Eläkesäästäminen

Ensikerta

On mukavaa, kun pitkän velka vankeuden jälkeen saa säästöön omalle pankkitilille rahaa, minkä verran hyvänsä. Kun olin pari kymmentä vuotta maksella jatkuvasti monen sadan laskuja joka kuukausi, niin nyt sain minäkin pikkuisen rahaa jäämään tilille, ei paljon mutta vähän kerralla on paljon kuun lopussa. Siinä se minullakin kertyi, ensi kertaa elämässäni.

8

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnellinensäästäjä

      Nyt on raha pysynyt kädessä, tuhlarikin opettelee säästämään rahaa kuusi kymppisenä, parempi myöhään, kuin ei milloinkaan. Pankkineidit ihmettelee, kun tilillä on vielä kuun lopussa rahaa, jota ei ole tuhlattu vaatteisiin eikä turhiin ostoihin. En juo enkä polta, mutta niin vain kerran elämässäni on raha pysynyt tilillä kokonaisen kuukauden sitten lapsuuden. saa uteliaimmat ihmetellä rauhassa, miten pikku eläkkeestä saadaan säästöön rahaa ja elätetään allerginen koira. Olen ikionnellinen, kun tänään kävin ruokaostoksilla, niin sieltä tullessa ensimmäiseksi tuli mieleeni rahattomuus, mutta loppumatkasta muistin tilillä olevat säästöt ja iloitsin rehellisesti paljon. Toivon samaa teille.
      Minun onneni on pankki, joka vaatii henkkarit, jos meinaa nostaa rahaa kassalta, minä nääs katkaisin kortin kahtia ja verkkopankkitunnuksia en ottanut. Tämän tilin avasin toisessa pankissa ja tililtä ei mene mitään tilinhoitomaksuja, tili on ilmainen.

      • elämääääää

        Jos on useampi lasku kuussa maksettavana, ne verkkopankkitunnukset kannattaa ottaa: tulee liian kalliiksi palvelutiskillä laskuja maksella. Eikö lie siinä 8€ per lasku. Paras vaihtoehtohan se olisi, jos joku toinen omalta tililtänsä laskut maksaisi ja sille vaan antaisi omalta tililtä rahat käteen.


    • ilmantunnuksia

      Minulla on tunnukset ja maksan aina verkossa, mutta on myös tili, johon en ota korttia enkä tunnuksia. On kätevää, rahaa säästyy.

      • nöfs

        Minä pystyn hoitamaan kaikkien tilieni asiat verkossa. On kätevää, ja rahaa säästyy vielä enemmän, kun ei tarvitse matkustaa konttoriin ja maksaa tiskipalvelujen palvelumaksuja.


    • tilitili

      Katsos, minä avasin vuosien kyselyjen jälkeen tämän tilin, joka ei näy verkossa. Tarvitsin sen itseni tähden, en muiden. Olen saanut odotukseni mukaisen määrän rahaa säästettyä ja en kaipaa verkkopalvelua, sillä toinen tili näkyy verkossa ja siellä hoidan asiani.

    • piensijoittaja

      Ei tilillä kannata rahaa pitää pankki vain voittaa ei olisi näitäkään säästöjä ilman osakesijoituksia ja vuokratuloja

    • JohanRepes

      Oma asunto parasta eläkesäästämistä. Myy sitten pois eläkeläisenä ja muuttaa halvempaan/pienempään jos on rahantarvetta.

    • tonnipoikineen

      Kaikki eivät saa koskaan säästöön osakerahoja, pitää oppia elämään pienillä tuloilla ja jakamaan rahansa oikein joka asiaan. Minä laitan muiden mielestä pikkurahoja tilille joka kuukausi, mutta eivät ne siitä huolimatta jää pieniksi. Kyllä jatkuva pikkurahan säästäminen kannattaa, lopulta tili ei pullota rahaa, mutta siellä saattaa olla muutama tuhat, pitkän säästämisen tuloksena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3228
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1871
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      113
      1772
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1259
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1058
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      875
    Aihe