p...seestä. Kävin eilen siinä Duon ja kirjaston seutuvilla ja mikä rappio, yök. Sakea tupakansavu leijuu ilmassa ja tunkee sisälle Duoonkin. Ankea kauppakeskus, toislaitaisia kulkijoita ja kaikkea surkeutta.
Miten kukaan voi elää sellaisessa paikassa.
Miten kukaan voi elää sellaisessa paikassa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vasiten muille kuin kantasuomalaisille rakennettu viihtyisä hengailumesta
samoin tulee aina hyvin vastenmielinen olo Duossa käynnin jälkeen, varmaankin sen takia kun joutuu niinkin lähellä rappiota ja näkee kuinka alas ihmiset vajoavat slummeissa, henkinen apaattisuus ja yleinen pukeutumisen juntteus ahdistaa,
onneksi ei tarvitse käydä usein
Duo on nykyaikainen monikulttuurisuuden rikastama kauppakeskus jossa viihtyvät myös vähäosaiset kantasuomalaset
En tiedä nimiä että tarkoittaakao DUO vain sitä laajennusosaa mutta se alkuperäinen Pietilän luomus on kyllä ankeuden huipentuma. Voisi vaikka purkaa ja tehdä nykyaikaista tilalle. Tosin joillekin se on suorastaan pyhäin jäännös ja Pyhä paikka kun on Pietilän luomus vaikka susi onkin. Kyllä Tampereella on esim. Hämpin varrelta purettu hienompiakin taloja, vanhat valokuvat sen kertoo.