Lapset juokentelevat liikenteen seassa

Sleepy

Virtain koulujen homeongelmat ja varsinaiste koulutilojen korvaaminen "väistötiloilla" on johtanut siihen, että lapset juoksentelevat kaiken päivää pitkin kylää luokkatilojaan etsimässä- nokka pokemon -kännykässä kiinni! Lienee ajan kysymys, koska siellä joku liiskataan katuun moottorijoneuvolla. Sitten kysellään, että kenen on lopullinen vastuu ja muutaman kymmenen ihmisen loppuelämä on piloilla, vaikka uhri jäisi henkiin.On selvää, että autonkuljettajan on kannettava oma vastuunsa, mutta kun koululaisruuhka jatkuu koko päivän, eikä ole jakautunut kahteen selvään jaksoon, on riski moninkertainen. Kun suuri osa Virtain autoilijoista on lisäksi niitä, joiden ajokyky on rajoitettu iän, sairauden jne. takia, on tilanne kauhea. Kuitenkin lähellä Tredua (mikä nimi sekin lienee) on tyhjillään urheilutalo, jota voitaisiin käyttää koulutilana. Kyllä se 200-300 keskenkasvuista vetää. Squashinpelaajat ja muut romuraudan rymistäjät voivat pari talvea juosta tai hiihtää tai tehdä mitä hyvänsä.

10

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulutietä

      Kaupungin hallitus vastaa kaikesta....
      Toivotaan ,että mitään ei sattuisi.

      • kaikestasevastaa

        Voi keepele nyt se kaupungin hallitus on tilannut räntäsateen tänne. Tää peli ei vetele. päättäjät vaihtoon!


    • Räntää

      Samaa mieltä ,kakka ulos.

    • harrastajat

      sleepy hallilla on koulukäyttöpäivisin klo 9-16 jasenjälkeen iltakäyttäjät klo16-22.00 kävijämäärät n.400-500 päivä viikonloppuisin pelitja turnukset ym. harjoitukset ota asioista selvää ennenkuin kirjoitat tollaista potaskaa.

      • Sleepy

        Menkööt turnaamaan ja treenaamaan jäähallin taakse metsään.Lasten turvallisuus etusijalle!


    • harrastajat

      lapset ja nuoret hallia käyttävät yli 80% koko viikon vuoroista kuten koululaiset ja iltakäyttäjät javiikonlopun pelit turvallista on harrastaa sisällä

      • Sleepy

        Niin liikuntatunneilla ja iltaisin. Puhun nyt oikeista oppitunneista, jotka on hajautettu pitkin kylää liikkeiden kellareihin, joiden homeomgelmasta ei ole kenelläkään tietoa.


    • Loker

      Kunnan hallitus vastaa asiasta.

    • Sleepy

      Mitenkäs tällaisesta vastataan? Totuus on, että kukaan ei voi ottaa vastuuta.Luotetaan onneen.

    • Kaikkihyvinvirroilla

      Ette taida kukaan asua Virroilla kun ette nähtävästi mistään mitään tiiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3435
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      105
      1746
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      238
      1413
    4. 74
      1346
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      65
      1243
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      907
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    Aihe