Olkaamme kiitollisia, että maamme kiinnostaa somaleita näinkin paljon! Somalit ovat älykkäitä, ahkeria ja rehellisiä, toisin kuin suomalaiset loisivat rapajuopot. Ilman maahamme saapuneita somaleita ei olisi ollut Nokiaa, Roviota, Fazeria, Konetta tai mitään muutakaan huippufirmoja. Kaikki tämä on somaleiden ansiota, ihmettelen suuresti miksi heitä kohdellaan rasistisesti, ja heidän halutaan esimerkiksi lähtevän takaisin Somaliaan. Tuo tarkoittaisi suurta älykatoa Suomen osalta, meillä ei ole yksinkertaisesti varaa menettää yhtään somalia jos haluamme panna Suomen kuntoon, kuten Juha Sipilänkin tarkoituksena on. Olkaamme ystävällisiä ja kiitollisia somaleita kohtaan, heidän varaansa on hyvä rakentaa Suomen tulevaisuus!
Somalit ovat älykkäitä!
KiitosSomaleille
18126
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olen kiitollinen erityisesti ulkoministeri Soinille, joka oppositiossa niin maahanmuuttovastaisesta esiintymisestä huolimatta, suhtautuukin nyt hallituksessa niin myönteisesti Suomeen suuntautuneisiin maahanmuuttovirtoihin.
Nå puhut paskaa, missä on somalialaiset jotka ovat älykkäitä työtärakastavia ja muutenkin sopeutuvaisia????? EN ole tavannut yhtä ainuaa !!!
Olikos tämä aloittajan jotain vaikeasti ymmärrettävää huumoria ?
Mielestäni oli sarkasmia.
Koululaisten matematiikan taidot ovat laskussa. Onneksi on näitä Afrikan Sarven älyköitä nostamassa keskiarvoa, jotta vältymme täydelliseltä romahdukselta.
Ruotsalaistenkin lasten taidot ovat laskeneet ja vielä paljon jyrkemmin. Outoja yhteensattumia. En millään keksi mitään yhdistävää tekijää.
Eivät ole ruotsalaisten lasten taidot laskeneet.Kyse on siitä,että somalialaisia,viisaampia lapsia,kuin ruotsalaiset,heitä vain on lukumääräisesti paljon enemmän ,kuin ruotsalaisia.Siitä tämä ero johtuu.
Somali käveli kadulla sammakko päälaellaan. Suomalainen pysäytti somalin ja kysyi: mistä olet tuon saanut?
Sammakko vastasi: en tiedä, mutta se alkoi peräpukamista.
Hah,buaaaaaaa.
Somalin ÄO korreloi kengännumeron kanssa.
Nyt onkin kova taisto lähi-idän musselmaanien ja somppujen kesken, kummat ensimmäisenä ehtivät pelastaa Suomen.
Tuolloin taannoin takavuosina,ollessani silloisten maahanmuuttajien avustajana,kuulin heidän kommenttinsa kesken lumisotaa,ymmärtävänsä täysin suomen talvisodan.Heidän mielestään sotaa pitää käydä aseilla eikä millään allahin lumimöykyillä.Sota on sotaa heidän mielestään,sapelilla päät pätkitään,eikä millään kuhmuraisilla lumipalloilla.
Olen+aloittajan+kanssa+tismalleen+samaa+mieltä.+Kävin+Slush+tapahtumassa+ja+tuntui+kuin+olisi+ollut+somaliassa.+99+%+kävijöistä+oli+somaleja.+Siellä+ei+rahaa+tarvinnut+rukoilla+kun+vaan+oikea+innovaatio+osui+kohdalle+niin+somalit+tekniikan+asiantuntijoina+kaappasivat+sen+heti+itselleen.+Seuraava+jätti+piilaakso+tulee+olemaan+mogadishussa.+Pelien+kehittäjinä+jakoodaajina+somalit+ovat+ehdotonta+maailman+eliittiä.
Ja sitten heräsit, pippeli kovana.
Ei voi muuta sanoa,kuin että suomalaisittain käy kateeksi.
Yksi somaleiden parhaista keksinnöistä on taikaseinä, yllätysyhdyntä on myös mahtava innovaatio.
Somalit kyllä ovat älykkäitä. Heillä on isot ilmaiset asunnot kun suomalaiset nuoret eivät saa asuntoa mutta maksavat veroja että somalit saavat.
Somalit ovat siis paljon fiksumpia kuin suomalaiset.
Eikös Hitlerkin havainnut tämän saman asian? Hän haetutti muutaman sataa somalia Saksaan ja he suunnittelivat mahtavia sotakoneita Saksalle, mm, lentävän siiven ja ohjukset, ja se olikin hiuskarvan varassa, että Saksa ei voittanut koko maailmaa,,ja somaleiden ansiosta.