Debbien nopea lomalle lähtö

Miten onnistuis perheellisellä (yksinhuoltajalla) normielämässä noin nopea lomalle lähteminen? Vieläpä ilman määränpäätä ja paluuaikaa! Lähti autolla lentokentälle, minne jättää auton? Isä ei vienyt eikä ollut perinteistä taksilla lähtemistä...
31286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Eikö Debbien isä lähtenyt mukaan, minusta lähti? Nopea lähtö onnistui, kun kiristi Andyä menevänsä poliisille, jos ei antaisi lasten lähteä.

Äänestä

Etkö huomannut puheista että Debbie päätti muuttaa pois kokonaan ja lapsille sanottiin vain että menevät lomalle. Näyttelijä lähti äitiyslomalle niin miten muuten sen olisi voinut tehdä kuin lähteä sarjasta. Debbie meni Ranskaan ja on siellä,vieläkin,onneksi. Lapset on siellä koulussa. Asunto Mulperipuu vuokrataan Asleyn perheelle.
Jakson voi katsoa uusintana jos ei eka kertaa ymmärrä tai osaa päätellä mitä taphtui.

Äänestä
  • Tiedän, että Charlie Webb lähti mammalomaa viettämään.
    Ymmärrän mitä tapahtui ja mitkä on taustat, mutta tällaiset voisi käsikirjoittaa paremmin. Näyttelijän raskaus ei varmaan tullut yllätyksenä tuotantoyhtiölle. Miten käytännössä onnistuisi hetken mielijohteesta Ranskaan muuttaminen lasten kanssa, joista toinen on kouluikäinen?

    Vähän niinku Salkkareissa eräs perhe päätti tänään muuttaa Lahteen, niin huomenna on muuttoauto pihassa...

    Äänestä

Debbie on raskaana, oli pakko poistaa jotenkin sarjasta.

Äänestä
  • Debbie ei ole raskaana ja miksi sen takia olisi pitänyt poistaa sarjasta`?

    Äänestä

  • No voi, voi! Meillä sarjan jaksot n. vuosi sitten kuvattuja. Charlie Webb sai toisen poikansa joulun alla 2015, 19.12 muistaakseni. Eli oli tuolloin kovasti raskaana ja lähti mammalomalle jolla on vieläkin. Ja voihan olla että jo kolmatta lasta pukkaa siihen perheeseen, mene ja tiedä!

    Äänestä

  • 206666 kirjoitti:

    No voi, voi! Meillä sarjan jaksot n. vuosi sitten kuvattuja. Charlie Webb sai toisen poikansa joulun alla 2015, 19.12 muistaakseni. Eli oli tuolloin kovasti raskaana ja lähti mammalomalle jolla on vieläkin. Ja voihan olla että jo kolmatta lasta pukkaa siihen perheeseen, mene ja tiedä!

    Voi voi sentään. Debbie ei todellakaan ollut raskaana joulun alla 2015 vaan häntä näyttelevä Charlie Webb. On niitä monia muitakin tapoja päästää näyttelijä äitiyslomalle kuin kirjoittaa hänen roolinsa ulos sarjasta. Sijaisnäyttelijä tai Debbie olisi voinut saada lapsen Emmerdalessa aivan kuten Charity ja hyvällä käsikirjoittajalla pitäisi olla muitakin vaihtoehtoja.

    Äänestä

Aloittaja: täsmälleen samaa ajattelin. Mistä ensinnäkin rahat, ja miten hän voi jättää asuntonsa ja tavaransa tuolla tavalla, avaimetkin Rossilla. Miten yrityksen pyörittäminen.

Tottakai kyseessä on draama, mutta se voi olla hyvin tai huonosti kirjoitettua. Debbien lähtö - kuten nykyään monet muutkin asiat - on kirjoitettu todella huonosti.

Äänestä

Ilmeisesti Cain tyhjentää loput Debbien ja tämän lasten tavarat talosta, ennen Ashleyn perheen muuttoa sinne.Kuten joku jo totesikin, emmerdalesta on helppo lähteä, vaikka lopullisesti.Kun lapsiperheenkään häipyessään lopullisesti.
Ei tarvitse pakata mukaansa, mitään muuta kuin matkalaukut ja muutama lelu.
Muuttoautoja ei koskaan näissä yhteyksissä nähdä.Declankin häipyi kartanosta, ottamatta mukaansa mitään omaisuuttaan.Samoin on lähteneet muuttokuormitta monet muut.Koskettavia kyyneleidentäytteisiä lähtijöiden jäähyväisiä ym.häipymiseen liittyvää on kyllä nähty senkin edestä.

