Kummanko kannalle kallistuisit? Massikka-malliksi tulisi lähinnä 165 -Multi-Powerista en tiedä...
Fordson Major vs. Massey-Ferguson
the60sMachines
231772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Oiskohan se tuo massey ferguson ku käsittääkseni majori on paljon vanhempi. Vaikka toisaalta massikoiden moottoreita on vähän haukuttu ainakin jonkun aikakauden.
Aivan oikeassa olet - oli epäsuhta vertailu!; Super Majorinkin tuotanto ulottui enää vuoteen 1964, josta taas 165:n tuotanto vasta alkoi:
http://konedata.net/traktorit/ford/fordson-major-1952/
http://www.konedata.net/traktorit/massey-ferguson/massey-ferguson-165-168/
Pienenä rajatietona, että ensimmäinen Ford 5000 vm -65 tyyppinimessä oli vielä Super Major, vaikka rakenne olikin uusi.
Mustana hevosena ottaisin vertailuun mukaan vielä jyrmyn neuvostovalmisteisen Ursuksen.
Miehille jotka kyntävät omia vakoja.
Ursus on kylläkin puolalainen, Belarus on (valko)venäläinen.
MF:n hinnalla saa pari Majoria.
Miksi ostaa kaksi romua kun samalla rahalla saa yhden toimivan massikan.
Mieluummin sitä korjaa ohjausta kuin multipoweria.
I have a MF with multi power and clutch that does not work
Vasta viimeisimmässä Super Majorissa oli tasauspyörästön lukko, eli kyllä Massikka oli paljon edellä. Jo MF 65 mallissa oli lukko ja pikavaihde eli Multi-Power. Toki lukko oli vakiona ja MP lisävarusteena. MF 165 oli modernisoitu malli MF 165 -mallista lähinnä kanttipeltimuotoilullaan. Ja levyjarrut oli iso plussa jo MF 65: ssa.
Neuvostotekniikan saavutuksena sitten harkintaan Kirov.
Miehille jotka vetävät omia öljyviirujaan.
Taitaa jäädä sirkkelin ja myllyn viereen, kun masurkka lähtee maanajoon.
https://c2.staticflickr.com/6/5602/15603885207_d2ebb62a10_b.jpg
Onkohan tuo Trader-Major oikeasti neliveto, vai onko vain vahvemman etuakselin takia nuo pyörät?
Voinee olla - tuossa Superissa on: https://c2.staticflickr.com/6/5602/15603885207_d2ebb62a10_b.jpg
Siinähän se kardaani sojottaa edessä.
No voi , väärä kuva:) ,,, http://vignette4.wikia.nocookie.net/tractors/images/8/83/Roadless_Fordson_Super_Major_X218_XUC_at_Bath_-_DSC01607.jpg/revision/latest?cb=20090203195443
Niinhän sitä luulis..
Hyvin mänöö, huonommillakin pelloilla.
https://www.youtube.com/watch?v=RWNWr51rDqo
ohjaustehostin on tärkeä, en tiedä onko multipowerissa vakiona ?, ilman multipoweria olevissa ei taida välttämättä olla. Itsellä 175 multipower vm -65.
Multipower ja ohjauksen tehostus ovat eri asioita, MP-malleja kyllä oli ilman ohjaustehostinta joten eiköhän se ollut lisävaruste.
toki minä tiedän että multipower on eri asia kuin ohjaustehostin, ajattelin vaan kun on laitettu edistyksellisesti kyseinen lisä vaihde, niin olisi ohjaustehostinkin.
Foortsoni eikä muita voi verrata
Ford 5000 vs. MF 185.