Voi harmin paikka sentään, niinkin paljon kun siihen on jo investoitu ja aikaa tuhlattu niin mennään tuolla tavalla torpedoimaan hyvä hanke. Kuinka paljon se olisi työllistänyt suomalaisia työttömiä kirvesmiehiä ja apupoikia.
Eikö Helsinkiin tule Gukkelikuuta
14
84
Vastaukset
- muualla
No ei yhtään. Virosta ja puolasta ne ois tuotu tuota nokeentunutta riihtä rakentamaan.
- hjallishalli
Yksityiset sijoittajat ei halua Guggenheimia, mistähän johtuu?
- Kptkprst
Yksityiset sijoittajat ovat laskutaitoisia, toisin kuin nämä 32 hölmöä, jotka osaavat laskea enintään housuihinsa! Saatiin kuitenkin julkinen luettelo näistä hölmöistä, kun vaalitkin tulee aikanaan, ja tarvitaan vaihtaa järkeviä ihmisiä valtuustoon.
- joulukuuneka
Niin aattele! :O
Mitähän ulkomaalaisetkin meistä nyt ajattelee.... Kehtaako sitä enää sanookkaan et on suomalainen.
Ei päästy maailmankartalle vieläkään. Mihkäs ne eliittivieraat nyt kuskataan, katsomaan maailman mahtavinta taidetta maailman mahtavimassa tönössä maailman mahtavimmassa maassa?!
Lottovoitto syntyä suomeen: työtä tekemällä ei ainakaan rikastu ja eläkkeellekin pääsee joskus 70 ikäsenä, mutta maisemat on kauniit... - serkkujen.konsultaatio
Saatiin sentään muutama konsultti jotka nyt tyytyväisenä skoolaavat, taskut pullistelevat veronmaksajilta saatua rahaa.
- ei.mitään.virolaisille
Ammattiliitot olisivat ehdottaneet kaupungille työoloista tasapuolisuutta ulkolaisten ja kotimaisten työntekijöitten suhteen. Hyvä että meni homma nurin, muuten virolaiset sudentekijät olisi saaneet samaa palkkaa kuin suomalaisetkin.
Ammattiliitoilla olisi varmaan tärkeämpää estää ulkolaisten sudentekijöitten pääsy suomeen. - 7654rtyuio
Guuggeli on niin hyvä bisnes ettei sijoittajat halua sijoittaa siihen. Mihin nämä sijoittajat sijoittaisivat ne miljardit joita Guuggeli tuottaa, pankkikorotkin on niin olemattomat
- vähän.tuunausta
Guggenheimin yhteyteen olisi pitänyt rakentaa ilmaiset julkiset vessat, niin haaveiltu kävijämäärä olisi saattanut toteutua.
- järki_voitti
Nyt parkkipaikka Guggeliguun sijaan säilyy. Ja hyvä niin. Se tuottaa rahaa Helsingille toisin kuin Gyggeligöö olisi tehnyt. Vai kuvitteleeko joku, että Helsingin asukkaat olisivat hyötyneet rahallisesti tuosta huijarien jättipuhalluksen toteutumisesta?
- Gigantguggelmoskeija
Allahin tahto saatanallisen rakennushankkeen toteutumisen estämisestä toteutui. Ja näin saatiin tontti vääräuskoisten maaperälle jättimoskeijaa varten! Insallah!
- 7654rtyuio
KUINKA paljon työllistäisi, kun Vihreiden rakastama "PUHDAS VENÄLÄINEN KIVIHIILI "on vienyt työt jo kaikilta puu-alalla.. ja kiitos Vee Niinistölle suurista veroista, muttei venäläisille sentään.
- hjhkjkll
Sentään jotain järkeä joillakin.
Entisenä Helsingin veronmaksajana on pettynyt valtuuston päätökseen.
- hallittu.menoerä
Valtiokin olisi ottanut osaa kuluihin, niin rakennus kuin ylläpitoonkin, eli jokainen veronmakasaja siitä olisi hyötynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655706Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset73681Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1093597Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti552865Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932672SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k142446Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861977Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3411917