Uskonnon opettajat, miten opetatte uskonnottomuuteen tutustumista - niin kuin ops edellyttää? Käytättekö kokemusasiantuntijoita, vierailijoita? Onko oppilailla tehtävänä etsiä tietoa esim. täältä: http://vapaa-ajattelijat.fi/ Tai täältä: http://uskonnonvapaus.fi/
Uskonnottomuuteen kuuluu
- sekulaari tapakulttuuri (kohdusta hautaan)
- uskonnottomien perusoikeudet (yhdenvertaisuus, vakaumuksen vapaus, muut ihmisoikeudet)
- tiedepohjainen maailmankuva, rationaalinen ajattelu sekä humanistinen etiikka
Uskonnottomuuteen kuuluu
- sekulaari tapakulttuuri (kohdusta hautaan)
- uskonnottomien perusoikeudet (yhdenvertaisuus, vakaumuksen vapaus, muut ihmisoikeudet)
- tiedepohjainen maailmankuva, rationaalinen ajattelu sekä humanistinen etiikka
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko niin, että uskonnottomuudesta ei uskonnon opetuksessa puhuta?
miksi uskonnon opettaja raiskataan henkisesti pakottamalla tämä opettamaan uskonnottomuutta?
Kysykää kokemuasiantuntijaa Vapaa-ajattelijoista vierailulle tunnille tai teemapäivään.
Hyvä idea!
Uskonnon ( ja historian) opetuksesta luopuminen johtaa epäilemättä yhteiskunnassa barbariaan. Siitä ei ole pienintäkään epäilystä. Tämä on sitäkin hälyttävämpää kun länsimainen yhteiskunta on vuosisatojen ajan perustunut kristillisille arvoille, vrt. esim. käsitys hyvästä ja pahasta. Yleisluonteinen humanismi on tuotu tilalle. Sen nimissä voidaankin sitten tehdä mitä hyvänsä pimeyttä.
Tästä on jo nyt esimakua (vai onko se enää vain esimakua?) havaittavissa. Jokainen voinee katsoa ympärilleen, tehdä havaintoja ja siltä pohjalta miettiä.
Elämänkatsomustieto (tms.) ei tätä aukkoa täytä, koska moraali näkyy venyvän ja paukkuvan ihan sen mukaisesti mitä ns. yleinen mielipide toitottaa, eli mikä suuntaus on milloinkin huudossa.
Avaajan mieleen ei ole tullut tutustua peruskoulun opetussuunnitelmiin?
Täällä on myös artikkeli Uskonnottomuus suomessa.
ks. Monien uskontojen ja katsomusten Suomi -kirjaan voimassa oleva linkki: http://sakasti.evl.fi/julkaisut.nsf/2AA37D11FA0613ACC22580B20038D68B/$FILE/Kirkkohallitus_MUKS julkaisu_verkkojulkaisu_17_04_24_B.pdf
Kirja liittyy Suomi 100 vuotta -teemaan, ja se on julkaistu Okm:n projektirahoituksella. Mukana on Myös Åbo akademin instituutti.
Uskallatteko kutsua vapaa-ajattelijaa kouluun/tunnille?
"Uskonnon opettajat, miten opetatte uskonnottomuuteen tutustumista - niin kuin ops edellyttää? Käytättekö kokemusasiantuntijoita, vierailijoita?"
Oikea tapa uskonnottomuuden opettamiseen, on katsoa mitä Raamattu, Jumalan sana, sellaisesta opettaa. Sen perusteella tiedämme, että joka ei usko Jumalaan eikä tunnusta Jeesusta Kristusta omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen, ei pääse Taivasten valtakuntaan, vaan joutuu iankaikkiseen kadotukseen eli helvettiin.
Parasta, mitä uskonnottomille voidaan opettaa onkin evankeliumi Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen sovitustyöstään. Hän on ainoa tie Jumalan valtakuntaan ja iankaikkiseen elämään.
Mikään ET-opetus , sekulaarinen tapakulttuuri tai tiedepohjainen maailmankuva tai humanistinen etiikka ei pelasta ketään kadotustuomiolta.