Mulla olisi yksi uninäky

mietintätä

Se kertoo jotenkin valaisevasti aikamme pahuudesta ja aika lailla maailman laajuisestikin. Yksi maa siinä sanottiin, johon pedon merkki ei tulisi. Minä mietin tätä, minne palstalle julkaisisin sen, jos minulle tulee mieleen sen julkaisu. Missä palstalla olisi eniten vastaanottavuutta? Täällä voi olla joitakin, jotka haluaisivat sen heti tietoon...

3

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julkaise täällä, kun jo aloititkin.

    • mietintätä

      Siinä unessa oli jokin sotatila, jossa joukkio jahtasi meitä. Hetken häivähdyksenä ajattelin, ettei mieheni ollut ehtinyt päästä erään kaverin kanssa yhteen rintamaan eikä saanut sitä mitä ilmissä oli kaverilta vihjeenä saanut aseesta. Tämä kohta oli hyvin heikko häivähdys. Sitten oli sitä pakenemista matalana, etteivät nuo jahtaajat näkisi. Siitä ei ollut täyttä varmuutta, keitä he olivat, mutta jos vertaan tuohon ajatukseen oikeasti ilmielämässä tulleesta mieheni ajatuksesta, että pitäisi olla tuki, ettei tällaisena aikana kannata jäädä yksin. Nuo kaksi ajatusta siis ilmielämässä - siitä linkkinä uneen.

      Mutta nuo jahtaajat jahtasivat todellakin ankarasti, olivatko sitten äärimuslimeja vai mitä, mutta epäilen juuri heitä kaiken tuon vihjeen perusteella. Siinä mentiin, milloin matalana syntyneiden maan ja jää/lumipeitteen väliseksi muodostuneen luolan alta ryömien, milloin tehtiin lumiluolia, mutta ennen kaikkea paettiin. Sitten tuli sanoma, että kaikkialle muualle maailmassa tulee pedon merkki, paitsi Israeliin. Muualle myöskin tuota kamalaa jahtaamista. Israelista puhuttiin kyllä, että siellä on sotaa, mutta kaikesta huolimatta siellä on helpompaa kuin muualla. Ikään kuin houkuteltiin lähtemään. Minä ajattelin lähteä, äitini oli lähdössä. Hän sanoi, että lähtee Israeliin. Äiti lähtee! Se oli selkeää ainakin.

      Aamulla olin niin kuin saadun tiedon äärellä miettimässä uutista... Jatkan tästä varmaan lisää, niistä ajatuksista, mitä tuli.

    • mietintätä

      Joitakin ajatuksia liittyen uneen. Olen vanhoillislestadiolainen ja minulle on opetettu, että Israel saa vielä ennen maailmanloppua lyhyen etsikonajan. Kun muualla on jo etsikonaika loppunut, Israelissa se on vielä lyhyen aikaa ennen loppua.

      Tuo minulla tuli mieleeni tuosta, kun sain unisanomassa tuon pedon merkin muualle tulevan paitsi Israeliin. Toinen mikä siitä tulee mieleen on se, että vain - Hengellisesti Israel, uskovaiset säästyvät siltä. Muut petetään ja ottavat pedon merkin. On kerrottu myös, että kaikki merkit eivät ehdi täyttyä ennen maailmanloppua.

      Luin Raamatusta Johanneksen Ilmestyksen 15. luvun tässä vähän aikaa sitten, kun mieleeni nousi se kohta, jossa kerrotaan, miten uskovaiset pääsevät seisomaan lasiselle merelle - kaikki jotka ovat saaneet voiton pedosta, sen merkistä ja sen nimen luvusta.

      Myös tämä kohta on minulle puhutteleva ja merkityksellinen: "8. Ja temppeli tuli savua täyteen Jumalan kirkkaudesta ja hänen voimastansa, eikä kukaan voinut mennä sisälle temppeliin, ennenkuin niiden seitsemän enkelin seitsemän vitsausta oli käynyt täytäntöön."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      993
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      281
      891
    Aihe