http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/merkel_ei_pakolaiskattoa-58432
Saksan liittokanslerin mielestä maahan otettavien pakolaisten enimmäismäärää ei voi rajoittaa.
Saksan liittokansleri Angela Merkel totesi torstaina CDU-puolueensa paikalliskokouksessa Münsterissa, ettei maa aio asettaa rajaa pakolaisten enimmäismäärälle, kertoo Politico.
CDU:n baijerilainen sisarpuolue CSU on vaatinut toistuvasti Saksasta myönnettävien turvapaikkojen määrän rajaamista ja ehdottanut, että maahan päästettävien siirtolaisten määrä rajattaisiin 200 000 tulijaan.
Saksan liittokanslerin mielestä maahan otettavien pakolaisten enimmäismäärää ei voi rajoittaa.
Saksan liittokansleri Angela Merkel totesi torstaina CDU-puolueensa paikalliskokouksessa Münsterissa, ettei maa aio asettaa rajaa pakolaisten enimmäismäärälle, kertoo Politico.
CDU:n baijerilainen sisarpuolue CSU on vaatinut toistuvasti Saksasta myönnettävien turvapaikkojen määrän rajaamista ja ehdottanut, että maahan päästettävien siirtolaisten määrä rajattaisiin 200 000 tulijaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Voiko olla totta? ... Suomessa tosin tilanne on ihan sama, mutta Kukaan ei vaan uskalla sanoa sitä, koska kansan mitta on jo täynnä.
angela merkel on adolf hitlerin tytar ja jatkaa isansa toita eli odotettavissa on 3 maailmansota. adolf kuoli argentiinassa vuonna -62 herra sturm:ina, ja eva hitler kuoli -92, heilla on kaksi tytarta..
Tuolla julistuksella tai no jo aiemminkin kaivanut oman kuoppansa.
Toivottavasti tämä suljetaqn jonnekin vanhusten hourulaan ja lääkitään dementikoksi kuten suomen vanhuslaitoksissa tehdään.
Tuolla julistuksella on nyt sitten. Hyvä hakea jatkokautta
Niin. Tämä on johdonmukaista Merkeliltä, sillä hänen tulkintansa asiasta on sellainen että Saksan perustuslaki turvaa ihmisille oikeuden hakea turvapaikkaa Saksasta. Saksassa asiasta kyllä käydään kovaakin debattia ja rouvaa kyllä arvostellaan linjansa ehdottomuudesta.
Ongelmia alkaakin sitten syntymään mikäli turvapaikanhakijoiden määrät tulevat pysymään jatkuvasti suurena eivätkä palautukset niiden osalta jotka hylsyn saavat toimi .
"Liittokansleri sanoi, että Saksa voi auttaa apua tarvitsevia. Merkel myös lisäsi, että he, jotka eivät täytä edellytyksiä suojelulle lähetetään takaisin."
-- Tässähän se varsinainen ongelma asiassa onkin eli meillä on pakolaiset ja siirtolaiset nyt samassa nipussa ja kaikkien asiat pitää henkilökohtaisesti tutkia täällä eurooppalaisella kustannustasolla kaukana heidän lähtömaistaan ,jolloin taustojen tai jopa perusasioiden kuten nimen varmistaminen on monissa tapauksissa mahdotonta heidän kohdallaan.
Miten nämä hylsyn saaneet saadaan lähetettyä takaisin , kun tosiasia on se että nämä ihmiset saavat täysin vapaasti liikkua ympäri Eurooppaa ilman mitään tehokasta valvontajärjestelmää?
Mahtako mieli muuttua kun turkki päästää eurooppaan 3 miljoonaaa pakolaosta ja italian ja kreikan pohjoirajat murtuu
Kyllä saksalaiset äänestäjät laittavat tuossa tapauksessa Merkelin mielen muuttumaan , aivan varmasti. Toivoa sopii että turkkilainen Erdogan on niin typerä että yllyttää ihmiset massoittain liikkeelle Kreikkaan ENNEN Saksan vaaleja, nimittäin tuo olisi viimeinen niitti vapaalle asyyliliikkuvuudelle Euroopan alueelle.
Saksalaisten oppositiopuolueiden kannatuksestahan tuo on jo nyt nähtävissä että kaikki saksalaiset eivät jaa Merkelin näkemyksiä tässä pakolaispolitiikassa, vaikkakin eräiden kyselyjen mukaan vieläkin yli puolet saksalaisista ilmaisevat kannattavansa Merkeliä jatkoon kansleriksi. ...
...Jostakin ihmeen syystä mikä ei ole minulle avautunut . No eipähän meikäläisellä ole äänioikeuttakaan Saksan vaaleissa, joten sielläpä äänestelevät.
Täysi sekopää joka ei ymmärrä mistään mitään. Kuinka ihminen voi olla näin s*atanallisen tyhmä, että nykyisessä maailmantilanteessa kannattaa massiivista maahanmuuttoa? Kuinka ihminen voi olla niin tyhmä, ettei käsitä, että tämä johtaa kaaokseen, anarkiaan ja sitä kautta koko länsimaisen sivilisaation romahtamiseen? Äkkiä pois tällainen idiootti vallan kahvasta.
Mielipuolinen, lapseton mummo on seonnut lopullisesti.
Seonnut mummo, haluaa oikeasti päästä historian kirjoihin. Henkilönä joka tuhosi euroopan sivistyksen ja länsimaalaisuuden.
Totesihan itse amerikan pressa merkelin mamupolitiikan mielipuoliseksi..
Pelottaa tuommoset johtajat ja kun heitä on Suomessakin Ylisuvakkeja joilla ei ole tilannetajua .
Sinänsähän meidän pääministerimme , tämä Sipilä , on täysin vastaavalla linjalla kuin tämä Merkel, joten me suomalaiset äänestäjät olemme täysin samassa veneessä saksalaisten kanssa.
Myös Sipilän hallituksen toimintalogiikka on ,sellaiselle tilanteelle jossa maahan saapuu turvapaikanhakijoiksi ilmoittautuvia ihmisiä vaikka sadoin tuhansin , vain ja ainoastaan se että perustetaan vastaanottokeskuksia vaikka kymmeniä joka ainokainen päivä ympäri Suomea ja aloitellaan kotoutustoimet koko porukalle heti. Maksaa sitten mitä maksaa.
Tällaisen signaalin meidän oma hallituksemme on kyllä antanut aivan selvästi meille suomalaisille äänestäjille. Vai voiko Sipilän hallituksen toimia muuten tulkita ?
Miksihän Keskustan ja Sipilän kannatus on täälläkin edelleenkin yllättävän vahvaa , aivan kuten Merkelin Saksassa ?