ansioitamme.Näillä veloilla on ollut vain negatiivinen vaikutus talouteen. Ne rasittavat tuotannon kilpailukykyisyyttä ja painavat alueet kohti taloustuhoa. Lisäksi veloilla on pyöritetty valtavaa keinottelua pörssin kautta. Niistä vivutuksista on jäänyt jopa satakertaiset velat jotka putkahtavat joskus näkyviin. Voi vain aavistella niiden vaikutukset koska summa saattaa kohota henkeä kohti länsimaissa moniin miljooniin euroihin. Leuhka elämä on eletty velaksi. Kuka sen maksaa?
- edes-vastuuton
Ressukka-Liisaseni älä sure, eihän sinun ole koskaan tarvinnut maksaa edes omia velkojasi..
- tunnusta.tosiasiat
Millä perusteella tuo Legatum Institute on typerys?
Tuo selvitys tutki hallintoa. Velkaantuminen on ihan eri asia. Suomessa voi olla maailman paras hallinto ja vaikka hyvä sää ihan velkaantumisesta riippumatta. - noutaja-tuli
tunnusta.tosiasiat kirjoitti:
Millä perusteella tuo Legatum Institute on typerys?
Tuo selvitys tutki hallintoa. Velkaantuminen on ihan eri asia. Suomessa voi olla maailman paras hallinto ja vaikka hyvä sää ihan velkaantumisesta riippumatta.Tuo järjestö varastaa kehitysmaitten köyhiltä ja kehuu itseään. Sen taustat tiedetään vaikka kaverit yrittääkin pitää salassa alkuperäänsä ja petkuttaa ihmisiltä hyväntekeväisyyden avulla rahaa omaan kassaan. Firma toimii Dubaissa joka osoittaa sen että toiminta on veroparatiisimaista pyramidihuijausta.Kehitysmaiden hallitsijoita on yhtä helppo petkuttaa kuin suomalaisia valtapuolueita. Oikea tink-thank.Hah hah. Perustettu 2006 kuten KMSkin. Jotain samaa kaikessa toiminnassa. Nopeasti pistivät sileäksi monen maan talouden mm Suomen ja Euroopan. Jotkut vieläkin arvuuttelevat NWO-järjestön olemassaoloa. Tällaiset porukat maailmaa nakertavat ja niitä on paljon. Ei ihme että rahat loppuvat myös niiltä. Mutta ne eivät maksa ikinä velkojaan vaan kerjäävät aina uusista paikoista. Lahjotut poliitikot tekevät typeryyksiä typeryytensä takia,tink-tänk.
- ipuleiden.tyhmyys
noutaja-tuli kirjoitti:
Tuo järjestö varastaa kehitysmaitten köyhiltä ja kehuu itseään. Sen taustat tiedetään vaikka kaverit yrittääkin pitää salassa alkuperäänsä ja petkuttaa ihmisiltä hyväntekeväisyyden avulla rahaa omaan kassaan. Firma toimii Dubaissa joka osoittaa sen että toiminta on veroparatiisimaista pyramidihuijausta.Kehitysmaiden hallitsijoita on yhtä helppo petkuttaa kuin suomalaisia valtapuolueita. Oikea tink-thank.Hah hah. Perustettu 2006 kuten KMSkin. Jotain samaa kaikessa toiminnassa. Nopeasti pistivät sileäksi monen maan talouden mm Suomen ja Euroopan. Jotkut vieläkin arvuuttelevat NWO-järjestön olemassaoloa. Tällaiset porukat maailmaa nakertavat ja niitä on paljon. Ei ihme että rahat loppuvat myös niiltä. Mutta ne eivät maksa ikinä velkojaan vaan kerjäävät aina uusista paikoista. Lahjotut poliitikot tekevät typeryyksiä typeryytensä takia,tink-tänk.
Miten ihmeessä LI varastaa kehitysmaiden köyhiltä? Miten se edes pystyisi siihen? Silkkaa potaskaa kuten ipuleiden väitteet yleensäkin.
Mutta näemmä olet niin tyhmä ettet edes erota toisistaa yritystä nimeltä Legatum ja ajatuspajaa nimeltä Legatum Institute. Voi ipuleiden tyhmyyttä! - älä-yritäkään
ipuleiden.tyhmyys kirjoitti:
Miten ihmeessä LI varastaa kehitysmaiden köyhiltä? Miten se edes pystyisi siihen? Silkkaa potaskaa kuten ipuleiden väitteet yleensäkin.
Mutta näemmä olet niin tyhmä ettet edes erota toisistaa yritystä nimeltä Legatum ja ajatuspajaa nimeltä Legatum Institute. Voi ipuleiden tyhmyyttä!Koko pörssipeli perustuu ihmisten petkutuksiin joka on äitynyt sodaksi ihmisiä vastaan. Kansa tekee työn ja keinottelijat pistää rahat taskuihinsa. Näkeehän tuon kaikki siitä että raha siirtyy samoihin taskuihin ja kansat saavat hirmuiset velat maksettavakseen. Ne ns tutkimukset ovat hatusta vedettyjä ja perustuvat valehteluun. Muistuttavat galluppeja joita tehdään tietokoneilla kysymättä ihmisiltä mitään.Kukaan ei enää uskoisi teikäläisiä ilman huumeita. Samat tyypit kiertävät johtajan paikoissa noissa järjestäytyneen rikollisuuden firmoissa ja apurit ovat usein tuomittuja talousrikollisia.
- ipuleiden.tyhmyys
älä-yritäkään kirjoitti:
Koko pörssipeli perustuu ihmisten petkutuksiin joka on äitynyt sodaksi ihmisiä vastaan. Kansa tekee työn ja keinottelijat pistää rahat taskuihinsa. Näkeehän tuon kaikki siitä että raha siirtyy samoihin taskuihin ja kansat saavat hirmuiset velat maksettavakseen. Ne ns tutkimukset ovat hatusta vedettyjä ja perustuvat valehteluun. Muistuttavat galluppeja joita tehdään tietokoneilla kysymättä ihmisiltä mitään.Kukaan ei enää uskoisi teikäläisiä ilman huumeita. Samat tyypit kiertävät johtajan paikoissa noissa järjestäytyneen rikollisuuden firmoissa ja apurit ovat usein tuomittuja talousrikollisia.
Mutta mitä tekemistä LI:llä on pörssipelin kanssa? Ei niin yhtään mitään.
Kuten tavallista kun itse asiasta ei löydy mitään vikaa yritetään ohjata keskustelu jonnekin muualle.
- aurinko.paistaa
On hyvä pitää nämä positiiviset totuudet esillä, ettei joku herkkäuskoinen niele tätä IPU:n maailmanloppu ja salaliittojargonia jolla se vedättää masennukseen taipuvaisia ja höynäytettäviä rahoittamaan omaa narsistista ja häikäilemätöntä ryssäpeliään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272075
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221470Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis651169Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111079Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101067- 88952
- 80819
- 17817
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16741Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107681