4-t ja 2-t suorituskyvyn muuuntotaulukko

Se mihin 2-tahtinen kykeni ilmoitetulla voimalla x ei ole se mihin 4-tahtinen yltää käytännön tasolla. Perustietoutta veneilijöiden keskuudessa.

kaikki alle 8 hv 4-tahtiset vastaavat kakstahtisissa 2 hv mallia avoveneessä. Onhan kyseessä lähinnä uppoumakulussa aikuisia kuljettavaa vauhtia, noin 4-5,5 solmun vauhtia.

10-15 hv t 4-tahtiset vastaavat kakstahtisissa sitä, mihin ylletään 8 hv 2 tahtisella. nopeusluokka 12-14 solmua.

30 hv 4-tahtinen "katetaan" vanhalla 2-tahtisella 15-20 hv moottorilla. Nopeusluokka pyörinee siinä 18-20 solmussa veneestä riippuen

LIsätkää tulkintataulukkoja suuremmista teholuokista, erityisesti e-tec koneet kiinnostaa. Niillä kun päihitetään nelithtisia vetokisoissa mennen tullen useallakin videolla youtubessa.

Purjehtijoille joilla apumoottorina perämoottori, tämä on näennäinen jeesustelun aihe, uppoumakulussa 5 solmua mennään vaikka olisi mikä moottori, saippuatelinemuoto ja tolkuton köli-varuste ym. paino kun on ja silleen...
19247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

2-tahtihörhöjen paskanjauhannalla ei tunnu olevan mitään rajaa! Hevosvoima on tehon yksikkö, ja sen määrittelyssä ei oteta mitään kantaa siihen miten se teho tuotetaan.

Äänestä
  • Asiassa oli siis vinha perä. Ei kukaan muuten suuttuisi noin että oikein itse itselleen vastaa. Onko joku etec henkilö joskus aiemmassa persoonallisuudessasi pitänyt nakkikioskin jonossa puolensa etkä olekaan Päässyt etuilemaan ja ostamaan äidinmaitokorvike-pirtelöäsi ?
    Hyvää joulua siullekin

    Äänestä

  • se mikä ennen oli hevosvoima, on nykyään hevosen pökäle, "vertauskuvainnollisesti". Hyvä kun päästäisi edes luonnollisen hevosen nopeudella nelarien kannettavien teholuokassa ja hei; hevonen kävelee sentään keskimäärin 15 km/h .

    Äänestä

Olkoon+niin+että+e-tec+vetää+kaikki+4t+koneet+samassa+kokoluokassa+upoksiin,+mutta+se+ei+yllätä+nimittäin+kyse+on+kulutus+voima+suhteesta+ja+e-tec+syö+polttoainetta+täydenkaasun+ajossa+jopa+30%+enemmän.

Äänestä
  • Käsitys teknologian kehityksestä- IHANKUIN ette olisi ees kuulleetkaan E-tecin tehoista, ja polttoaineen kulutuksen suhteen kilpailukyvystä nelitahtisiin verraten !

    TULEE väistämättä mieleen, että OOTTE JÄLKEENJÄÄNYTTÄ porukkaa,- kun testaajat koko ajan tulevat siihen tulokseen VERTAILEVIEN MITTAUSTEN PERUSTEELLA,- että kaksitahtiset E-TECIT EIVÄT HÄVIÄ YHTÄÄN NELITAHTISILLE,- ja OVAT ^JOPA TEHOKKAAMPIA ja NOPEAMPIA-SAMALLA BENSAN KULUTUKSELLA !!!

    Ja vilkaiskaapa-jos uskallette- että MITÄ TEKEEKÄÄN EVINRUDEN E-TEC G2. -TÄMÄN HETKEN HÄMMÄSTYTTÄVIN MOOTTORI -jonka suorituskykyyn ei yllä ainutkaan nelitahtinen- HUOM-EI AINUTKAAN !!!

    HAASTAKAA NELARIT-JOS PYSTYTTE !!! VARMASTI OTTAVAT E-TECILLÄ HAASTEEN VASTAAN !- TODISTAKAA NELARIPORUKAT-JOS SE ON PAREMPI-TAI ................TUNNUSTAKAA TAPPIONNE -SE TYHJÄNPASKAN VÄNKÄÄMISEN POLKU ON JO KÄYTY LOPPUUN !!!

