Ruotsinkielisessä avauksessa tuli ilmi, kuinka Tammisaaressa vihataan suomen kieltä. Yrittäjä sanoi, että suomen kielellä ei voi siellä toimia. Siksi hän suositteli esim. Porvoota, jossa esteitä ei ole.
Että tällainen on se käsitys "kaksikielisyyden rikkaudesta" rusualueella!!
Että tällainen on se käsitys "kaksikielisyyden rikkaudesta" rusualueella!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joku nettirusu vastasi, että "mitä muutatte tänne?"!!??
Siis susut eivät saisi vapaasti muuttaa, yrittää ja tehdä työtä omassa maassaan??
Ja susut muuttavat kuitenkin ja suomenkielistävät kaikki rusualueet hitaasti mutta varmasti.
Tuollainen asenne osoittaa, että Svenskfinland-valtioaate elää vielä vahvana svekorusuissa.
Suruille voi täydellä syyllä sanoa: Puhukaa te sitä kieltä mitä te osaatte, me puhutaan sitä kieltä mitä me halutaan!
On järkyttävää miten Suomessa asuu ihmisiä jotka eivät osaa sanaakaan suomea, ainoastaan ruotsia. Tosin meidän suomalaisten on säälittävä heitä koska he eivät osaa puhua muuta kuin ruotsia. Kielellisestä rikkaudesta saarnatessaan heiltä on jäänyt huomaamatta kuinka kielellisesti köyhiä he itse ovat.
Tosiaan en tunne missään muusta maasta pienen vähemmistön edustajia, jotka ovat syntyneet ja kasvaneet maassa, muta eivät osaa maan ylivoimaista valtakieltä!?
Är det inte fint att Finland är unikt ?
Niin? Kuten Etelä-Afrikan apartheid-hallintokin oli "ainutlaatuinen"?
No sehän on selvä. Mutta rahojamme eivät vihaa.
Eikös vanha sanontakin kuulu että "rahalla ei ole kotimaata", aivan kuten eräällä "suomalaisella" vähemmistölläkään.
Kuten eivät suomalaisten tuilla elävät affenatkaan.