Kitkerä haju Reuharinniemessä/Lentävänniemessä

huolestuttaa

Entisen Reuharinkadun liittymän kohdalla kaivetaan ja kitkerän pistävä haju leijailee Reuharinniemen yllä. Vanhat sellutehtaan lietteetkö siellä haisevat? Ei liene terveellistä hengittää alueen asukkaille.

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On kovin ikävää, että Tampereella, ei ole noussut julkiselle agendalle rantaluonnon ennallistamisen asiaa. Tällöin on mahdollista, että infra ja muissa projekteissa voidaan törmätä ap:n mainitsemiin ilmiöihin.
      Vaikka vastuu luonnosta kuuluu jokaiselle. Niin silti tilanteiden hallinta on kovin hankalaa, kun julkinen luontoagenda on niin heikko.
      Ennenkaikkea rantaluonto, joka on paikallisten ekosysteeminen kannalta avainasemassa voidaan muutoksien avulla saattaa tilaan, joiden vaikutukset kaikkeen elolliseen voi olla jopa katastrofaaliset. Ellei tarvittavia toimenpiteitä ole asiantuntijoiden avustuksella laadittu sellaisiksi, että ne ovat mahdollista toteuttaa samalla, kun niitä itse työprosessien aikana ja niiden jälkeen seurataan tärkeimpien ympäristöparametrien osalta. Jotka ennakkoselvitysten ja muun yleisen tietämyksen kannalta ovat olennaisia. Koska on syytä muistaa, että Tampere on pitkän industrialistisenhistorian omaava alue. Jossa tarve kokonaisvaltaisten ympäristöntilanselvitysten osalta on akuutti.

      • Viherhippihaihattelua

        Että tällaista putkahti tällä kertaa Greenwayn puppusanageneraattorista! Ei kyllä mitenkään liity ketjun aiheeseen, sikäli kuin tekstistä mitään selvää saa...


    • Noppaa.suosittiin

      Siellä on ilmeisesti sitän sen vanhan ja mustan paska-altaan jätettä. Allas oli nykyisten rivitalojen kohdalla ja se siirrettiin joskus 1980-luvun alussa tehtaan alueelle.

      Siellä se on mutta kukaan ei kerro missä. Siirron aikana oli haju ihan kammottava koko alueella. Kaupunki maksoi siirron, että kuuluisa Noppa sai rakentaa rivitalot.

      • jotain.epänormaalia

        On kai jäänyt sitten jotain siirtämättä tai liekö vallan toinen jätevarasto kyseessä? Ottakaa yhteyttä ympäristöviranomaisiin että kävisivät paikalla. Siivotahan sellaiset saasteet pitää ja viedä pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3343
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3163
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2895
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      158
      2723
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2199
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      2059
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1608
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1457
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1317
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1316
    Aihe