Lopetin hevoseni

Onko täällä ketään kohtalotoveriani.
Juduin lopetamaan rakkaan hevoseni oman virheeni takia ja nyt en saa unta suruni vuoksi. Yksikään muu hevonen ei voi sitä korvata.
Petra sai haavoja niveliinsä ollessamme ratsastuslenkillä ja kovan kiireeni vuoksi en huomannut hoitaa niitä heti kuntoon. Olisi pitänyt sillä vasta tullesani tallille seuraavana iltana huomasin että haavasta valui oljenkeltaista, hieman vaahtomaista nivelnestettä. Yritin puhdistaa haavaa ja jätin asian sikseen koska minulla ei ollut varaa eläinlääkärin. Haava kuitenkin tulehtui ja aiheutti rakkaalleni pysyvän ontuman.
Koska minulla ei ollut enää varaa pitää ontuvaa ratsua jouduin tekemään raskaan päätöksen lopettamisesta. Olin koko ajan Petran vieressä kun se sitten ammuttiin. Se oli ähintä mitä saatoin tehdä.
Pitäkää huolta hevostenne jaloista. Itse saan tuskin unta.
201166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

hevoslenkkiä tai hevosteetä varmaan tuhansia siivuja sekaleivän päälle, njam!

Äänestä

Virheistä oppii. Sinun kuitenki piti käydä asiat kantapään kautta. Et enää koskaan ole varmaan huolimaton. Itsesi kannalta on todella hyvä, että tunnustat "syyllisyytesi". Huomaan, että rakastit hevostasi suuresti. Kyllä sinä pääset ajan kanssa tästä yli. Minulta tosin meni neljä vuotta hyväksyä erään rakkaan hevosen kuolema. Tsemppiä!

Äänestä
  • Miks pitää hevosta jos ei oo varaa eläinlääkärikuluihin??ihmettelen vaan!!!

    Äänestä

just just...jos niin isot haavat tulee että jotain hiton nivelnesteitä(onkohan edes olemassa?)tulee,niin kyllä kiireisempi ja vajaaälyisempikin jo huomaa,että pitäis soittaa eläinlääkärille.Jos sulla ei oo varaa soittaa eläinlääkärille niin sillo sä et sais pitää hevostakaan...
SIlti luulen,että sä oot keksinyt koko jutun...mutta jos et oo,niin sanon,että älä koskaan enää osta itsellesi omaa hevosta...

Äänestä
  • heti ku tänne nettiin kirjottaa jonku jutun, nii joku on heti sanoos että se on kexitty.. ja vitut. tottakai tuo juttu voi olla täysin mahdollista! itse kyllä olisin tehnyt toisin kuin tuo ihminen jolle asia tapahtui, mutta ei sille voi mitään. Minun puolestani hän voi ostaa uuden hevosen, mikä sinä olet häntä kieltämään!!!?

    Äänestä

jos sä otat eläimen.. sulla on OLTAVA varaa pitää siitä huolta ja OLTAVA varaa viedä sitä eläinlääkärille kun on tarvis. toivottavasti et koskaan enää ota lisää lemmikkejä.. et minkäänlaisia.

Äänestä
  • johan oot myöhään kirjotellu vihainen

    Äänestä

  • ?? kirjoitti:

    johan oot myöhään kirjotellu vihainen

    so? ..sun pointti on?

    Äänestä

Ei millään pahalla mut missä ihmeessä sä oikein sillä ratsastit jos sellaset haavat huomaamatta aikaan sait!? Ei kai niin kiire voi olla ettei ehi sellasta huomaamaan jos polvet on paskana. Ja miten sulla oli sitä hevosta vara pitää jos ei sen vertaa rahaa löytyny et soittaa eläinlääkärille ja kysyy vaikka vaan neuvoo!? Ei maksa ku paikallispuhelumaksun!! Tahtois vaan tietää...

Äänestä

en oo joutunut itse lopettamaan hevosta ku oon vielä nuori mut mä tiiän yhen ukon joka tappaa syyttä suotta omia hevosia ja syö sit vielä ite
niiden hevosten lihat!!!!!!!!!!!!!
mä inhoon sitä ukkoo sydämmeni pohjasta ja sit se
oli kusettanut yhille tytöille että se on hirven lihaa ja sit ku ne oli syöny niin se sano et eikö
olutkin hyvää hevosen lihaa ja ne tytöt oli menny heti yrjölle!!!

Äänestä
  • ..ja sinä katselet vaan vierestä moista touhua? Tollaista tapauksista pitää ilmoittaa eläinsuojeluviranomaisille.. tai vaikka ensin poliisille.

