Ennustan, että Ratapihankatu tukkeutuu kohta Viinikankadun risteyksessä. Kapea rautatiesilta-aukko ei voi vetää tuhansien autojen jonoja takkuilematta. Ensin yliopiston kohdalta Viinikankadulle asti tulee olemaan lähes jatkuva autojono ja lopulta jono ulottuu jo surullisen kuuluisan Morkun nurkalle asti. Sitten liikennesuunnittelijoille tulee uusi probleema entisten lisäksi. Mistä saadaan tähän hätään uusi rautatiesilta, kun sen rakentaminen kestää vähintään vuoden ja suunnitteluunkin on varattava aikaa?
Ennuste: Ratapihankatu tukkeutuu kohta
topakkatäti
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo minullakin ensimmäisenä tuli mieleen, kun luin Ratapihankadun rakentamisesta läpiajettavaksi.
Hyvä siitä tulee.
Armeijaan kun menin alokkaaksi 1976 niin rätivarastolla jaettiin tulokkaille vaatteet ihan mielivaltaisesti. Iso mies sai takin jossa jossa hihansuu oli kyynärtaipeessa. Pieni mies sai takin jossa hihansuu roikkui polvissa. Kun meni valittaamaan rättivarastolle, että takki väärää kokoa, niin alokkaalle vastattiin: "Takki on kyllä ihan oikean kokoinen, mies vain on vääränkokoinen" .
Tampereen kaupunkisuunnitteluun soveltaen se opetus. Liikenne tökkii pahasti joka puolella kaupunkia, mutta vika on ihmisissä eikä liikennejärjestelyissä.
Systeemi ei ole koskaan väärässä.
Minkä takia ei kokeiltu ensin tunnelin toimivuutta, vielä voitaisiin palata vanhaan yläpuolen liikenteeseen. Kyllä on YIT llä kova hinku rakentaa taloja liikenteestä välittämättä, Tulikohan tästä korjaamaton sotku Tampereen liikenteeseen, vielä jos ne meinaa sen Hämeenkadunkin liikenteen pilata, vaalitkin tulee mutta ei niihinkään voi enää luottaa , ehdokkaat kääntää kelkkansa onko lahjonta ja korruptio tännekkin rantautunu???
Tunnelihan toimii koko ajan...?? Ainahan se vie hetken, että liikenne virrat tasaantuvat, kun avataan uusia reittejä.
Ja kyllähän sinne rakentaa moni muukin kuin yit...
No ei sinne nyt niin moni rakenna taloja??
Totta. Tunneli toimii. Voihan asian noinkin tietysti nähdä.
Minullakin koulussa oli täydellinen heittokäsi ja upeat heitot. Kori vaan oli huono kun ei tullut upotuksia.
Kaik tukkoon Tampereella. Vika on meissä kun oomma ostanu liikaa autoja.