Anteeksipyyntö

Oho.anteeksi.sattuiko

Tänään ministeri Rehula pyytää valtiovallan puolesta anteeksi koulukotien kaltoinkohtelemilta lapsilta.
Lapsia on nöyryytetty, pahoinpidelty ja syrjitty vuosikymmenien ajan, ja nyt on anteeksipyynnön hetki.
Lapsilta on riistetty ihmisarvo ja sallittu heidän joutua niin aikuisten kuin ikätovereittensakin kaltoin kohtelemiksi ja halveksimiksi.
Hesarissa haastateltu entinen koulukotilapsi sanoo painavasti, että ei anna ikinä anteeksi.
Minä ihmettelen tätä anteeksiantamisen velvoitetta. Raastavissakin tapauksissa korostetaan, että uhrin on annettava anteeksi pahoinpitelijöilleen, että itse pääsee eheytymisen alkuun ja toipuu raskaasta menneisyydestään.

Uhrit itsekin usein sanovat, että antoivat anteeksi ajan myötä ja yrittävät ymmärtää pahoinpitelijäänsä. Hampaita kiristellen kysyn, miksi. Jokaisella on oikeus niin vihaan kuin rakkauteenkin, eikä terve viha voi olla sen tuhoampi voima kuin nöyryys ja alistuminen ja oman itsen vähätteleminen, jonka anteeksianto kruunaa pahoinpitelijän edessä.

Minä olen sitä mieltä, että tällä anteeksiantamisen vaatimuksella päästetään pahoinpitelijät toipumaan huonosta omastatunnosta ja asennoitumaan siihen, että ei se nyt niin kamalaa ole ollutkaan, kun tuo uhrikin antoi anteeksi. Jos joutuvat oikeuden eteen tai muuten vastaamaan rikoksistaan, he voivat aina vedota siihen, että ovat sinut maailman kanssa ja uhrikaan ei kanna kaunaa.

Anteeksiannolla uhri sinetöi itse toisen luokan kansalaisuuden, alempaan kastiin kuulumisensa, oikeuttaa halveksimisen ja pahoinpitelyn, suostuu tyytymään ja osoittaa suorastaan kiitollisuutta siitä, että on selviytynyt tähän pisteeseen ja jalostunut ihmiseksi, joka pystyy antamaan anteeksi.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe