Itsemurha-ajatukset riidan aikana

AHISTAAEIAHISTA

yleensä mies vain riitelee-se alkaa yleensä Tiistaina-jääkaapin sisältö-auto on väärässä paikassa-seinäkello ei lyö-ym ym ym lista on loputon.
Niin alan AINA mieheni pauhatessa ajatella kuolemaa-siis itsemurhaa.
Minulla todettiin 15v sitten ahdistuneisuus häiriö,josta psykiatri sanoi,että se on joko synnynnäistä tai hoidettavissa lääkkeillä.
lääkkeitä en ole suostunut syömään,koska ne eivät sovi minulle.

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fipnvguln

      Meillä sama meno taa tänään. Hirveä pauhua oli. Itkettää ja itsemurha-ajatus pukkaa mieleen. Millä tästä paskasta pääsis ulos.

    • sisarjärkevä

      Häh?

      Että tälläisen älykääpiöukon takia rupeisitte heittämään oman henkenne?
      Ei päätä ei häntää ajatuksessa!

      Kuulkaapas nyt molemmat mimmit: te ette saa antaa äijänne alistaa teitä!

      Menkää ensteks vaikka perheneuvolaan tai jonkun topakan naistuttavan luo.
      Jutelkaa asia läpi.
      Voitte tehdä analyysin.
      Sitten toimintasuunnitelman.

      Suomi on demokraattinen maa ja täällä on naisilla yhtäläinen päätäntävalta, oikein laissa määrätty.

      Ei tartte tehdä niinkuin äijä sen sanelee. Te saatte sanellaihan yhtälailla.
      MIKSI PITÄISI TEHDÄ ITSEMURHA? HALOO!!!

      Jos jääkaapin sisältö on väärässä paikassa, niin siirtäköön tää äijä se oikeaan paikkaan ite!
      Jos seinäkello ei lyö, niin vieköön s-mankuja sen korjattavaksi!

      Jos sitten se äijä rupee lyömään, niin rikosilmoitus ja avioero vireille!

      EI PÄÄTÄ EI HÄNTÄÄ TEHDÄ ITSEMURHAA TOLLASEN P----SEN TAKIA"!

      Nyt sitten toimeen!

      Kertokaa miten meni!

      • AHISTAAEIAHISTA

        Ei tietenkään itsemurhaa ja kysymyshän koski itsemurha ajatuksia riidan aikana,jotka eivät oikeastaan ole riitoja-(vasta siinä vaiheessa kun minä alan huutamaan takaisin.)Mies alkaa aina sen järjettömän valittamisen(omasta mielestään järkevistä ja tärkeistä asioista).
        Mies droppaa tunnelman aina totaalisesti ja tulee se elefantin paino.


    • tyhmät.ei.selviä

      Mistä tiedät ettei lääkkeet sovellu sinulle jos et ole edes kokeillut niitä? Vaikutat kaikin puolin aika yksinkertaiselta...

      • AHISTAAEIAHISTA

        Olen kokoillut,eivät sovellu.


    • Hei,

      Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.

      Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-07, sunnuntaisin 15-07.

      Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:

      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
      Käynnit eivät maksa mitään.

      Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      Itsemurhayrityksen jälkeen keskustelutukea kannattaa hakea heti.
      SOS-kriisikeskus Helsingissä tarjoaa tukea itsemurhaa yrittäneille selviytymisen tueksi ja uuden itsemurhayrityksen ehkäisemiseksi.
      Keskustelut ovat maksuttomia. Ajan varaaminen LINITY-asiakasvastaanotolle puhelimitse: 0800 98 030 (ma–pe klo 9–17)
      Lisätietoja: www.mielenterveysseura.fi/linity

      t. sos-kriisikeskus / pekka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2452
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2228
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2048
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      667
    Aihe