Erikoista tämä Dinglejen toiminta.Moiran hoiviin työnnetään itsestäänselvyytenä maatilan emännän töiden lisäksi, miehensä exän, eri miesten kanssa tekemät lapset.Ensin Noah ja nyt vielä Moseskin.Tälläinen uhrautuminen kuuluu Dinglen sukuvelvotteisiin.Toisaalta ihan hyvä, kun Debbie lähti sarjasta.Hän oli aina jotenkin niin, eloton ja koleerinen ja kolkko.Vaikka nyt, jopa vähän kyynelehtikin pettyessään Rossiin.Jos ei Dinglen naisilla olisi tätä roistoviehtymystä.Debbie ja etenkin hänen lapsensa voisivat viettää nytkin onnellista ja tasapainoista elämää.Jos Debsille olisi kelvannut avioliitto ja perhe-elämä Peten kanssa.
Roolihahmon sotkuinen elämä mahdollisti nyt näyttelijälle tällätavalla lähdön äitiyslomalle.Katoaakohan Davidkin jossain vaiheessa isyyslomalle?
Debbie ja Davidhan on rooliensa ulkopuolella perheellinen aviopari.
Sarjan näihin aikoihin heille on tulossa lapsi.


Tosiasiassa pois lähteneen Debbien tyyppisen ihmisen elämässä ei mikään tuel muuttumaan.Hänen ei onnistu paeta ongelmiaan muuttamalla maasta toiseen.
Koska hän on se itse, joka aiheuttaa kokoajan elämäänsä ongelmia.
Asustaa sitten missä hyvänsä, ongelmat muuttaa aina hänen mukanaan.
Tälläinen ongelmienkerääminen on joillakin vaan siinä dna:sa=eräänlainen sukukirouksena, kuten Charity Debbielle sanoi.Halutaan, mutta ei vaan osata elää normaalia elämää.Eikä suoda sellaista itsekkyyttään edes omille lapsilleen.Jotka sitten risaisen lapsuuden jälkeen.Elävät samanlaista ongelmaista elämää, kuten vanhempansakin.Debbie ja Aaron on hyviä esimerkkejä onnettoman lapsuuden eläneistä ihmisparoista.Onhan tässä saanut seurata, kuinka vaikeita ja häiriintyneitä aikuisia heistä on tullut.

Äänestä
  • Aaronin tarinaa on kerrottu teini iästä asti. Katsotaan ja odotetaan mihin Aaronin nykytilanne johtaa..tarinaa kerrotaan hitaasti.

    Äänestä

  • Ja on ihmeellistä, miten Emmerissä ylipäätään voidaan sysätä lapsia minne tahansa ilman, että sosiaalityöntekijät puuttuvat asiaan. Moses ensin Debbielle, sitten Moiralle ja nyt Ross vain noutaa lapsen.

    Äänestä

  • Ei huolta. Rossin isyys pistetään pian paperille joten hänellä ja koko Barton perheellä on näin oikeus hoitaa lasta. Moses asuu jatkossa pysyvästi Emman,Jamesin,Rossin,Finnin luona. Pete lähtee lusimaan 6kk.
    Debbien paluusta ei ole tietoa!!!

    Äänestä

Kyllähän lomalle lähtö perheelliseltäkin onnistuu noin extemporee, mutta maasta pois muutto ilman päämäärää tuskin.

Debbien onnena ja apuna on osallistuva suku. Noin upean tukiverkoston myötä pääsee mihin vaan.

Tuosta Charlien raskaudesta.. Alkoipa Debbie näyttämään kauniilta, kun vähän sai pyöreyttä kasvoihinsa. En kyllä ymmärtänyt hahmon huivi ja pontsopukeutumista. Kiva tyyli, muttei Debbien. Liian päälle liimattua raskauden peittelyä.

Ymmärtääkseni Davidilla alkaa kohta puoleen oma syvällisempi jakso sarjassa, ettei Matthew kovin pitkää isyyslomaa sarjasta pidä. Onko briteissä tapanakaan?

Äänestä

Tietääkö kukaan että tuleeko Debbie takaisin sarjaan vai jäikö näyttelijä äitiysloman myötä lopullisesti pois sarjasta?

Äänestä

HALOO, Emmerdale on televisiosarja!

Äänestä
  • HALOO, sun olisi varmaan parempi ollut jättää tämä kommenttisi väliin.Se ei edes kuulu sulle, vaikka joku sen tosissaan ottaisikin.Älä anna sen vaivata noin paljon.

    Äänestä

  • Älä.narise kirjoitti:

    HALOO, sun olisi varmaan parempi ollut jättää tämä kommenttisi väliin.Se ei edes kuulu sulle, vaikka joku sen tosissaan ottaisikin.Älä anna sen vaivata noin paljon.

    No, jos joku tv-sarjan tosissaan ottaa, niin sen verran pitäisi kuulua sivullisille, että saisivat hoitoon tuollaisen. Eihän sitä tiedä kuinka tuollaisen pää sekoaa, kun katselee mitä ihmeellisimpiä juonikuvioita, joissa tehdään tapposopimuksia, ja asian tultua ilmi suurinpiirtein lyödään kättä päälle ja unohdetaan, että joku yritti tappaa vain siksi, että tämän rikoskumppani saisi vaihdossa uhrinsa.

    Joskushan joku Salkkareissa tuhmaa poikaa näytellyt kertoi, kuinka mummot tulivat kaupassa ripittämään siitä, kun tämä kohtelee muita niin huonosti ja rupesi selventämään, että miten tämän tulisi käyttäytyä. Mammat siis olivat puhuvinaan hänen roolihahmolleen. Ei mammoja ikinä ihmetyttänyt, että kuinka yksityisasunnoissa oli kuvausryhmä jatkuvasti kuvaamassa ilman, että kukaan asukeista koskaan huomasi sitä?