    JA TÄMÄN SIVUN ALA-ARVOINEN MEININKI ON AIVAN TÄYSIN ALA-ARVOISTA NELITAHTISTEN MYYJIEN POHJATTOMASTA MOUKKAMAISUUDESTA JOHTUVAA ,- EIKÄ ainoastakaan E-tecin kehittyvästä tekniikasta kertovasta veneilevästä, ja rehellisestä totuuden etsijästä,- jotka olemme kiinnostuneet VAIN TEKNIIKAN KEHITYKSESTÄ -emmekä NELARIMYYJIEN KONKURSSIIN JOUTUMISEN IDIOOTTIMAISESTA TURVANja PERSEENSÄ REPIMISESTÄ TÄLLÄ PALSTALLA !!!

    TAISI JOUTUA SEKIN "PSYKIATRIAA" vaihtamaan nimimerkkiään, ja toteamaan, että PARASTA VAIHTAA MYYMIENSÄ MOOTTORIN MERKKIÄ-JOS MEINAA MARKKINOILLA PYSYÄ-vai liekkö joutunu psykiatrille -SEN verran tuntui tyypillä kiehuvan, että taisi sulaa sulakkeet !!!

    Äänestä

Nelitahtisten perämoottorien puollustajat ovat tämän (ja monen muunkin asian suhteen) nelistäneet vertauskuvauksellisesti karille. Sieltä käsin, kaikki vapaassa vedessä kulkevat kakstahtiset moottorit ja niiden ajajat ovat ärsyttäviä ja inhoittavia olentoja ja laitteita kaikessa toimivuudessaan niin miehistön, tehopainosuhteen, kuin tekniikan ja niin ikään taloudellisuudenkin puitteissa. Laittaisinkin vireille euroopan polit byroolle lakialoitteen, jossa nelitahtiperämoottorin myyntivarustukseen on jatkossa sisällytettävä ce sertifikaattitodistuksen lisäksi raivokohtauksen ennaltaehkäisytabletteja, rauhoittavia sekä jonkinlaisia puudutuspillereitä kaikkeen kipuun ja mielipahaan mitä ostajan perälauta päällään kantaa. Olkoon se vaikkapa epa2016 standardi.

Äänestä
  • Kyllä noin on närhen venttiilinohjurien laita. Markkinoille tulisi pikimiten saattaa ns. "nelitahtimela" konevikojen varalta ja sisällyttää se nelitahtitekniikan veneen pakolliseen rekisterivarustukseen. Melasta lähtisi kahvapäästä 30 cm tanko, jonka päässä olisi jämäkän jousen päässä kuminuija. Joka toisen melontaliikkeen jälkeen seuraisi heilurimainen nuijanisku päähän (kolmas ja neljäs tahti) , muistuttamaan että olisi kannattanut valita asianmukainen tekniikka merelle, eikä nelitahtista perämoottoria.

    Äänestä

  • Jojoliikettä nelitahtimelaan itsellesi. Kas kun ei ole perämoottoreihin tuotu "jojoventtiiliteknologiaa". Mikään e enää yllätä minua, kun on epa2006 jo nähty

    Äänestä

Entisenä matkaveneilijänä käyn silloin tällöin näillä sivuilla lukemassa juttuja. Minkä vuoksi tässä ketjussa olevasta aiheesta tarvitsee kirjoittaa? Kenen kanssa niitä vetokisoja pitäisi käydä? Tekniikka kehittyy eikä tarvita suuria ennustajan lahjoja kun toteaa, että sähkömoottorit ovat varmasti tulevaisuutta perälaudassakin. Teksteistä
päätellen hyvin monet kirjoittajat ovat tasoltaan alaikäisiä?

Äänestä

Olen veneillyt Päijänteellä n.20 vuotta. Vieläkään en ole nähnyt yhtään etek koneella varustettua venettä. Missä ne ovat ?

Äänestä
  • Täällähän ne ovat, Perämoottorit-foorumilla. Ei niitä muualla näe!

