kertokaa?!

Tapasin tässä juuri uuden ihmisen, joka on ortodoksi. Olen itse luterilainen. Tuo tapaamani ihminen vaikutti todella fiksulta ja keskustelimme monista asioista. Voisitteko kertoa minulle mitä ovat ortodoksisen kirkon keskeisimmät korostukset, en haluaisi näyttää tyhmältä hänen seurassaan... Kiitos kovasti jo etukäteen!!
3529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vierailepa täällä: http://www.ort.fi/
Sieltä löytyy perustietoa ortodoksisesta uskosta.

Äänestä

Eräs nykyisen ajan suurimmista ongelmista on täydellisyyden tarve: jokaista soittajaa verrataan televisiossa esiintyvään ammattilaiseen, kaikkeen pitäisi vastata nopeasti ja ajattelematta kuten politiikoilla on tapana, knoppitietoa arvostetaan, koska sillä menestyy tietokilpailussa… uskonnolla ei ole mitään yhteistä tämän kanssa.

Ortodoksisuuden ymmärtäminen edellyttää kohtuullisia tietoja Raamatusta, kirkon perinteestä sekä paikallisista tavoista. Tällaisia tietoja ei saa lukemalla muutaman kirjan tai googlaamalla netissä. Jokainen ortodoksi ymmärtää, että muiden on mahdoton tietää kaikkea uskonnostamme. Mene kaverisi kanssa jumalanpalvelukseen, keskustelkaa ennen ja jälkeen palvelusta. Yhteinen loma Valamossa tuo toisenlaisen näkökulman ortodoksisuuteen, arkipäiväinen elämä kolmannen … Vaikka ystävyytenne joskus loppuisikin, sinulle tulee todellisuuteen pohjautuva käsitys ortodoksisuudesta.


Kirjoitin tänne ensimmäisen kerran ensimmäisenä joululoman päivänä. Tänään olin ensimmäisen päivän töissä ja samalla poistun näistä keskusteluista. Pyydän anteeksi Johannekselta ja kaikilta muilta, joita olen ärsyttänyt. Kiitän isä-Tuomasta monista hienoista vastauksista ja ihailen hänen rohkeuttaan vastata vaikeisiinkin kysymyksiin omalla nimellä.

Muuten monella paikkakunnalla voi lauantaisin ja sunnuntaisin käydä kirkossa kuuntelemassa pappia ja kuoroa - ja ihan ilmaiseksi. Kokeile joskus.

Kimmo

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tietämätön..... kirjoitti:

Tapasin tässä juuri uuden ihmisen, joka on ortodoksi. Olen itse luterilainen. Tuo tapaamani ihminen vaikutti todella fiksulta ja keskustelimme monista asioista. Voisitteko kertoa minulle mitä ovat ortodoksisen kirkon keskeisimmät korostukset, en haluaisi näyttää tyhmältä hänen seurassaan... Kiitos kovasti jo etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu