Putin ei ole käynyt armeijaa...

...ja KGB-aikoinakin hän oli vain yhdentekevä paperinpyörittäjä Dresdenissä.
29133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Hitlerkin oli sentään ihan oikea sotaveteraani. Ja kunniamerkillä palkittu.

Äänestä
  • Aatu oli sotaveteraani ja useammallakin kunniamerkillä palkittu, mutta armeijaa hän ei elämänsä aikana käynyt. Ensimmäiseen maailmansotaan hän otti osaa nimenomaan vapaaehtoisena.

    Äänestä

  • tottamutta kirjoitti:

    Aatu oli sotaveteraani ja useammallakin kunniamerkillä palkittu, mutta armeijaa hän ei elämänsä aikana käynyt. Ensimmäiseen maailmansotaan hän otti osaa nimenomaan vapaaehtoisena.

    Nooh, eiköhän sotaan osallistuminen paikkaa varusmiespalveluksen puuttumisen.

    Äänestä

Kommunistien idolit ovat tappajia ilman armeijakoulutusta eli ovat vitsejä
Myöskään Che Guevara ei ole käynyt armeijaa

mutta halossosialistien mukaan on sissisodan strategi
ja Halonen piti hänen kuvaansa yksityistilansa seinällä Penan kuvan vieressä

En tarkoita meksikon presidenttiä Penaa

Äänestä
  • Ei Elisabet Rehnkään käynyt koskaan armeijaa, mutta ihan hyvin osas komentaa.

    Äänestä

  • Mut onhan se nyt kumma. Tuollainen machomies eikä ole armeijaa käynyt.

    Äänestä

Kyllä armeija täytyy olla käyty, muutenhan kepuumusdemareilta loppuisi päähuuhdotut äänestäjät!

Äänestä

Aloittaja satuilee omiaan. Ei KGB:hen otettu yhtäkään ukkoa tai akkaa jolla ei ollut armeijataustaa. Ei edes noihin "paperinpyörittäjän" hommiin.

Johonkin Tsekaan 1920-luvulla varmaan pääsi armeijaa käymättömätkin äijät, samoin ehkä vielä alkuaikojen NKVD:hen, mutta useimmilla näilläkin veijareilla oli sentään sotakokemusta kun olivat olleet mukana vallankumouksen jälkeisessä sisällissodassa.

Äänestä
  • Kerrotko lisää Putinin palveluksesta Neuvostoliiton armeijassa? Medvedev on kyllä armeijan käynyt, mutta Putinin en tiedä käyneen. Korjaa toki, jos sulla on lisätietoa.

    KGB:n pääsyvaatimuksena oli lakitieteellinen koulutus, ei armeija.

    Äänestä

Entä amerikan mulatti ja tämä tuleva Trumppi?

Äänestä
  • Trump on käynyt New York Military Academyn.

    Äänestä

  • haegsd kirjoitti:

    Trump on käynyt New York Military Academyn.

    Ei ole armeija vaan yksityiskoulu.

    Äänestä

  • n8R7rcxd kirjoitti:

    Ei ole armeija vaan yksityiskoulu.

    No jonkin sortin sotilasoppilaitos kuitenkin.

    Äänestä

Ketjun aloittajalle: Spot on! Olet asian ytimessä nyt!

Ja tämmöisiä tapauksia sitä sitten täällä mielistellään valtiojohtotasolla.

Toisaalta, jos samoja kommentteja kuin tässä ketjussa nyt latoisi itänaapurissa niin vaarana olisi esim. joutuminen Kremlin muurin lähimaastossa "tsetseeniosapuolten välienselvittelyn välilliseksi uhriksi".

U know what I'm sayin'.

Kaikkea sitä ehtii keksiä kun kynähommiin joutuu oikeista miesten hommista (propagandaluonteista "tiikerinpainia" ei siis lueta oikeiksi miesten töiksi, ainakaan "villissä" lännessä).

Äänestä
  • Aina yhtä huvittavaa on lukea sellaisten tyyppien kirjoituksia, jotka eivät ole koskaan Venäjällä käyneet eivätkä varmasti venäjän kieltä sanaakaan osaa, mutta silti ovat olevinaan varsinaisia itänaapurin asiantuntijoita.

    Äänestä

  • Pikku vinkki: Venäjällä käyntiä nykyisin ei lueta erityiseksi meriitiksi täällä päin.

    U know what I am sayin'
    Then again in your case, maybe not.

    Äänestä

  • Lisäksi vielä kun tulit maininneeksi "Aina yhtä huvittavaa" ja Venäjä samassa yhteydessä.

    Voit uskoa ihan vain omaksi huvikseksi, että Venäjässä ja siihen liittyvässä kommentoinnissa ei ole mitään huvittavaa. Kaikki hyökkäilyt Georgiaan, Ukrainaan, Krimin valtaus kansainvälisten sopimusten (mukaan lukien Venäjän, UK:n ja USA:n takaussoppari kun ydinaseet poistettiin Ukrainasta) vastaisesti.