    Minä ilmoitin hullusta naapuristani muinoin. Ja eläinten olot naapurissa parani huomattavasti. Älkää antako elukoiden kärsiä tyhmyytenne takia, vaan tehkää asioille jotain - jos näette ettei elukoiden ole hyvä olla!

    Äänestä

  • onko toi "ukko" ylihärmästä?jos on nii mä tunnen sen....ja se liha oli ponin joka oli meillä hetki aikaa...sniif...

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    onko toi "ukko" ylihärmästä?jos on nii mä tunnen sen....ja se liha oli ponin joka oli meillä hetki aikaa...sniif...

    ei se "ukko"oo Yli-härmästä.Mä en tajuu miten jotku voi olla niin sairaita ku esim toi"ukko".
    sillä on talli ja siinä on tunteja ja leirejäkin,
    mut jos ei jollakin hevosella tee se enää mitään
    mitään niin eiku KUULA KALLOON JA EIKU SYÖMÄÄN NIITÄ LIHOJA KU NE ON PAISTETTU!!!!!!!!
    mun isä sai siltä kerra hepan lihaa (paistettua)
    ja se oli meidaä jääkaapisa niin en menny sinne kaapille enne ku se oli pois sieltä.meilläkin on heppoja ja yks pantiin kesällä pois mulla on sen kuva aina mun korkkiruuvi taululla.

    Äänestä

Eikös aina sanota että uni on enne.......

Mä oon alkanu nähdä kummallisia unia... Ensin näin että mun risteytysponi hoitsu asutetettiin, ja se tuli helposti kantavaks... Sitten kun tää poni oli viimeisillään, sen emä, joka asuu samalla tallilla, kuoli äkillisesti jäykkäkouristukseen.... Sitten synnytyksessä mun hoitsuni sai lannehalvauksen, ja kun se kramppas, varsa kuoli, ja hoitsuni jouduttiin lopettamaan kovien tuskien takia.... Mä kuolen jos toi tapahtuu, oon nimittäin taivaltanu hoitsuni kanssa rintarinnan ja reilut viis vuotta, eli poni on mulle henki ja elämä!!!!!

Ottakaa kantaa ja kertokaa mitä mieltä ootte!!!

Äänestä

Hei voi sorkimus sinua sen hepan täyty olla sulle hyvin läheinen jos ei edes unikaan piisaa sinun täytyisi ehkä puhua asiasta jollekulle tuntemallesi soitat vaikka kaverillesi ja kysyt tuleeko hän sinun mukaan ratsastaa menette vaikka sitä kautta mitä oletkin mennyt sen Petran kanssa
ehkä se oli paras mahdollinen asia mitä Petran eteen oikein pystyi tehdä Petra varmasti kärsi elää älä enään mieti sitä asiaa ajattele jotauin hyvää ystävyydellä HARJOTTELIA

Äänestä
  • ... kuitenkin oikeinkirjoitusta:pitää olla harjoittelija, siis lopussa on -ija.

    Äänestä

..sitä, että missä tosiaankin ratsastit hevosellasi, kun se sai niinkin pahat ruhjeet jalkoihinsa? jos olet kovin nuori iältäsi, niin et ehkä tullut ajatelleeksi ihan vain vaikka soittamista eläinlääkärille neuvoa kysyäksesi. Itse soittelen heti ja kyselen muiltakin hevosenomistajilta, mitä hevosessa mahtaisi olla vialla, jos hevosessani ilmenee jotain epänormaalia. Mielestäni kannattaa soittaa heti eläinlääkärille, vaikka itsestä voisikin tuntua, että se on turhaa. Nyt kuitenkin tiedät, mitä ensi kerralla teet, jos näin käy.
Muille sanoisin, että heti ei voi mennäsanomaan, onko toisen kertoma asia pelkkä keksitty juttu. Miettikääpä itse, miltä tuntuisi, jos rakas hevosesi kuolisi, kertoisit siitä täällä ja muut sanoisivat vain, että heh,olipa hyvä vitsi ja joo, heti huomenna kauppaan ostamaan meetvurstia. Ei pidä tehdä liika äkkinäisiä päätöksiä, mitään ei ole todistettu valheiksi.

Äänestä

Et tainnu rakastaa hevostasi oikeesti kun teit sellasen tempun! Mä oisin repiny eläinlääkärirahat vaikka puunkolosta saadakseni parhaan ystävän terveeksi!! TÖRKEETÄ!!!!!!