    Äänestä

  • Mitäh? Eikö se kuvaava kameraryhmä olekkaan normaalia? Minua kuvataan nytkin jatkuvasti kun tätä kirjoittelen.

    Äänestä

  • Emmerdale on TV-sarja, se tiedetään. Aloituksessa verrataan normielämään, miten siinä vastaava onnistuisi.

    Äänestä

  • Verrokkina kirjoitti:

    Emmerdale on TV-sarja, se tiedetään. Aloituksessa verrataan normielämään, miten siinä vastaava onnistuisi.

    On luonnollista, että emmerdalea tulee joskus verrattua normielämään.
    Sillä emmerdale on yksi aidoimman tuntuisin, näistä tv:sä pyörivistä, päivittäisistä draamasarjoista.Roolihahmot ja tapahtumat ja ympäristö lavasteineen on saatu näyttämään melko todellisilta.Silti se on kuitenkin vain käsikirjoitettua ja ohjattua näyttelemistä.Siksi näkee joskus kaikkea sellaista, mikä ei onnistuisi normielämässä ja sekin pitää huomioida, että mikä onnistuu tosielämässä, sellaista ei aina saada onnistumaan tv-sarjassa.Jos eläytyessään ei aina muista katsovansa vain fiktiivistä tv-sarjaa.Tälläiset tapaukset herättää viimeistään huomaamaan, ettei emmerdale ole todellakaan aitoa elämää.

    Äänestä

Who cares, lol, kunhan ei enää palaa : D

Äänestä
  • Debbie kun ei ole mitenkään kiinnostava hahmo lapsineen. Näyttelijä jääköön kotiin tekemään ja hoitamaan lapsiaan.

    Äänestä

Toivottavasti Charity, ja mieluusti myös Cain ja Chas, seuraavat Debukan esimerkkiä ja painuvat hevonkuuseen. Chas ainakin tulee poistumaan pian, muttei varmaankaan pysyvästi, harmi kyllä. Dinglejä on ihan liikaa, ja taas tänäkin vuonna ollut Dinglet selvästi eniten esillä.

Äänestä

Mutta Dinglejen sukukokous on koko sarjan parasta antia. Sitten äänestetään etkä enää olekaan Dingle.

Äänestä

Aloitusotsikko on virheellinen. Kuullun tai luetun txt väärinymmärrys. Debbie halusi lähteä pois kylästä,kauas Barton pojista. Lapsille Debbie sanoi että menevät vain lomalle etteivät aiheuta turhaa hässäkkää.

Äänestä
  • Oli lomalle tai muuten poismuutto, niin siitä huolimatta oli nopea lähtö

    Äänestä

  • Vielä ihmeellisempi tuo nopea lähtö, jos muutti pois

    Äänestä

  • Debbie Dingle palaa sarjaan Ranskasta tammikuussa 2017 ja joku pakojuoni tulossa. Nyt kuvattu tammikuun loppua 2017. Kuvauksia tehdään 6 viikkoa ennen tv esitystä. Ennen jouluaikaa 8 viikkoa kuvattu jotta voivat kaikki pitää 2vk joulutauon.
    Toivoin ettei näyttelijä palaa kersoineen,ei kiinnosta eivät ole Sugdeneita.arggh!

    Äänestä

Pitää olla aika paljon rahaa että pystyy suuntaamaan noin vain kohti tuntematonta, järjestämään asumiset ja elämiset. Joo, olen kade, olisi hienoa pystyä noin vain laittaa perheen kyytiin ja vaihtaa maisemaa jos alkaa asuinkylä tympiä.

Äänestä

Kuinka kauan Debbie on Ranskassa?Vuoden, vai useamman?Kun hän palaa takaisin, onko Sarah ja Jack kasvaneet, vai lähes samanikäisiä, kuin lähtiessään?
Mihin hän majoittuu, mistä Debs ostaa suitsait helposti talon?
Löytääkö hän taas heti kylästä jonkun roikaleen, johon rakastuu ja tekee tästä hetkeksi isäpuolen lapsilleen?Vai tuleeko joku hamppari Ranskasta hänen perässään, kuten aikoinaan tuli Cameron, silloin kun näyttelijä palasi ensimmäiseltä äitiyslomaltaan.Silloinkin Debbie asui muualla jonkun aikaa.
Puunaamainen nainen olisi kyllä voinut pysyä poissa, tympeine ilmeineen ja roistomiesviehtymyksineen.Debs on niin nähty

Äänestä
  • Ja jos viime elokuussa pakoon lähtenyt karvanaama Andy palaa vielä sarjaan niin lopetan katsomisen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkaanlähden kirjoitti:

Miten onnistuis perheellisellä (yksinhuoltajalla) normielämässä noin nopea lomalle lähteminen? Vieläpä ilman määränpäätä ja paluuaikaa! Lähti autolla lentokentälle, minne jättää auton? Isä ei vienyt eikä ollut perinteistä taksilla lähtemistä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu