Terve,
opiskelemme Helsingin yliopistossa ja teemme asennetutkimusta asunnottomuutta ja asunnottomia kohtaan.
Olisi tosi jees, jos voisit käyttää minuutin elämästäsi täyttääksesi tämän: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/75191/lomake.html
KIITOS JO ETUKÄTEEN! <3
opiskelemme Helsingin yliopistossa ja teemme asennetutkimusta asunnottomuutta ja asunnottomia kohtaan.
Olisi tosi jees, jos voisit käyttää minuutin elämästäsi täyttääksesi tämän: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/75191/lomake.html
KIITOS JO ETUKÄTEEN! <3
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö olisi parempi tutkia näitä poliitikkoja ja heidän puheitaan/lupauksiaan suhteessa miten he äänestävät eduskunnassa ja kunnassa. Tuo määrittämäsi tutkimus lienee jo rajalla 0-tutkimusta. Espoossa on sellainen asunnottomien yökoti. Makuupatjat ja kusi haiseen. Aamulla pääsee ulos.
Miksi pitäisi tutkia poliitikkojen puheita ja lupauksia ?
Jokainen joka hieman asiaa ymmärtää, tietää politiikasta sen verran, että kykenee jo vaalipuheista erottamaan sen, mikä on populismia ja tyhjän lupailua, jo mikä on mahdollista.
Henkilö joka tuntee meidän monipuoluejärjestelmän ja ymmärtää hieman, minkämoinen on Suomen perustuslaki, tietää kohtuullisen hyvin puheiden ja lupausten tason.
Koko lailla tarkasti voi jo sanoa silloin, kun muodostettavan hallituksen kokoonpano on selvillä, silloin tietää politiikan suunnan.
Ihmetyttää ihmisten tietämättömyys, kun he uskovat, aivan älyttömiin vaalilupauksiin. Jonkun ehdokkaan jutut on aivan ristiriidassa meidän noudattamien lakien kanssa, kyllä pitää olla tosi tahvo, joka sellaiseen uskoo.
Persut oli hyvä esimerkki vaalien alla. He olivat olleet oppositiossa edellisen vaalikauden, ja siellä voi toki luvat, vaikka kuun taivaalta, mutta kun on tarkoitus mennä hallitukseen, niin silloin pitäisi hieman miettiä, onko lupauksilla mahdollisuus tulla toteen.
Mieluimmin pitäisi kansalaisia sivistää ymmärtämään vaalipuheiden retoriikkaa, sillä päästäisiin parempiin tuloksiin, ja saataisiin osaava eduskunta. Silloin ei kaikenlaiset helppo-heikit sinne pääsisi.
Kaikilla ei ole edes tietokonetta. Mene köyhien luo.