Uraanin rikastamista on Talvivaarassa tehty vuodesta 2008 saakka, salassa ja ilman asiaankuuluvia lupia.
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/tata-mielta-talvivaara-rikastaa-uraania-ilman-lupaa
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/tata-mielta-talvivaara-rikastaa-uraania-ilman-lupaa
Vastaukset 31
Vanhimmat
Talvivaarassa harjoittaa kaivostoimintaa nykyisin valtionyhtiö Terrafame. Se toimii pääministeri Juha Sipilän johtaman valtioneuvoston kanslian alaisuudessa.
Fortel Invest siirtyi vuonna 2014 Juha Sipilän aikuisten lasten omistukseen.
Mielipidekirjoituksen kirjoittajat ovat Kysymyksiä Talvivaarasta -kirjan tekijät, Oulujärven mökkiläiset
Mielipide ei välttämättä ole totuus.
Ihmettelinkin Sipilän intoa pumpta valtion rahoja kaivostoimintaan.
YLLÄTYS YLLÄTYS !!! :D kyönällä oli taas oma lehmä ojassa sukulaisten firmojen kautta.
Juuri niin!
"Kansan Uutiset kertoi torstaina pääministeri Juha Sipilän (kesk) läheisistä yhteyksistä Talvivaaran kaivoksen urakoitsijaan, konepajayhtiö Katera Steel Oy:hyn.
Kaivosta pyörittää nykyään Suomen valtion omistama Terrafame. Sipilän hallitus on myöntänyt Terrafamelle viime syksyn jälkeen jo 491,5 miljoonaa euroa rahoitusta. Kaivoksen toiminnan jatkumisesta on hyötynyt myös Sipilän sukulaisten omistama yritys, joka toimii kaivoksella urakoitsijana.
Sipilä osallistui Katera Steelin toimintaan vuonna 2011 ryhtymällä yrityksen vähemmistöosakkaaksi sijoitusyhtiönsä Fortel Investin kautta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611252200032084_uu.shtml
Pääministeri Juha Sipilän (kesk) lapsilleen kolme vuotta sitten siirtämä sijoitusyhtiö Fortel Invest omistaa osuuden kajaanilaisesta metalliyhtiöstä, joka on saanut merkittävän tilauksen valtion omistamalta Terrafamen kaivokselta.
Katera Steel -yhtiön edeltäjä on Hitsaus- ja levytakomo Ky, jonka Sipilän isoisä perusti vuonna 1961.
Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta päätti antaa Terrafamelle 100 miljoonan euron lisärahoituksen kaksi viikkoa sitten.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kansan Uutiset.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004881723.html
Pula-ajan Jeesus ruokki koko Kainuun yhdellä miljoonalla eurolla ja 200 kuolleella kalalla:
https://www.youtube.com/watch?v=Wh4GN3oTA7A
Uraanin rikastaminen tarkoittaa uraanin irrottamista kiviaineksesta ja muista metalleista, yleisimpänä menetelmänä rikkihappoliuotus. Uraanin rikastamiseen on hankittava ydinenergialain ja säteilylain mukaiset luvat, näitä ei Terrafamella ole.
Talvivaaran uraaninrikastus ei suinkaan ole vasta tulevaisuussa käyttöön otettava tekniikka, vaan uraanin rikastamista on Talvivaarassa tehty vuodesta 2008 saakka, salassa ja ilman asiaankuuluvia lupia.
Alkuperäisessä YVAssa uraanin rikastus salattiin, ympäristöluvassa ei uraani-sanaa mainita eikä tuotetun uraanirikasteen säilömiseen ”kipsisakka-altaisiin” haettu lupia.
Talvivaara/Terrafame tuottaa uraanipuolirikastetta kaiken aikaa luvattomassa uraaninrikastusprosessissaan.
Kyseisessä vielä käyttämättömässä ”uraanin talteenottolaitoksessa” liuosmaisessa muodossa oleva uraanirikaste on tarkoitus puhdistaa epäpuhtauksista kansainvälisen uraanikaupan vaatimalle yellow-cake asteelle.
Uraanin talteenottolaitoksella annetaan harhauttava mielikuva siitä, kuin yhtiö tulisi ottamaan uraanin rikastuksessa tuotettua uraania talteen vasta myöhemmin valtioneuvoston mahdollisen periaatepäätöksen jälkeen.
Kyse on siis siitä, että Terrafamen Talvivaaran tehdas rikastaa kaiken aikaa uraania ilman asiaankuuluvia lupia, tuottaa erityyppisiä uraanin puolirikasteita ja myös myy noita uraanipuolirikasteita eteenpäin, ilman että uraanin rikastukselle ja uraanin käsittelylle olisi hankittu asiaankuluvat luvat.
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/tata-mielta-talvivaara-rikastaa-uraania-ilman-lupaa
"Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ei kommentoi yhteyksiään valtion omistaman Terrafamen kaivoksen alihankkijana toimivaan konepajayhtiöön.
Kansan Uutiset ja Yle ovat kertoneet, että Sipilän lapsilleen kolme vuotta sitten siirtämä sijoitusyhtiö omistaa viisi prosenttia Katera Steel -yhtiöstä, joka on saanut noin puolen miljoonan euron arvoisen tilauksen. Yhtiö on Sipilän isoisän perustama, ja sen pääomistajat ovat Sipilän serkkuja ja enoja.
Vihreiden kansanedustaja Touko Aalto ehti jo perjantaina tiedotteessaan vaatia Sipilän jääviyden selvittämistä Talvivaaran kaivoksen asioiden käsittelyssä:
– Herää kysymys, onko pääministeri Sipilä ollut jäävi tekemään talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa 100 miljoonan euron pääomituspäätöstä, jos hänen lähisukulaisensa voivat saada päätöksestä merkittävän taloudellisen hyödyn.
http://www.sss.fi/2016/11/sipila-ei-kommentoi-yhteyksiaan-talvivaaran-kayttamaan-konepajaan
Maailmalla seurataan tarkasti Sipilän suuren suvun erityisetuisuuksia:
http://yle.fi/uutiset/osasto/news/firm_owned_by_pms_relatives_gets_half-million_euro_order_from_terrafame/9317488
Uraanin talteenottolaitoksella annetaan harhauttava mielikuva siitä, kuin yhtiö tulisi ottamaan uraanin rikastuksessa tuotettua uraania talteen vasta myöhemmin valtioneuvoston mahdollisen periaatepäätöksen jälkeen.
Tälläkin hetkellä Terrafame ottaa uraanipuolirikastettaan talteen pumppaamalla sitä kalkkiin saostettuna kipsisakka-altaiseen sekä saostamalla uraania metallitehtaan paluuliuoksesta (raffinaatti) erilliseen saostusaltaaseen. Lisäksi osa uraanista jää sitoutuneeksi myytäviin metallipuolirikasteisiin.
Terrafame myöntää metallitehtaan paluuliuoksen saostusaltaasta kerätyn ns. raffinaattisakan olevan yhtiön myytävä tuote, jossa uraania on noin 20 mg/kg.
Kyse on siis siitä, että Terrafamen Talvivaaran tehdas rikastaa kaiken aikaa uraania ilman asiaankuuluvia lupia, tuottaa erityyppisiä uraanin puolirikasteita ja myös myy noita uraanipuolirikasteita eteenpäin, ilman että uraanin rikastukselle ja uraanin käsittelylle olisi hankittu asiaankuluvat luvat.
Se että kaivos saa vuosikausia toimia ilman asiaankuuluvia lupia, on se varsinainen ihme.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) enojen, serkkujen ja lasten omistaman yrityksen Terrafame-yhteydestä tehtiin perjantaina eduskuntakysely.
– Herää kysymys, onko pääministeri Sipilä ollut jäävi tekemään talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa 100 miljoonan euron pääomituspäätöstä, jos hänen lähisukulaisensa voivat saada päätöksestä merkittävän taloudellisen hyödyn. Asia edellyttää riippumatonta laillisuusarviota ja oikeuskanslerin on syytä selvittää, oliko pääministeri Sipilä jäävi tehdessään päätöstä Terrafamen 100 miljoonan euron lisäpääomituksesta, vihreiden kansanedustaja Touko Aalto vaatii.
Kansan Uutiset kertoi asiasta torstaina.
Aallon mukaan kansalaisten luottamus päätöksenteon riippumattomuuteen ei saa vaarantua.
– Tilanteessa, jossa valtio tukee tappiollista kaivosta, ei saa jäädä vähäisintäkään epäilystä siitä, onko päätökset tehty asianmukaisesti. Asian avoin selvittäminen puhdistaa ilmaa ja on niin pääministerin kuin muidenkin asianosaisten etu.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3635224-sipilan-mahdollisesta-terrafame-jaaviydesta-eduskuntakysely
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) sanoi Mikkelissä tänään pitävänsä ”päivänselvänä”, että pääministeri Juha Sipilän (kesk) mahdollinen esteellisyys Terrafame-päätöksenteossa selvitetään. Hänen mukaansa näin pitäisi tehdä asiasta nousseen julkisen keskustelun takia.
”Sipilä ilmoitti 2013, että luopuu omistuksistaan niin, että se mahdollistaa hänen toimimisensa politiikassa. Se on ollut lähtökohta”, Orpo sanoi Mikkelissä kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa.
Orpon mukaan sopiva taho esteellisyyden selvittämiseen voisi olla oikeuskansleri. ”Hän on sitä varten olemassa, että antaa tästä lausunnon.”
Sipilän lausunto isoisän firmasta asettui outoon valoon:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004882311.html
Sipilän sukulaisten yhteys valtio-omisteiseen Terrafameen on herättänyt julkisuudessa keskustelua siitä, oliko Sipilä esteellinen osallistuessaan Terrafamen rahoitusta koskevaan päätöksentekoon.
Hallintolain 28. pykälässä virkamiehen esteellisyyden perusteiksi mainitaan muun muassa se, jos virkamies tai tämän läheinen on käsitellyssä asiassa asianosainen, tai jos käsitellyn asian ratkaisusta on odotettavissa erityistä hyötyä virkamiehelle tai tämän läheiselle. Virkamiehen läheinen on määritelty laissa mm. virkamiehen ... lapseksi ... isovanhemmaksi ... vanhempien sisarukseksi.
Hallinto-oikeuden professori Leena Halila:
– Esteellisyyssääntely on hyvin tärkeä julkisen vallankäytön puolueettomuusfunktion kannalta, kuten me kaikki tiedämme. Jos ministeri on esteellinen, hän ei saa osallistua asian ratkaisemiseen päätöksentekijänä. Hän ei saa myöskään muutoin osallistua asian käsittelyyn eikä asian valmisteluun. Vastuu esteellisyyden arvioinnista kuuluu ministerille itselleen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004882892.html
Onko lestadiolainen nepotismi ja uskonveljien ja sukulaisten suosiminen levittänyt lonkeronsa Suomen hallintoon?
http://www.savonsanomat.fi/talous/Katera-Steel-arvostelee-ankarasti-julkisuuden-vihjailuja-Sipilä-yhteyksistä/882516
Sipilä syyllistyy mauttomuuteen perustuslakivaliokuntaa kohtaan typerällä vitsillä:
Hra X "tekee perustuslakivaliokunnalla ehdotuksen, että pääministerillä ei saa olla sukulaisia"
http://yle.fi/uutiset/3-9319355
Kopsasin tuolta:
Yle kirjoitti, että Katera Steelin perusti Sipilän isoisä Esa Jauhiainen. Sipilän mukaan tieto on väärä. / Katera Steelin verkkosivuilla kuitenkin sanotaan, että Esa Jauhiainen perusti vuonna 1961 Hitsaus ja levytakomo Ky - nimisen metalliverstaan, joka nykyään toimii Katera Steelin nimellä.
Sipilä kirjoitti blogissaan, ettei hänen isoisänsä Esa Jauhiainen perustanut Katera Steelia. Ilmeisesti Sipilän käsityksen mukaan kyseessä on kaksi eri yhtiötä. / Tosiasiassa se on saivartelua, sillä yhtiön nimen vaihtuminen ei poista sitä tosiasiaa että Katera Steelin edeltäjä oli hänen isoisänsä perustama. Lausunto vain hämmentää tilannetta entisestään.
http://www.hs.fi/politiikka/a1480215467406olta:
Hyvä kirjoitus!
Olli Rehn varmaan.
Kiitos hyvästä kirjoituksesta.
Paula Lehtomäki on Suomi-Venjäjä.seuran pj. Olli Rehn myys venäläistä ydinvoimaa maailmalle.
Pääministerin yhteydet päivän puheenaihe – Yle selvitti Sipilän serkkujen Terrafame-sopimuksen arvon.
Kansan Uutisten torstainen uutinen on ollut myös perjantain puheenaihe muiden tiedotusvälineiden jatkettua selvityksiä pääministerin yhteyksistä. Ne ovat paljastuneet tiedettyä merkittävämmiksi.
Kansan Uutiset kertoi torstaina, että pääministeri Juha Sipilällä (kesk.) on ollut läheiset yhteydet Talvivaaran kaivoksen käyttämään konepajaan Katera Steeliin, joka on nyt palaamassa muutaman vuoden tauon jälkeen kaivokselle valtionyhtiö Terrafamen urakoitsijana.
Muiden tiedotusvälineiden lisäselvitykset ovat tuoneet uutta tietoa asiaan perjantain aikana.
Yle sai selville, että Katera Steelin Terrafamen kaivokselle saaman alihankintaurakan arvo on jonkin verran alle puoli miljoonaa euroa. Tällainen hankinta on jo huomattava joidenkin miljoonien eurojen liikevaihtoa tekevälle perheyritykselle.
Iltalehti kertoi aamulla, että vuonna 2013 Juha Sipilän tuolloinen sijoitusyhtiö Fortel Invest lahjoitti keskustalle 25 000 euroa. Tämä ilmenee Keskustan Pohjois-Pohjanmaan Piiri ry:n ilmoituksesta. Fortel Invest oli mukana Katera Steelin sukupolvenvaihdoksessa, jossa Sipilän serkut siirtyivät pääomistajiksi. Seuraavana vuonna Fortel Invest siirrettiin Sipilän lapsille.
Eikö vihervasureilla ole muuta tekemistä kuin sukuselvitys? Puolen miljoonan kauppa on mitätön asia koko Talvivaaran kokonaisuudessa. Puolen mijoonan urakakka on pilkottu pienenpiin osiin. Jääviys ei yllä serkkuihin ja jos Sipilä olisikin ollut jäävi, uusi päätös asiasta ja sillä selvä. Pääministerin varahenkilö ei muuttaisi mitenkään päätöstä asiassa. Uraaniluvat ei puutu, koska sitä on kaivoksilla jätekasoissa. Monella sitä on porakaivovedessäkin.
Uraanin rikastaminen ja hyödyntäminen tarvitsee luvat, mutta sitä ennen täytyy tehdä selvityksiä sen hyödyntämisestä. Selvitykset voi tejdä myös rajojemme ulkopuolella esim Austraaliassa, jossa on alan osaamista.
Vasurit antaa malmimme mieluummin ulkomaisille yrityksille, kun on pelko, että joutuu oikeisiin töihin.
Sipilä teki hätäpäissään kantelun oikeuskanslerille. Liian myöhään. Eduskunnan oikeusasiamies hoitaa nyt asiaa ja Sipilällä ei ole siihen nokan koputtamista. Myös kaikki yli kymmenen oikeuskanslerille jo samasta asiasta jätettyä kantelua siirtyvät eduskunnan oikeusasiamiehen tutkittavaksi.
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/oikeusasiamies/oikeuskansleri.htx
Sipilän palomuuri petti Terrafame-päätöksessä. Eikö pääministeri hahmota hyvän hallinnon periaatteita?
Tuorein Talvivaara-jupakka osoittaa taas kerran, että yritysmaailmasta tulleella pääministerillä on edelleen suuria vaikeuksia asettua tehtävänsä edellyttämiin saappaisiin, kirjoittaa kommentissaan Helsingin Sanomien päätoimittaja:
http://www.hs.fi/politiikka/a1480304651944
Näin eduskuntaan juuri valittu Juha Sipilä meni sisään kohuyhtiöön – panos 30000€:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/209280-nain-eduskuntaan-juuri-valittu-juha-sipila-meni-sisaan-kohuyhtioon-panos-30-000eu
Sipilä paniikissa kuin kahdeksanvuotias känkkäränkkä:
Ylen johtaja kertoo:
"Pääministeri tuohtui uutisoinnista, ja katsoi sen olleen vihjailevaa. Tämän hän kirjoitti myös blogiinsa, josta on laajasti uutisoitu. Lisäksi ilmoitimme, että hän kieltäytyi kommentoimasta asiaa Ylelle.
Perjantai-iltana hän välitti myös tuohtuneena sähköpostitse saamaansa varsin vihamielistä kansalaispalautetta sekä minulle että jutun kirjoittaneelle toimittajalle. Lisäksi hän kritisoi sähköposteissaan kahta asiaa: Hänen mielestään juttumme oli antanut mielikuvan että joko hän tai hänen sukulaisensa ovat toimineet vilpillisesti. Lisäksi hänen mielestään ei ollut kohtuullista, että häneltä oli pyydetty kommenttia uutiseen sähköpostitse vain pari tuntia ennen jutun julkaisua.
Kyllä, hän ilmeisen suuttuneena ilmoitti että hänen luottamuksensa Yleen on täysi nolla. Tosin hän katsoi myös, että hänen vaikutelmansa mukaan tunne on molemminpuolinen."
http://yle.fi/uutiset/3-9324583
Eikös muka pitänyt luopua niistä omistuksista. Onkin vaan lisännyt niitä.
Alkaa tuntua siltä että Talvivaaraa puolustetaan vaikka aseilla jos se on Sipilästä kiinni. Mies pitää panna vaihtoon ennen kuin saa enemmän tuhoa aikaan!
----------------------------------------
Sipilän pommittama Ylen toimittaja kertoo: pääministeri välitti haukkumisviestejä kansalaisilta.
Juha Sipilä lähetti Ylen ajankohtaistoimittajalle Salla Vuorikoskelle lähes 20 viestiä. Vuorikoski ihmettelee pääministeritasoisen ihmisen toimintaa.
Ylen johto päätti hyllyttää Sipilää koskevan jatkojutun perjantai-iltana. Samana iltana pääministeri Sipilä lähetti lähes 20 viestiä Ylen ajankohtaistoimittajalle Salla Vuorikoskelle. Yksi viesti tuli vielä lauantaina.
Sipilän viesteistä uutisoi ensimmäisenä Suomen Kuvalehti.
Vuorikoski piti hyvin poikkeuksellisena sitä, että pääministeri oli välittänyt hänelle kansalaisten kirjoittamia viestejä, joista näkyi myös kansalaisten nimet.
- Minulla oli juttu jo puoliksi kirjoitettuna, kun Atte Jääskeläiseltä tuli tieto, että juttua ei tehdä, kertoo Vuorikoski,
Myös Pressiklubi-ohjelman juontaja Ruben Stiller sai tiistaina kirjallisen irtisanomisella uhkaavan varoituksen, koska oli valmistellut ensi perjantain lähetystä "uutis- ja ajankohtaistoiminnan johdon asettaman journalistisen linjan vastaisesti". Stilleriä oli kielletty tarttumasta Terrafame-aiheeseen ennen oikeusasiamiehen ratkaisua asiaan.
Lue lisää: http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200033995_uu.shtml
Talvivaaran todellisuus:
Mediapimennossa tehtyä elokuvaa kuvattiin Talvivaaran alueella ja siinä on käytetty todellisten henkilöiden, kuten Pekka Perän, aitoja sitaatteja.
Jättiläinen kuvaa purevasti suomalaista korruptiota. Yksittäisten ihmisten toimintaa tarkastellaan empaattisesti, mutta rakenteisiin syöpyneet epäkohdat piirtyvät esiin piikikkäinä.
Härskit käytännöt, tökeröt hallinnan menetelmät ja pikkusieluinen päteminen suljetuissa saunakerhoissa kukoistavat, eikä niistä puhuta riittävästi.
http://www.idealista.fi/talvivaara-elokuvassa-harmaa-virkamies-saa-kerrankin-olla-sankari
Jäävuori alkanut sulaa, tähänastinen vasta alkua:
Tälläkin hetkellä Terrafame ottaa uraanipuolirikastettaan talteen pumppaamalla sitä kalkkiin saostettuna kipsisakka-altaiseen sekä saostamalla uraania metallitehtaan paluuliuoksesta (raffinaatti) erilliseen saostusaltaaseen. Lisäksi osa uraanista jää sitoutuneeksi myytäviin metallipuolirikasteisiin.
Terrafame myöntää metallitehtaan paluuliuoksen saostusaltaasta kerätyn ns. raffinaattisakan olevan yhtiön myytävä tuote, jossa uraania on noin 20 mg/kg.
Kyse on siis siitä, että Terrafamen Talvivaaran tehdas rikastaa kaiken aikaa uraania ilman asiaankuuluvia lupia, tuottaa erityyppisiä uraanin puolirikasteita ja myös myy noita uraanipuolirikasteita eteenpäin, ilman että uraanin rikastukselle ja uraanin käsittelylle olisi hankittu asiaankuluvat luvat.