    Siinä teillä huvia. Me muut ihmettelemme millä vesillä Venäjä seilailee... ja ennen kaikkea, pääsekö vesiltänsä perille ikinä!

    Äänestä

  • Oikea_LännenMies_eiTrump kirjoitti:

    Lisäksi vielä kun tulit maininneeksi "Aina yhtä huvittavaa" ja Venäjä samassa yhteydessä.

    Voit uskoa ihan vain omaksi huvikseksi, että Venäjässä ja siihen liittyvässä kommentoinnissa ei ole mitään huvittavaa. Kaikki hyökkäilyt Georgiaan, Ukrainaan, Krimin valtaus kansainvälisten sopimusten (mukaan lukien Venäjän, UK:n ja USA:n takaussoppari kun ydinaseet poistettiin Ukrainasta) vastaisesti.

    Siinä teillä huvia. Me muut ihmettelemme millä vesillä Venäjä seilailee... ja ennen kaikkea, pääsekö vesiltänsä perille ikinä!

    Kuules natottaja... sinä saisit sanallasi enemmän tuhoa aikaan, kuin 100 stalinia, että miksi venäjän käymä sota ja valloitukset niin riepoo? Sinä olet julistanut helvettiä kaikille venakoille. Sekö on parempi?

    Äänestä

  • Kerrotko vielä missä mielessä olen jokin "natottaja"?

    Mikä on natottaja?

    Äänestä

  • Oikea_LännenMies_eiTrump kirjoitti:

    Pikku vinkki: Venäjällä käyntiä nykyisin ei lueta erityiseksi meriitiksi täällä päin.

    U know what I am sayin'
    Then again in your case, maybe not.

    Niin, toisaan elämme aikoina, joina oikeasti asioista tietämistä ei aina pidetä meriittinä. Tällaisella asenteella ei kuitenkaan ehkä kannattaisi ylpeillä.

    Äänestä

Putin oli Saksassa KGB- agenttina licence to kill- statuksella, mihin vain harvat ja valitut pääsivät. Hänellä oli erikoiskoulutus, jonka vain murto-osa hakijoista läpäisee ja hän olikin tosielämän James Bond. Ehkä Putin joskus julkaisee muistelmansa ja siinä Ian Flemingin bond- tarinointi kalpenee.

Äänestä
  • Juu, varmasti jännää koota päivät pitkät raportteja julkisista lähteistä, lähetellä niitä Moskovaan tietäen, että ne tungetaan arkistojen kätköihin pölyyntymään kenenkään niitä edes silmäilemättä.

    Putinhan koki itsekin tuon Dresden-ajan tylsäksi, ja olutkin maistui tiettävästi hyvin niihin aikoihin.

    Äänestä

  • tylsääjaturhaahommaa kirjoitti:

    Juu, varmasti jännää koota päivät pitkät raportteja julkisista lähteistä, lähetellä niitä Moskovaan tietäen, että ne tungetaan arkistojen kätköihin pölyyntymään kenenkään niitä edes silmäilemättä.

    Putinhan koki itsekin tuon Dresden-ajan tylsäksi, ja olutkin maistui tiettävästi hyvin niihin aikoihin.

    Niin sehän on tietenkin se julkinen kuva KGB-agenteista aina ja kaikkialla. Sama juttu CIA-agenteilla. Pelkkiä lähetystöattaseoitahan he ovat, pelkkiä paperinpyörittäjiä aina.

    Äänestä

  • brrrtt kirjoitti:

    Niin sehän on tietenkin se julkinen kuva KGB-agenteista aina ja kaikkialla. Sama juttu CIA-agenteilla. Pelkkiä lähetystöattaseoitahan he ovat, pelkkiä paperinpyörittäjiä aina.

    Kyllä se hurja jamesbond-Putin lymyilee ainoastaan tiltujen fantasioissa, ei todellisuudessa.

    Äänestä

Entä putinin ura Uuudessa seelannissa, tietomiehet?

Äänestä
  • Karkotettiin.

    Heitteli kiwiä.

    Äänestä

Mikä on jutun pointti? Jos Putin ei ole käynyt armeijaa, so what? Nyt se on Venäjän päämies. Eilen oli eilen ja nyt on nyt. Näillä eväillä on elettävä.

Äänestä
  • JA MEILLÄ OLI MELKEIN HAAVISTO...

    Äänestä

  • Suomessa on liian rauhallista, siksi Nato-intoilijat rypevä taistelu-unelmissaan. Oi kumpa saatais sota aikaan. Meidän mummokin itkee, kun ei ole kunnon paukutusta ja tärinää. Kun vois lähettää pojat sotimaan, ei tarttis niitäkään enää elättää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HurjaUkko kirjoitti:

...ja KGB-aikoinakin hän oli vain yhdentekevä paperinpyörittäjä Dresdenissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu