Jos ihmisellä on muutamankin kymmenen vuoden työhistoria, on hän maksanut satoja tuhansia euroja veroa. Lisäksi hän on sosiaalitoimenkin asiakkaan velvollinen noudattamaan Suomean lakeja eikä saa esim. metsästää tai kalastaa luvatta toimeentulonsa eteen. Lisäksi häneltä evätään mahdollisuus muuttaa esim. työttömyysajaksi halvemman elintason (ja hintojen) maahan jossa tuet riittäisivät paremmin. Esim. asumistuki olisi pienempi.
Ja miksi vastikkeellisuus koskee vain valkoista kantaväestöä? Miksi sitä ei edellytetä muilta, jotka kaiken lisäksi tulevat 4-5 kertaa kalliimmaksi kuin suomalaisen ylläpitäminen.
Ja miksi vastikkeellisuus koskee vain valkoista kantaväestöä? Miksi sitä ei edellytetä muilta, jotka kaiken lisäksi tulevat 4-5 kertaa kalliimmaksi kuin suomalaisen ylläpitäminen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On, jos on tavan duunari. Mut parikytvuotta "opiskellut tohtori"(jonkun "tuottamattoman" opintoalan) on tähtlainesta, työttömänäkin, vaik on yhteikunnalle tullut maksamaan ne sadattuhannet --> milj., jonka juuri ym. duunari on keränny. Häntä pitää hoidella "kultahanskoin". Kelankin johtajat kuulunevat tuohon kastiin ja on aivan ymmärrettävää nuo ulostukset. Ei heiltä voi mitään kauhalla..., tai edes teelusikalla.
Kaikille tyhjäntoimittajille ei voi antaa suojatyöpaikkaa, ainoastaan hyväveli-kerholaisille.
"Onko vastikkeetonta sosiaalitukea?"
On. Osa kantasuomalaisista on ns. elämäntapatyöttömiä, kuten myös suurin osa maahantunkeutujista ja mustalaisista.
Jotakin tolkkua tuohon siivelläelämiseen täytyy saada.
In my dreams walls spitting bucks in the street
Työtön on työtön loinen ei mitään eroa oliko tohtori, pakolainen, opiskelija tai ollut työelämässä. Tuilla elävä on AINA lorvija !