Kuljetusyriyksen perustaminen

Kuinka kannattavaa on tuon kuljetusyrityksen perustaminen lähinnä pakettiautolla ajoa miksi ei sit harmaassa tulevaisuudessa isommallakin autolla.
Onko tälläiseen edes mitään markkinarakoa ?
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos ajat 5000 euron pakulla. max summa mitä voi maksaa työautosta. pääomakulut pysyy pakussa pieninä jolloin voit myydä kuljetuksia polkuhintaan. kirjanpidon teet itse ettei tule kuluja siitäkään.

nojoo en mä vaan osaa sanoa. kannattaa tai ei kannata. riippuu saatko asiakkaita. halvalla pitäisi kuitenkin ajaa. hanki ensin asiakkaat ja sitten kuljetuskalusto. keksi jotain omaperäistä.

mainosta vaikka asiakkaalle niin että "sinä et maksa uuden kuljetuskaluston pääomakuluja, sinä maksat vain kuljetuksesta halvoilla rotiskoilla"

Äänestä

kannattaa ja ei kannata. moni asia ratkaisee tuloksen. ajatellaan että ajat pakulla vaikka tampereella tai hesassa. ajat vain kaupunkialueella 20km säteellä keskustasta ( keskustassa on yleensä iso kirkko tai tori). otat joka kuljetuksesta kiinteän hinnan 15 euroa oli sitten matka 20 km tai 3km. ajat näitä kuljetuksia 3 tuntiin 8 tuntia päivässä. se tekee rahassa 360 euroa. siitä polttoaineita 60 euroa. pääomakuluja ei ole koska ostit käteisellä 2000 e pakettiauton. olet nopea kuljetaja joka ajaa halvalla.

etuna on ettei sun tarvi nukkua rekan hytissä tienposkessa vaan saat olla vaimon pakarassa kiinni yön. oletan nyt että olet heteroseksuaali. jos olet homoseksuaali niin silloin olet miehesi pakarassa varmaan. oletan nyt että olet kuitenkin hetero koska heteroita on enemmän. ymmärtänet kuitenkin että keskustelu seksuaalisuudestasi kuuluu muille palstoille koska täällä aiheena on yrittäjyys.

no asiaan. 360 siis päivä polttoaineiden jälkeen. siitä eläkemaksut ja verot, niin elätät hitto soikoon itsesi vielä. mutta jos lama tulee menee työt alta. tavara ei lamassa liiku. on kortistoon mentävä lamassa ja paku myytävä. mutta laman jälkeen ostat uuden ja taas on työtä. ja jos sota tulisi maahan olisi työt lopetettava. kuten huomaat asian yhtälöön vaikuttaa sota ja seksuaalisuus, verot ja lama.

Äänestä
  • Seksi vie ja paku tuo.. sen verran vei sinua että sekotit rätingin. Siis 300 jää po.aineen jälkeen. Sanoit ettei tavara lamassa liiku, mut eikö tavaran liike ole suht vakio.. kun maantiellä liike hidastuu, niin kamarissa liike kiihtyy?

    Äänestä

tee sellaisia kuponkeja. kun yhteen kuponkin tulee 8 merkintää rahdista annat yhden ajon ilmaiseksi. aja muutenkin halvalla. laatuahan ei voi rahdissa lisätä hinnalla. asiakasta kiinnostaa vain että tuote x on saapunut perille. ihan sama millä rotiskolla sen sinne ajat.

jos kuljetusfirmasi ei toimi voit ajaa autolla itse. voit tietysti alihinnoitella itsesi niin että saat varmasti asiakkaita. kun teet työsi hyvin pompsautat hinnat normaaleiksi. elät sen ajan alussa starttirahalla. pompsautuksessa osa asiakkaista katoaa mutta osa jää jos olet huumorimies joka saa asiakkaat aina nauramaan. siinä saat huumorile tuntipalkkaa. se on se mikä asiakkaat pitää. mutta ei sitten liikaa kaksimielisiä juttuja ainakaan naisasiakkaille.

ja renkaat muista pitää hiacessa kunnossa. hiacenhan sinä ostat tuohon kuitenkin kun se kestää.

Äänestä

Oman yrityksen perustaminen on pyöriny niin pirun kauan mielessä et ei oo tosi kaan.
Tuolla ku ajelee pitkin etelä suomea niin vastaan tulee jos jonkinnäköistä kuljetusyritystä Sun muuta yrittäjää nii
Onko uusille kuljetusyrityksille enään mitään saumaa päästä kilpailemaan näitten rinnalla että kuka sen paketin viee ja millä hinnalla . Oman käsityksen mitä oon näistä kuljetusyrityksitä saanu niin uudet yrityksen teurastetaan jo lähtökuopille mutta voin olla pahasti väärässä tässä myös , raha on mikä ratkaisee hyvin monta asiaa.
Hiacella kuljetetaan viinat pois tallinnan laivalta jouset pohjassa. (Hyvä auto )
Sä joka aloit heteroista puhumaan niin kyllä mie oon ku munahaukka emännän persauksessa kii.

Alkuperäiseen kysymykseen oman kuljetusyrityksen perustaminen ei kannata jos tulee lama,sota, Sipilä ja verokarhu joka viee aivan kaiken yrittäjiltä. No eiku yrittämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyvä kirjoitti:

Kuinka kannattavaa on tuon kuljetusyrityksen perustaminen lähinnä pakettiautolla ajoa miksi ei sit harmaassa tulevaisuudessa isommallakin autolla.
Onko tälläiseen edes mitään markkinarakoa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu