Onneksi tämä paskaläjä Eurostoliitto hajoaa. Italia on lähdössä seuraavana.
Miten käy Suomen antamien vakuuksien Kreikalle 50 miljardia.
Taitavat mennä kankkulan kaivoon
Miten käy Suomen antamien vakuuksien Kreikalle 50 miljardia.
Taitavat mennä kankkulan kaivoon
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meniköhän 50 miljardia pikkasen yläkanttiin?
Suomi on antanut Kreikalle suoraa kahdenvälistä lainaa miljardi euroa. Suomen takausvastuu Euroopan rahoitusvakausvälineen Kreikalle antamista hätälainoista on laskennallisesti 4,7 miljardia euroa. Yhteenlaskettu vastuu on noin 5,8 miljardia euroa, jos IMF:n lainat otetaan huomioon.
Kerro millä tavalla EU:n mahdollinen hajoaminen hyödyttäisi Suomea ja suomalaisia! Britanniassa Brexit-huuma kuihtui kasaan ja nyt toivotaan, että kansanäänestyksen tulos kumoutuu. Brexit tulee maksamaan briteille kymmeniä miljardeja. Sen lisäksi heidän on sovittava kahdenväliset kauppasuhteet EU-maihin, eikä EU:n ulkopuoliset tahot saa niin hyviä diilejä kuin EU:n jäsenet.
Mahdatko ymmärtää sitä, että EU:n jälkeen kaikki tuontitavara kallistuisi kymmeniä prosentteja ja lainojen korot kohoaisivat pilviin? Ero talousunionista antaisi mahdollisuuden kelluttaa omaa valuuttaa. Kyllä. Mutta luuletko, että Kiinan tai Korean hikipajojen euron tuntipalkkalaisia kiinnostaisi paskan vertaa. Ei Suomi pystyisi kilpailemaan hinnoilla edes devalvaation kautta. Ero voisi lisätä työtä, koska tuontitavara kallistuisi ja se pitäisi korvata kotimaisella tuotannolla. Se ei todennäköisesti kuitenkaan lisäisi reaalisia ansioita, ostovoimaa tai hyvinvointia.
Pitkän taantuman jälkeen ilmassa on optimismia. Suomen talous on yskähdellen heräilemässä ja EU:n talouskasvun uskovan yltävän 1,7 prosenttiin. Moni ei sitäkään tajua, että EU:lle maksetut rahat palaavat Suomeen mm. maataloustukina. Suomi voi olla nettomaksaja, mutta välillä se on ollut nettosaajakin. Nämä vaihtelevat ja talouden suhdanteet heittelehtivät. Hyviä aikoja seuraa huonot ajat ja sitten taas kasvua jne.
Eihän kukaan Kreikka-sotkusta pidä. Populismi ja nationalismi eivät kuitenkaan tarjoa kovinkaan kestäviä vaihtoehtoja. Vai miten ajattelit pistää talouden kuntoon rajojen sulkemisen, tavaroiden ja ihmisten vapaan liikkumisen ja sopimusten rikkomisen jälkeen. Venäjän kauppa voisi toimia kuten 1970-1980-luvuilla Neuvostoliiton kauppa, vaan ei sekään hyvinvointia ylläpitäisi.
Kun italia lähtee korot nousee ja velalliset kärsii....voipi tulla äitiä ikävä kun santanderin mies tulee ulosmittaamaan kämpän....Ja niin tulee käymään monelle pelkästään 2-3 kk:n sisällä.....
Putinin trollit odottavat että Suomi pääsee Venäjän orjuuteen
EU vapaamuurarien Loosi jossa vapaamuurari komissaarit hallitsevat
osanottajien valtioiden vapaamuurari hallitusten avulla.
Fiexit heidän orjuuttamisestaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
italian pankitkin kuralla, liekö italian mafia, vai eu mafia vienyt hynät.
Hammering globalists down.
Vapaus, itsenäisyys, laki ja oikeudenmukaisuus voittaa.
https://www.youtube.com/watch?v=c9eJAYWwWcI
Ei vielä riitä eväät siihen että italialaiset tekisivät irtioton EU:sta ja eurosta.
Le Pen Ranskassa voittaa kevään vaalit. EU:n paskakasa alkaa hajota
- suomi siirtyy sen jälkeen suoraan eur-aasian talous ja sotilas liittoon , että kyllä nettomaksajalle työpaikka löytyy vaikka Eu työnantajana lakkaa.
Suomi pysyy EUssa, koska kerran näin on päätetty ja nimet papruissa. EU saattaa hajota mutta Suomi pysyy silti, ollaan me vaan niin suoraselkäistä ja luotettavaa porukkaa.