Aathossäätiö

Suoraainee

Vaikuttaa nettisivujen perusteella kivalta.

Kokemuksia?

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäs rohkaistuu, ottaa yhteyttä ja käydä katsomassa talkoolaisena.

    • ilpokarhu

      Nyt kun Valamon opiston uusi johto valitettavasti päätti potkia kaikki ortodoksiset teologit ulos ja hakee tilalle taideterapeutteja ja askartelumestareita, niin Athossäätiöllä näyttäisi olevan paikka ottaa varsinainen ortodoksisuus-aiheinen kurssitoiminta hoidettavakseen. Ensi vuoden ohjelma näyttää ihan hyvältä.

      • oppi.ei.ojaan.kaada

        Luterilaisella puolellahan on "kristillisissä" opistoissa jo kauan ollut se meno, että järjestetään kaikenmaailman kursseja ja pitkiä linjoja, joilla ei ole kristillisyyden kanssa mitään tekemistä. Raamattukurssitkin lakkautettu. Sen sijaan löytyy kymppiluokkaa, musalinjaa, taidelinjaa, kotoutumiskursseja maahanmuuttajille, jne.


    • 2121

      Sopii jollekin ja jollekin ei. Sama vaikkapa Valamon kanssa. Kokeilemalla selviää tuokin. Itse tiedän ihmisiä jotka on saaneet paljonkin Panagiakeskuksen toiminnoista irti, ja sellaisiakin tunnen joille ei paikka sopinut.

      Ortodoksista elämää voi elää myös perusseurakuntayhteydessä. Tai yksikseenkin. Jokaiselle jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      894
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      254
      760
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      556
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      550
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    Aihe