Patmoksen rahoitus

Saako Patmos rahansa ja ent toiminnanjohtajan v. 2015 n. 150 000 euron tulot USA:sta? Vai miksi tuo Trump hypetys ja Amerikan ihannointi.
1499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kuinka paljon täytyy olla tyhmiä, huijattavia ihmisiä, jotka jakelevat rahojaan jatkuvasti näille ahneille rahankeräystahoille

Äänestä

Leo Meller on ja on ollut Suomen parhaita saarnamiehiä. Samalla hän luonut Patmos-säätiön, joka on maailmanlaajuinen vähäosaisten, sairaiden ja muiden apua tarvitsevien laaja-alainen auttamisjärjestö. Meller on yli 70-kymppinen mies ja nauttii täysin ansaitusti eläkettä. Lahjoittajien varoja siihen ei käytetä.

Äänestä
  • Suomen parhaita? Millä mittarilla? Profetioiden toteutumisella? Voi pyhä yksinkertaisuus.

    Äänestä

  • Mutta lahjoittajien rahoja on aikanaan käytetty Mellerin suuren eläkkeen kerryttämiseen. Lisäksi Patmos käyttää vain osan siihen tarkoitukseen, johon lahjoittajat ovat rahansa tarkoittaneet käytettäväksi. Rahastoihin on sijoitettu jo yli 4 miljoonaa euroa ja nykyisen toiminnanjohtajankin palkka on kohtuuton.
    Heretkää jo olemasta höynäytettäviä. Sinäkin mikkelinmies olet aina puolustelemassa harhaoppeja ja muita vääryyksiä. Häpeä.

    Äänestä

  • Mistä ne eläke- ym rahat tulisivat ellei lahjoittajilta. Ei niitä rahastoihin pidä sijoittaa vaan avun tarpeessa oleville. Onko ihmiset tosiaan noin yksinkertaisia? Patmoksen apu on tarpeen maailmalla mutta oikeustajuni ei hyväksy noin ylisuuria eläkkeitä. Ja ihan pokkana kerjätään pääosin pienipalkkaisilta kannattajilta ja eläkeläisiltä.

    Äänestä

  • Onko Mikkelissä firefire! huudot kaikuneet kaduilla vai ovatko Ojasalo sekä Kakriainen edelleen piilossa tavallisilta mikkeliläisiltä?

    Äänestä

  • uskomatontaO kirjoitti:

    Mistä ne eläke- ym rahat tulisivat ellei lahjoittajilta. Ei niitä rahastoihin pidä sijoittaa vaan avun tarpeessa oleville. Onko ihmiset tosiaan noin yksinkertaisia? Patmoksen apu on tarpeen maailmalla mutta oikeustajuni ei hyväksy noin ylisuuria eläkkeitä. Ja ihan pokkana kerjätään pääosin pienipalkkaisilta kannattajilta ja eläkeläisiltä.

    Siinäpä se, nämä isoa palkkaa nautiskelevat eri hengellisten yhdistysten vetäjät jaksavat suu vaahdossa kerjätä rahaa vähätuloisilta ja vähän yksinkertaisilta ihmisiltä.

    Jos kerrankin nousisi esiin joku evankeliumin julistaja, köyhien puolustaja, joka tyytyisi 1000 €/kk ansioihin ja yhtä innokkaasti veisi ilosanomaansa eteenpäin, niin voisin jopa uskoa sanomansa aitouteen ja voisin jopa uskoa, että kerätyt rahavarat menevät niitä tarvitseville, mutta sitä ihmettähän ei tule tapahtumaan! Ja miksikö ei...raha ratkaisee.

    Äänestä

  • Euroversusevankeliumi kirjoitti:

    Siinäpä se, nämä isoa palkkaa nautiskelevat eri hengellisten yhdistysten vetäjät jaksavat suu vaahdossa kerjätä rahaa vähätuloisilta ja vähän yksinkertaisilta ihmisiltä.

    Jos kerrankin nousisi esiin joku evankeliumin julistaja, köyhien puolustaja, joka tyytyisi 1000 €/kk ansioihin ja yhtä innokkaasti veisi ilosanomaansa eteenpäin, niin voisin jopa uskoa sanomansa aitouteen ja voisin jopa uskoa, että kerätyt rahavarat menevät niitä tarvitseville, mutta sitä ihmettähän ei tule tapahtumaan! Ja miksikö ei...raha ratkaisee.

    Itse en tukisi mitään järjestöä, jonka hallintokustannukset menevät kovin paljon 20 prosentin yli. Kohtuullisen toimeentulon järjestöjen toiminnan vetäjät päätoimisesta työstä tietenkin ansaitsevat. Mutta sitä en ymmärrä että hengellisessä hyväntekeväisyystyössä palkat ovat yritysjohtajien tasoa. Tai että ajellaan todella kalliilla luksusautoilla, kuten monet pastorit esim. USA:ssa tekevät.

    Äänestä

  • Nimenomaan kohtuullisen palkan. Mutta itse vastaavat rahoistaan ja niiden käutöstä Jumalan edessä.

    Äänestä

Törkeää rahastusta kaikkialla uskovaisten keskuudessa. Rahanahneus haisee jokaisessa paikassa.

Äänestä

En tiedä miksi nämä kristityt jumaloivat Trumpia. Katsoin juuri hänen pääneuvonantajansa Steven Bannonin haastattelun. Hän sanoi siinä mm. että että pimeys, jota edustavat mm. saatana ja Darth Wader, on hyvä asia, koska se antaa heillekin mahdollisuuden toimia rauhassa pimeyden turvin. Näyttää siltä, että tätä porukkaa tukevat kristityt ovat myös olleet pimennossa, mutta nyt alkaa paljastumaan minkä hengen lapsista on kyse.

Äänestä
  • Eikö teillä isänsydänporukoissa järjestään kannateta trumpettia?

    Äänestä

Mellerin jumala on köyhä jumala, joka on vailla vain RAHAA.

Äänestä

Saahan ne puoluepamputkin valehteluistaan melkoiset kuukausipalkat ja muut päivä- ja kilometrirahat ja edustusjuhlat erikseen.
Mieluummin tuen Patmosta kuin Antti Rinnettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulunlapsi16 kirjoitti:

Saako Patmos rahansa ja ent toiminnanjohtajan v. 2015 n. 150 000 euron tulot USA:sta? Vai miksi tuo Trump hypetys ja Amerikan ihannointi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu