http://yle.fi/uutiset/3-9318520
Orpo pitää välttämättömänä, että Sipilän mahdollinen esteellisyys selvitetään.
Silmukka kiristyy Sipilä
Orpo pitää välttämättömänä, että Sipilän mahdollinen esteellisyys selvitetään.
Silmukka kiristyy Sipilä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä paskaa jauhat. Sipilä on itse pyytänyt oikeuskansleria selvittämään esteellisyyskysymyksen.
Eiköhän se ollut viimeinkin pakko, eikä mikään sankariteko.
Lopputuloskin on sama, kuin yleensä aina. Ei mitään, lausunto jossa oikeuskanleri toteaa olevan ensiarvoisen tärkeää, ettivät päättäjät anna aihetta plaaplaaplaa . . .
Aika noloa, että Suomella on niin tyhmä pääministeri, että äijän pitää kysyä muilta mikä on oikein ja mikä väärin. Yleensä tuollainen ongelma on taparikollisilla, no ehkä meillä nyt sitten on sellainen ja ihan pääministerinä
Eilen täällä joku ehdotti, että pyytäisimme oikeuskansleria tutkimaan Sipilän jääviyden. Ehdottaja oli linkannut sivunkin, josta pyynnön voi tehdä sähköisesti. Minäkin pidin ideaa hyvänä, mutta muistutin, että pyyntöä tehtäessä kannattaa käyttää apuna jotain lakimiestoimistoa, ettei käy kuten Väyryselle, jonka kansalaisaloite hylättiin mm. siksi, että se ei ollut juridisessa mielessä kelvollinen.
No, nyt tuo ehdotus kuivui siihen, että Sipilä ehti tehdä pyynnön ensiksi. Arvelisin että hän ymmärtää käyttää apunaan lakimiestoimistoa. Hänellä sellaisen käyttö ei ole ainakaan rahasta kiinni.
Orpo on tarkentanut sanomaansa. Hän ei epäile, että esiin nousseilla suhteilla olisi vaikutusta päätöksen tekoon.
Ha haa haa, kaveriporukassa sovittu tämä, nauravat keskenään että nyt näytetään kansalle että ... paskat mitään Sipilän päänmenoksi olla tekmässä.
Kansan pitää jo uskoa että nykyiiset päättäjät tappavat köyhät pois maleksimasta. ITTEELLE VAAN KAIKKI se on pelin henki, minulla ei tulis mieleenkään mikään muu, on tämä kusetus ennenkuulumatonta.
Orpo piru löytää itsensä pian häpeämästä oppositiosta varmaankin. Ei kansaa voi kiristää ja kupata loputtomiin rikkaita ja ylempää keskiluokkaa nuoleskellen.
iaan
Lautakasa Vanhanen kielsi myös tehneensä mitään väärää.Sipilän lautatarha paljon suurempi,kuin tämän mulukkumestari Vanhasen tuppeensahatut vajaakanttiset puoli lahot laudat.
Pelkkää sovittua teatteria, nämä hyvien veljien "selvitykset" tiedetään jo enemmän kuin hyvin. Nyt kaikkien on hyvä ymmärtää että tämänhetkiset asetelmat ovat hallitus (oppositio mukaanlukien) vs kansalaiset. Näin epä-isänmaallista ja korruptoitunutta porukkaa ei saada kuriin muuten kuin pakottamalla nämä limanuljaskat luopumaan tehtävistään (eli Suomen alasajosta) Äänestämiset ei auta, kansalaisaloitteet ei auta, yhteydenotot ei auta...Tarvitaan joko kaiken toiminnan kattava YLEISLAKKO tai aseellinen puuttuminen tähän meneillään olevaan touhuun. Muita vaihtoehtoja ei valitettavasti enää ole.
Itse suosittelen (ainakin aluksi) ensin mainittua keinoa...
orpo .. tuo kokoomuksen maalaisliittolaisen saapasjalka-jaoksen tuotos... missä viipyvät oikeat kokoomusjohtajat?