IKKUNOISTA VETÄÄ

taloyhtiössämme akat vâlittaa että ikkunoista vetää!!! Eivätkö osaa laittaa ikkunoihin eristeitä. Niitä saa kaupoista! Pitäis muka laittaa uudet ikkunat! Onko noin hölmöjä ihmisiä!
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei sinullakaan kaikki hanskassa, hölmöjä löytyy peilin takaa lisää??

Äänestä

Herrasmiehenä ( oletan että olet mies) menet auttamaan naisia. Eikös niin. Jossakin taloyhtiöissä taloyhtiö tarkistaa vuosittain ikkunoiden tiivistyksen.

Äänestä
  • Semmoisia taloyhtiöitä ei olekkaan missä tehtäisi vuosittain kyseinen tarkistus, eikä siihen tarvita miestä joka ikkunatiivisteet laittaa.

    Äänestä

Jos ne ikkunat on 30 vuotta vanhat niin taloyhtiössä ne vaihdetaan jokatapauksessa uusiin.

Äänestä

Meillä oli 53 vuotta olisi vielä mennyt pidempäänkin mutta taloyhtiössä päätettiin vaihtaa ne uusiin. Puhuttiin että säästetään energiakuluissa no ne maksaa ittensä 25 vuodessa.

Äänestä
  • Kammottavaa katsella kun hienot vanhat sydänpuusta tehdyt ikkunat vaihdetaan taloihin,uusiin,jotka joudutaan taas vaihtamaan uusiin lyhyessä ajassa.

    Äänestä


  • hidason kirjoitti:

    Korjatakkin voi kuten Annikintalon korttelissa . Ikkunalasia on vuosien mittaan vaihdettu , mutta karmit on samat.
    http://www.annikinkatu.net/historia.html

    120v hirsitalo,ikkunanpokat melkein kaikki alkuperäisiä,tiivistä sydänpuuta,ei vielä vaihtoon.

    Äänestä

  • Kiitos,asiallinen viesti. Olen samaa mieltä kanssasi, että ikkunat vaihdetaan turhaan!!!

    Äänestä

Ruoste raiskaa, pakkanen panee ja ikkunat vetää...

Äänestä

Teippiä vaan rakojen peittoon jumalaare.

Äänestä

Eipä ole enää sellasia "korjausrakenttajia" jotka voisi kunnostaa/maalata vanhoja ikkunapokia/karmeja/ovia, uutta vaan pukataan.Energia säästöstä puhutaan pitäisi kuulemma vaihtaa uusiin laseihin? kun nämä uudet lasit käyttöiältään ovat 25-30 vuotta ja sen jälkeen vaihto uudestaan missä se säästö kertyy???

Äänestä

Vetää ikkunan kiinniasti.

Äänestä
  • Olet sentään jotain oppinut, ei ole koulunkäynti ihan hukkaan mennyt sinulta, hyvä jatka samaan malliin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eristystä kirjoitti:

taloyhtiössämme akat vâlittaa että ikkunoista vetää!!! Eivätkö osaa laittaa ikkunoihin eristeitä. Niitä saa kaupoista! Pitäis muka laittaa uudet ikkunat! Onko noin hölmöjä ihmisiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu