Olen aloittanut hevos harrastuksen, missä olisi hyvä talli?
Ratsastustalli Ikaalinen
30
472
Vastaukset
- Suidee
Ne jotka omistavat oman/omia hevosia antavat joskus sen nousta päähän. Sitten valitellaan kun on kiire ja paljon töitä! Arvostaisivat sitä mitä ovat saaneet ja hoitaisivat homman kunnolla!
Silti on ihmisiä jotka säästävät rahaa hevostarvikkeisiin, ratsastustunteihin ja jopa omaan hevoseen. Arvostan heitä.
Itse en joudu maksamaan omia tunteja, vaan äiti maksaa ne. Teen kuitenkin paljon töitä koulussa ja toisessa harrastuksessa, ja saan tunnit palkkioksi. En kuitenkaan ajattelle olevani lellitty! - kirsi45
Ratsastin Laineen tallilla 2 vuotta(yhteensä siis 5v) en suosittele kenellekkään ! Opetus ei ole kovin laadukasta eikä ponit sovellu ollenkaan lapsille joten meidät isot tytöt n.165cm laitetaan läpi ratsastamaan pienet 100cm korkeat shettikset. Meitä ei päästetä edes isoilla hevosilla koska opettajat pelkäävät että me tiputaan ja tippuminenhan kuuluu osittain lajiin. Emme saa edes hypätä toisen opettajan tunneilla kun n. 50cm ristikoita korkeimmillaan kentällä siis on vain yksi este. Toisen opettajan estetunnit ovat mukavia kun pääsemme hyppäämään jopa ratoja (n. 50cm pystyjä). Eräs kävijä on ratsastanut 5 vuotta ja menee vieläkin taluttajalla!!?? Opettajilla ns. Lempioppilaat jotka saa hyppiä isompia ja saavat mennä aina hevosilla vaikka eivät ehkä pärjäisi niillä!!
- harjateräs
Kysy Tienarin Tapilta
- oksetatte
Ajatteleeko kukaan millaisia vastauksia heitätte kenties hyvinkin nuoren aloittajan silmille? Ei. Kunhan vain saatte törkeän löpinänne tungettua esille joka yhteydessä niin päivänne on pelastettu.
- paikallinen.muori
Tuo nuori aloittaja lienee jo täyttänyt 50 vuottaan.
- paras34
Anjala on paras
- höpöhöpöjapaskat
Mielenterveysavohoitopotilas täällä senkun jatkaa terroriaan, eikö Suomi24 ylläpito saa tuota tyyppiä heitettyä pihalle ja ip osoitetta blokattua? Ammattitaidon vai tahdon puutetta?
- onkojarmokuollut
Hoikkala on ollut tänään hiljaa koko päivän. Onko se blokattu vai onko taksimiehet palauttanut sen ruotuun?
- linnassako
Missähän vitussa se oikeen on ??Pidätettynä ??
- 80luvunhorinat
linnassako kirjoitti:
Missähän vitussa se oikeen on ??Pidätettynä ??
Kummallista jos joku kaipaa rouva Hoikkalaa?
- ainon.horinat
80luvunhorinat kirjoitti:
Kummallista jos joku kaipaa rouva Hoikkalaa?
Parkanon palstalla Rouva käväisi esittelemässä
hulluuttaan.
- Piiskaamulle
Haluaisin ratsastaa kovalla kyrpällä esteratsastuksen EM kilpailuissa. Onko halukkaita ratsukoita?
- jarmonhoitotäti
En suosittelisi edellä mainituista syistä. Älkää tukeko tuollaista toimintaa, teidän pitäisi vain nähdä kulissien taakse. Aluksi kaikki vaikuttaa ihanalta, mutta jossain vaiheessa totuus paljastuu.
Kun ette te voi tietää mitä siellä tapahtuu. Itse olin tallilla hoitajana ja sain nähdä mm. sairaita hevosia tunneilla, hevosten lyömistä, hevosille huutamista, huonoa opetusta ja työhönsä kyllästyneitä opettajia.- lapsi.astialla
Vajakilla on hevosasioissakin fantasiansa.
- Armeijassa.katsoin
Kerran näin leffan, josa nainen harrasti seksiä hevosen kans. Hevonen laukes sen ämmän päälle ja näytti kuin 2 litraa piimää olis heitetty sen vosun niskaan.
- mäihäää
Rillillä tuli viä enempi
- Anonyymi
mäihäää kirjoitti:
Rillillä tuli viä enempi
mut oli jarmo huojentuneen näkönen ku pussit tyhjen i
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mut oli jarmo huojentuneen näkönen ku pussit tyhjen i
Hän olisi halunnut saada seuraa jostakin nuoresta kundista, mutta sellaista ei siihen hätään löytynyt. Onneksi ejakulointi helpotti hieman pussien taakkaa.
- Soosman
Kultaisia rilli aikoja, silloin kastiketta riitti ja se oli maukasta!
- polle32
Järkyttävää kirjoittelua, mutta kiitos neuvoista;asialliseen kysymykseen tuli vastaus.
- Anonyymi
Olen gay ja olen käynyt papinkalliolla rarsastustunneilla .pawarotti vetää ratsastuskoulua junalippu on ilmainen
- Anonyymi
mode fantasioi
- Anonyymi
Mutta eikö pawarotti ole bottom ,kun hänellä on tuppeen kasvanut?
- Anonyymi
Kyllä .ja hän harrastaa papinkalliolla peräaukkoseksiä
- Anonyymi
Pawarotti antaa papinkalliolla ratsastustunteja bottomeille
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä272289Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri291632- 891412
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241403Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1211034
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624916Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa237877kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!14737- 10720