RKP:n toimistolla hätäkokous.......kaikki ovat tunkemassa samaan aikaan pieneen "huoneeseen", jonka on vallannut bidee.
.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611222200030690_uu.shtml
.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611222200030690_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Valtamedian uutisointiin voimme luottaa.
HS Mielipide 30.9.2010
Ruotsi ei ole Suomessa alkuperäiskieli
" - -. Alkuperäiskieliksi kutsutaan vanhimpia tunnettuja, jollakin alueella puhuttavia kieliä. Suomen alkuperäiskieleksi tunnustetaan perustuslaissa saamen kieli (siis pohjoissaame, inarinsaame ja kolttasaame). Suomessa puhutaan vanhastaan myös kahta autoktonista eli kotoperäistä kieltä: perustuslaissa toiseksi kansalliskieleksemme määriteltyä suomen kieltä sekä Suomen ainoaa kotoperäistä vähemmistökieltä, karjalaa, joka näyttää unohtuneen Arffmanin vähemmistökielten listasta. Kielen kotoperäisyydellä tarkoitetaan, että sitä on puhuttu jossakin maassa tai jollakin alueella "aina". - -. Historialliselta taustaltaan ruotsi on Suomessa alloktoninen eli muualta tullut kieli. Alloktonisuus ei millään tavoin vähennä ruotsin kielen merkitystä Suomen kielimaiseman historiallisesti vakiintuneena ja keskeisenä osana."
Rino Grünthal
Johanna Laakso
Anneli Sarhimaa
professoreita
Euroopan komission rahoittama Eldia-projekti
(European Language Diversity for All)
Paska mikä paska
Taasko ne pyöristyi...?
kerrottiinko myös Ylellä samasta asiasta?
Ruotsin puolustusvoimien sotilasta uhkaavat Dagens Nyheter -lehden (DN) mukaan kurinpitotoimet, koska hän ei suostunut työtehtävään seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen Pride-paraatissa.
Ruotsin puolustusvoimien mukaan miestä on jo aiemmin puhuteltu negatiivisen asenteensa johdosta.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1479794832574?ref=hs-etusivub-luetuimmat-#10
Olihan tuossa muitakin totuuksia julkituotu:
-Nainen syytti Sky Newsin livelähetyksessä Saksan liittokansleri Angela Merkeliä ”naispuoliseksi Hitleriksi”.
Hö, no sehän se just on.
Merkelin vertaaminen Hitleriin loukkaus viimeksi mainittua kohtaan.
Ruotsikin jo julistanut sodan sodan Suomelle asiasta kuullessaan.
Aamulla on liikekannalle pano.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611222200030904_uu.shtml
Toivottavasti Ruotsi ja ruotsalaiset ymmärtävät, ettei meillä suomalaisilla heitä vastaan ole sen kummempia erimielisyyksiä, vaan että nämä Suomessa asuvat, "bättre folkiksi" itseään tituleeraavat rasistiset h u r r i t meidän hermoille käyvät ja ovat jo pitkään käyneet.
Joku F-35 koneen kannattaja Puolustusministeriössä oli tehnyt tuon provokaation.
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201611222200030827_uu.shtml
Jonkun oikea mielipide tuo oli, sillä ei tuollainen vahingossa tule millään.
Voi myös olla ihan keskinäistä hauskaa, mutta nykyäänhän sekin ja varsinkin se on kiellettyä.