Äänestä

En oikein ymmärrä,missä olit ratsastamassa,kun Petra sai niin pahoja haavoja. Mielestäni sun olis pitäny hoitaa Petran jalat, oli sulla miten kiire hyvänsä! Kun ne haavat tulehtu ja Petralle tuli pysyvä ontuma teit sille viimeisen palveluksen,päästit sen ikivihreille laitumille, jossa sillä ei ole tietoakaan kivusta. Teit silloin oikein Petran kannalta,mutta et tehnyt oikein silloin,kun jätit jalat hoitamatta!!
Itselleni on käynyt melko samalla tavalla,mutta kyse oli mun erittäin rakkaasta hoitohevosestani, jolla oli puolen vuoden ikäinen varsa. Hoitoheponi
olivat ulkona n. 6 aikoihin illalla. Varsa tietysti seurasi emäänsä joka paikkaan ja juuri sinäkin iltana kävi niin. Tamma potkaisi puuaidan
rikki ja ne pääsivät irti aidan "raosta". Molemmat juoksivat tielle,jossa ei ole paljon liikennettä,mutta sillon tällön siinä autoja ajelee. Lähdin ottamaan niitä kiinni,mutta ne olivat kerenneet jo tielle,kun menin tallille. Juoksin aivan älytöntä vauhtia paksun lumihangen läpi niiden perään. Juuri kun olin saamassa ne kiinni, tamma lähti juoksemaan minusta pois päin ja varsa perässä. Juuri silloin rekka tuli loivan mutkan takaa töötätessään kovasti. Tamma meni varsan ja rekan väliin,ajatteli tietysti suojella sitä. Rekka ei kuitenkaan kerennyt jarruttaa ja se törmäsi suoraan tammaan ja varsaan... lopun arvaattekin... molemmat lensivät ojiin... näin kaiken,olin n.10-20 metrin päässä ja onneksi tien toisella puolella,koska muuten en olisi itsekkään tässä. Varsa kuoli melkein heti. Sille tuli mahaan tosi iso haava,mutta kuulin kuitenkin sen viimeisen kauhunsekavan hirnahduksen...tamma makasi ojan pohjalla lumihangen keskellä. Sille tuli toiseen takaseen todella iso vamma, se oli melkeimpä tuusannuuskana,joten tamma piti lopettaa
ampumalla. En ollut paikalla,kun se tapahtui mutta kuulin laukauksen. Molemmat ovat nyt haudattuina vähän matkan päässä meiltä. Siellä niiden omistajan luona. Kolarissa oli mukana myös
kolmas hoitsuni,mutta onneks se kerkesi kuin ihmeen kaupalla väistää rekan... Nyt se on joten kuten toipunut traumastaan,vaikka se muistaa sen varmasti koko ikänsä,niin kuin minäkin...
Päivä oli torstai,viime vuoden marraskuussa,enkä voinut perjantaina mennä kouluun. Yöllä en saanut kunnolla nukuttua. En halunnut,että tulisi ilta, koska aina kun ummistin silmäni,näin rekan kirkkaat valot ja rakkaat hevoset pakokauhun vallassa sen edessä. Olen 12-vuotias.
Toivon,että kukaan ei pidä tätä pilajuttuna,koska ne hevoset olivat minulle käsittämättömän rakkaita
ja rakastan niitä aina,vaikka mitä tapahtuisi..
Tamman ja varsan muistoa kunnioittaen...Mari

Äänestä

En viitsinyt lukea muiden kirjoituksia, koska jo otsikoista huomasi ettei joissain kovin nättiä tekstiä ollu. Olihan se sulta tietysti vastuutonta kun et heti haavoja hoitanu, mutta oot ainakin huomannut virheesi ja tiedät tulevaisuudessa toimia toisin. Monet eivät ymmärrä sitä ikinä ja aiheuttavat tarpeetonta tuskaa monille hevosille(myös muille eläimille).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surkea kirjoitti:

Onko täällä ketään kohtalotoveriani.
Juduin lopetamaan rakkaan hevoseni oman virheeni takia ja nyt en saa unta suruni vuoksi. Yksikään muu hevonen ei voi sitä korvata.
Petra sai haavoja niveliinsä ollessamme ratsastuslenkillä ja kovan kiireeni vuoksi en huomannut hoitaa niitä heti kuntoon. Olisi pitänyt sillä vasta tullesani tallille seuraavana iltana huomasin että haavasta valui oljenkeltaista, hieman vaahtomaista nivelnestettä. Yritin puhdistaa haavaa ja jätin asian sikseen koska minulla ei ollut varaa eläinlääkärin. Haava kuitenkin tulehtui ja aiheutti rakkaalleni pysyvän ontuman.
Koska minulla ei ollut enää varaa pitää ontuvaa ratsua jouduin tekemään raskaan päätöksen lopettamisesta. Olin koko ajan Petran vieressä kun se sitten ammuttiin. Se oli ähintä mitä saatoin tehdä.
Pitäkää huolta hevostenne jaloista. Itse saan tuskin unta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu