Synnyttäjät: Huonosti suunniteltu!

KATin_haamu

Järkyttävä paljastus kreationisteille:

http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/201611292200033604_rb.shtml
"Näin puhuvat synnyttäjät: ”Vagina on suunniteltu huonosti”"

Siihen on teoreettista teologiaa lätisevän mies-kreationistin paha panna mitään uskottavaa kun edessä on kokenut naisarmeija: "HUONOSTI SUUNNITELTU".

Kumpaa uskotte enemmän?

8

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TerveisinJyri

      Kas kas, Tikkanen palasi viisatelemaan kun Jyri lähti.

      Mutta mutta, et sitten vieläkään ole vaivautunut avaamaan sitä Raamattuasi kun noin hölmöjä päästelet.

      Kivulla synnyttäminen oli Eevalle rangaistus omenavarkaudesta ja perisynti periytti sen kaikille naisille.

      Kas tässä se sanotaan: 1. Moos. 3 luku

      Ja vaimolle hän sanoi: "Minä teen suuriksi sinun raskautesi vaivat, kivulla sinun pitää synnyttämän lapsia; mutta mieheesi on sinun halusi oleva, ja hän on sinua vallitseva".


      Ei taida tulla sitä päivää että evokit lukisivat Raamattunsa ja lakkaisivat typeröimästä näitä älyttämyyksiä tänne jatkuvasti.

      Mutta en viivy palstalla kauempaa. Tulin vain ystävällisesti tervehtimään vanhaa kamua, koitahan tapella fundakretujen kanssa, niillehän sinäkin kyllä pärjäät.

      • Eli taas tuli selväksi että jumalasi on raakalainen ja haluaa vain ihmisille kärsimystä. Onneksi kaikki jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta ja raamattu on vain yksi kirja muiden joukossa, eikä edes kovin hyväkään.

        Et sinä voi olla poissa tältä palstalta. Valehtelet tästäkin asiasta :D


      • IlkimyksenTeologitäti

        Luepas sinä jyrpäle alkuperäinen pipliasi ja kerro löydätkö sieltä omenan. Muista myös ettei Eeva tiennyt hyvän ja pahan eroa ottaessaan puhuvan kärmeen (!) suositteleman etelänhedelmän.


      • voijyrinäitiä

        Kerropas Jyri, vieläkö äitis katseli isääs "sillä silmällä" sen jälkeen kun oli synnyttänyt sinut ja rantapallon kokoisen vesipääsi?


      • Jyriteres
        Ei.luotu kirjoitti:

        Eli taas tuli selväksi että jumalasi on raakalainen ja haluaa vain ihmisille kärsimystä. Onneksi kaikki jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta ja raamattu on vain yksi kirja muiden joukossa, eikä edes kovin hyväkään.

        Et sinä voi olla poissa tältä palstalta. Valehtelet tästäkin asiasta :D

        Evokit on tietenkin harmissaan siitä että pahoja rangaistaan koska he ovat itse pahoja, joten ymmärrän kiukkuasi ja saat minulta anteeksi, ole hyvä.

        Jumalan anteeksiannosta en ole kovinkaan varma.


      • Jyriteres kirjoitti:

        Evokit on tietenkin harmissaan siitä että pahoja rangaistaan koska he ovat itse pahoja, joten ymmärrän kiukkuasi ja saat minulta anteeksi, ole hyvä.

        Jumalan anteeksiannosta en ole kovinkaan varma.

        Kappas olen näköjään parempi profeetta kuin yksikään uskova, kun tiesin sinun tulevan tänne takaisin. Näin ne evokit hakkasivat tässäkin asiassa kreat :D

        Millä perusteella sanot minua pahaksi? Ja en tarvitse sinulta mitään anteeksi antoa, että pidä se vain ihan itselläsi. En ole mistään muusta harmissani, kuin sinun äärettömästä tyhmyydestä...

        Ja eiköhän nämä asiat ole minun ja jumalan välisiä, jos sellainen nyt jostain ilmestyisi.


    • RaamattuTotta

      Ei mikään paljastus, tämä on ihan raamatullista, kyseessä on rangaistus.

      ENSIMMÄINEN MOOSEKSEN KIRJA 3.

      13 Niin Herra Jumala sanoi vaimolle: Mitäs olet tehnyt? Vaimo vastasi: Käärme petti minut, ja minä söin.
      14 Ja Herra Jumala sanoi käärmeelle: Koska tämän teit, kirottu ole sinä kaikkien karjaeläinten ja kaikkien metsän eläinten joukossa. Vatsallasi sinun pitää käymän ja tomua syömän koko elinaikasi.
      15 Ja minä panen vainon sinun ja vaimon välille ja sinun siemenesi ja hänen siemenensä välille; se on polkeva rikki sinun pääsi, ja sinä olet pistävä sitä kantapäähän.
      16 Ja vaimolle hän sanoi: Minä teen suuriksi sinun raskautesi vaivat, kivulla sinun pitää synnyttämän lapsia; mutta mieheesi on sinun halusi oleva, ja hän on sinua vallitseva.

      • Mutta kukapa sen kärmeen ja koko prosessin suunnittelikaan? Plus että Eeva ei vielä tiennyt hyvän ja pahan eroa, että kärmeillä ei ole pistintä vaan hampaat ja että ainakaan modernit kärmeet eivät syö maan tomua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      28
      4058
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2095
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      45
      1320
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      82
      1185
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1128
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1106
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1047
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      935
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      845
    Aihe