Lapset juokentelevat liikenteen seassa

Sleepy

Virtain koulujen homeongelmat ja varsinaiste koulutilojen korvaaminen "väistötiloilla" on johtanut siihen, että lapset juoksentelevat kaiken päivää pitkin kylää luokkatilojaan etsimässä- nokka pokemon -kännykässä kiinni! Lienee ajan kysymys, koska siellä joku liiskataan katuun moottorijoneuvolla. Sitten kysellään, että kenen on lopullinen vastuu ja muutaman kymmenen ihmisen loppuelämä on piloilla, vaikka uhri jäisi henkiin.On selvää, että autonkuljettajan on kannettava oma vastuunsa, mutta kun koululaisruuhka jatkuu koko päivän, eikä ole jakautunut kahteen selvään jaksoon, on riski moninkertainen. Kun suuri osa Virtain autoilijoista on lisäksi niitä, joiden ajokyky on rajoitettu iän, sairauden jne. takia, on tilanne kauhea. Kuitenkin lähellä Tredua (mikä nimi sekin lienee) on tyhjillään urheilutalo, jota voitaisiin käyttää koulutilana. Kyllä se 200-300 keskenkasvuista vetää. Squashinpelaajat ja muut romuraudan rymistäjät voivat pari talvea juosta tai hiihtää tai tehdä mitä hyvänsä.

10

293

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulutietä

      Kaupungin hallitus vastaa kaikesta....
      Toivotaan ,että mitään ei sattuisi.

      • kaikestasevastaa

        Voi keepele nyt se kaupungin hallitus on tilannut räntäsateen tänne. Tää peli ei vetele. päättäjät vaihtoon!


    • Räntää

      Samaa mieltä ,kakka ulos.

    • harrastajat

      sleepy hallilla on koulukäyttöpäivisin klo 9-16 jasenjälkeen iltakäyttäjät klo16-22.00 kävijämäärät n.400-500 päivä viikonloppuisin pelitja turnukset ym. harjoitukset ota asioista selvää ennenkuin kirjoitat tollaista potaskaa.

      • Sleepy

        Menkööt turnaamaan ja treenaamaan jäähallin taakse metsään.Lasten turvallisuus etusijalle!


    • harrastajat

      lapset ja nuoret hallia käyttävät yli 80% koko viikon vuoroista kuten koululaiset ja iltakäyttäjät javiikonlopun pelit turvallista on harrastaa sisällä

      • Sleepy

        Niin liikuntatunneilla ja iltaisin. Puhun nyt oikeista oppitunneista, jotka on hajautettu pitkin kylää liikkeiden kellareihin, joiden homeomgelmasta ei ole kenelläkään tietoa.


    • Loker

      Kunnan hallitus vastaa asiasta.

    • Sleepy

      Mitenkäs tällaisesta vastataan? Totuus on, että kukaan ei voi ottaa vastuuta.Luotetaan onneen.

    • Kaikkihyvinvirroilla

      Ette taida kukaan asua Virroilla kun ette nähtävästi mistään mitään tiiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2488
    2. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      80
      1077
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe