Trumpin ensimmäinen voitto

Ford ei siirräkään autotehdastaan Meksikoon

http://mvlehti.net/2016/11/18/trump-vaikuttaa-ford-pyorsi-aikomuksensa-siirtaa-tuotanto-meksikoon/

Juuri näin, stoppi maanpetturuudelle.
1654
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hieno homma kuulla tuollaista!!

1Äänestä

Niin ja tiedättekö hinnan.
Trump lupasi Fordin tehtaan johtajalle 2,5 miljoonaa dollaria valtion työllistämisrahoista!
Eikö tämä ole hiukan korruptiolta haiskahtavaa... vai luulitteko te tosiaan että Trump muuten olisi saanut moista päätöstä syntymään.

Äänestä
  • Ei kai tehtaan johtaja voi siirroista päättää.

    Äänestä

  • fordson.major kirjoitti:

    Ei kai tehtaan johtaja voi siirroista päättää.

    Eli Trump maksoi sitten turhaan... vai?

    Äänestä

  • Olisko+linkkiä+tähän+väitteeseen?+Toisaalta+tuo+on+pieni+raha+verrattuna+siihen+menetykseen,+joka+olisi+tullu,+jos+Ford+olisi+muuttanut+ulos.+Kyllä+Trump+bisnesmiehenä+osaa+hommat.+Totuushan+oli+se,että+Ford+olisi+saanut+35%+veromätkyt.Kylläpä+te+vasurit+olette+nyt+vittuuntuneita....hahahaaaa

    Äänestä

No yhtä kaikki, tärkeintä että ajaa oman maansa etua.

Miksi Suomeen ei saada vastaavia päättäjiä?

Äänestä
  • No mutta meillähän on. Tämähän on juuri sitä kaveri-kapitalismia mikä kukoistaa meillä julkeammin kuin USA:ssa ikinä.
    Mutta eihän kaveri-kapitalismin tarkoitus olekaan ajaa maan etua vaan päättäjien kavereiden etua.

    Äänestä

Suomessakin pitäisi säätää että ulkomaalaisen työvoiman käytöstä määrättäisiin 20 000 euron sakko per ulkomaalainen työntekijä per vuosi. Saisi kotimaisetkin töitä.

1Äänestä
  • Eli jokainen ulkomainen muusikko tai urheilija joutuisi maksamaan palkkiostaan 20.000 euroa sakkoa?
    Ei kiitos.

    Äänestä

  • Se olisi ihan oikein. Saisi valtio rahaa.

    1Äänestä

  • Mahtavaa. Trump saattaa olla parasta mitä ameriikalle on sattunut vuosikymmeniin.

    Nyt kun täällä tajuttaisiin ottaa oiksi.

    1Äänestä

  • Tästä uutisoitiin jo kesällä. Ei taida Trump saada tästä optioita.

    Äänestä

Ja Trump on myös perunut ilmaston muutoksen.
Tämä tarkoittaa että varsinkin USA:n länsirannikkoa koetelleet hirmumyrskyt ja tulvat on loppuneet, eli niitä ei enää tule.
Kiitos Trump, ja kiitos jumala.

1Äänestä

Trumpin voitto Michiganissa varmistui. Ero yli 13 000 ääntä. Trump voitti Illinoisia lukuunottamatta Pennsylvaniasta Wisconsiniin ja Michiganiin ulottuvan Rust Belt vyöhykkeen, vaalien ratkaisevan taistelutantereen. Trumpilla olisi ollut varaa siis hävitä vaikka Florida niin olisi silti voittanut vaalit.

1Äänestä

Bill Clintonhan ehdotti muutama kuukausi sitten, että Syyrian pakolaiset voisivat mennä Fordin autotehtaalle töihin. Silläkö Amerikka kuntoon?

Hahahaaa, on vähän järkevämmät otteet Trumpilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeaote kirjoitti:

Ford ei siirräkään autotehdastaan Meksikoon

http://mvlehti.net/2016/11/18/trump-vaikuttaa-ford-pyorsi-aikomuksensa-siirtaa-tuotanto-meksikoon/

Juuri näin, stoppi maanpetturuudelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu