Pitääkö mielestänne elokuvissa aina olla, edes yksi tunnettu näyttelijä, jotta kelpaa ?
Jos olet sitä mieltä, niin miksi elokuvissa pitää aina olla edes yksi tunnettu näyttelijä ?
Ainakin mun mielestä ei elokuviin mitään tunnettuja näyttelijöitä tarvita ollenkaan, jotta leffa voi olla hyvä, tai edes jotenkin viihdyttävä.
Jos olet sitä mieltä, niin miksi elokuvissa pitää aina olla edes yksi tunnettu näyttelijä ?
Ainakin mun mielestä ei elokuviin mitään tunnettuja näyttelijöitä tarvita ollenkaan, jotta leffa voi olla hyvä, tai edes jotenkin viihdyttävä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen sitä mieltä jos tuntematon näyttelijä tekee loistavan roolityön, elokuva on silloin onnistunut. Joskus myös tunnetut näyttelijät pilaavat elokuvan ja joistakin tunnetuista näyttelijöistä näkee roolityössä ettei elokuva kiinnosta pätkääkään. Tämä näkyi erinomaisesti elokuvassa World War Z jossa Brat Pitt oli niin hukassa ja tuntui ettei herraa kiinnostanut koko roolihahmo pätkääkään. Tämä pilasi elokuvan täysin.
Ei välttämättä.
Indie-leffoja enemmän katsovana olen huomannut, että ko kategoriassa löytyy todella hyviä leffoja, joissa ei ole tunnettuja näyttelijöitä, staroista puhumattakaan ja jotka ovat usein tehty muutenkin pienemmällä budjetilla kuin nämä mainstream-leffat. Ja tosiaan ovat todella hyviä ja onnistuneita pätkiä.
Tässä on aloittajalle huippu esimerkki siitä, että jokainen näyttelijä voi olla täysin tuntemattomia amatöörejä, mutta itse elokuva silti aivan huippu:
Cube (1997)
http://www.imdb.com/title/tt0123755/
mielestäni on se ja sama onko leffassa tunnettuja näyttelijöitä ollenkaan... tosin jos itse joskus ohjaan ja/tai tuotan isomman elokuvan, haluaisin ainakin aluksi ottaa mukaan vähintään yhden tunnetumman näyttelijän, varmistaakseni elokuvan paremman menestyksen... riippuu tosin juonestakin ym. jos on tylsä juoni, harvemminhan silloin näyttelijöiden "hyvää näyttelemistä" huomioidaan... ottaisin myös mielelläni omaan elokuvaan uusiakin kasvoja :)
eli lyhyesti ja ytimekkäästi sanottuna... en yleisesti välitä vaikkei elokuvassa olisi kamalan tunnettuja näyttelijöitä. kunhan juoni on hyvä, niin muulla ei periaatteessa ole väliä :D
tosin jos valaistus, näytteleminen, ohjaus ym. menee "päin mäntyä", niin eihän siitäkään oikein hyvää materiaalia saa