    Äänestä

  • Luokitellaanko Päijänne tosiaan veneilyalueeksi ?! Lampi olisi soveliaampi termi. Terveisin rannikolta meren ääreltä, oikean veneilyn alueelta. Ehkä noin pienellä lammella joka hiukkasta onkin syytä kytätä, siinä samalla deodoranttien käyttöäkin rajoittaa että maailma varmasti pelastuu, jos ei muuussa niin nelarimiehen omassa ajatusmaailmassa

    Äänestä

  • Minä veneilen sisävesillä josta pääsee vaikka amerikkaan...mutta ei ole näkynyt kuin yksi e-tec sekin veneliikkeen koeajussa ?

    Äänestä

  • umpilampikanavalla kirjoitti:

    Luokitellaanko Päijänne tosiaan veneilyalueeksi ?! Lampi olisi soveliaampi termi. Terveisin rannikolta meren ääreltä, oikean veneilyn alueelta. Ehkä noin pienellä lammella joka hiukkasta onkin syytä kytätä, siinä samalla deodoranttien käyttöäkin rajoittaa että maailma varmasti pelastuu, jos ei muuussa niin nelarimiehen omassa ajatusmaailmassa

    En tiedä luokitellaanko Päijänne veneilyalueeksi. En myöskään tiedä muita veneilyalueita. En tiedä mitä hiukkasia Päijänteellä pitää kytätä. Taitaa olla ainut mitä tiedän, nimittäin se, ettei Päijänteellä juurikaan ole etekkejä. Miksiköhän ei, jos se niin erinomainen on ?

    Äänestä

Kyllä nelari vaan on tämän päivän kone, ahvenetkin tykkää, kun vesistö ei saastu.

Äänestä

Mitä tämä ketjun aloittaja oikein yrittää sönköttää?

Äänestä
  • Omaa mielisairauttaan.

    Äänestä

Olen käyttänyt sekä 4 tahtista 4-90 hv koneita ja kaksitahtista 4-50 hv koneita.
Molemmilla on päässyt sinne minne olen halunnut.
Polttoainetta on kulunut kummassakin.
Kai käyttötarkoitus pitkälti sanelee kumman ottaa.
Yhden E- Tec moottorin omistajan tunnen ja paljon on rahaa mennyt korjauksiin.
Jokiveneen moottorina lienee Yamahan 8 ja Tohatsun 9.8 parhaat mitä löytyy ja kaksitahtisena.
Vetouistelussa taas nelitahti ääneltään ja ei savuuta.
Ei tuo nyt mikään mitta ole jos jollain merkillä saa toisen vedettyä upoksiin , pienet on ilonaiheet jos tuolla on merkitystä.
Perämoottoripurkaamolla näkyi kuormalavallinen E- Tec koneita, mielestäni epäkuntoisia , en tosin kysynyt.
Uuttavuotta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


4-tOnUusiKevytLevite kirjoitti:

Se mihin 2-tahtinen kykeni ilmoitetulla voimalla x ei ole se mihin 4-tahtinen yltää käytännön tasolla. Perustietoutta veneilijöiden keskuudessa.

kaikki alle 8 hv 4-tahtiset vastaavat kakstahtisissa 2 hv mallia avoveneessä. Onhan kyseessä lähinnä uppoumakulussa aikuisia kuljettavaa vauhtia, noin 4-5,5 solmun vauhtia.

10-15 hv t 4-tahtiset vastaavat kakstahtisissa sitä, mihin ylletään 8 hv 2 tahtisella. nopeusluokka 12-14 solmua.

30 hv 4-tahtinen "katetaan" vanhalla 2-tahtisella 15-20 hv moottorilla. Nopeusluokka pyörinee siinä 18-20 solmussa veneestä riippuen

LIsätkää tulkintataulukkoja suuremmista teholuokista, erityisesti e-tec koneet kiinnostaa. Niillä kun päihitetään nelithtisia vetokisoissa mennen tullen useallakin videolla youtubessa.

Purjehtijoille joilla apumoottorina perämoottori, tämä on näennäinen jeesustelun aihe, uppoumakulussa 5 solmua mennään vaikka olisi mikä moottori, saippuatelinemuoto ja tolkuton köli-varuste ym. paino kun on ja silleen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu