Maksullinen pysäköintipaikka

Reikäporsaan

Tieliikennelain -ja asetuksen perusteella, jos pysähdyn maksullisella pysäköintipaikalla pitää maksaa sen käytöstä vahvistettu maksu, mutta pysäköintilippua ei tarvitse asettaa näkyville kun pysäköidessä.

7

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietintään

      Mitäpä horiset?

      • SitäpäHorizen

        Tieliikennelaki :

        "....Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
        .
        .
        .

        "8) jollei maksua ole suoritettu, sellaiselle pysäköintipaikalle tai -alueelle, jonka käyttämisestä on vahvistettu maksu"

        Tieliikenneasetus:

        "Jos vahvistettu maksu on suoritettu muulla tavalla kuin kyseistä pysäköintipaikkaa tai -aluetta varten tarkoitettuun pysäköintimittariin, maksun suorittamista osoittava pysäköintilippu tai maksulaite on PYSÄKÖIMISEN ajaksi sijoitettava näkyvään paikkaan, autossa tuulilasin tai sivulasin sisäpuolelle niin, että lipun tai laitteen etupuoli on kokonaisuudessaan ulkoapäin nähtävissä ja luettavissa. "

        Tieliikennelaissa siis sanotaan, että on maksettava pysähtymisestä ja tieliikennelaissa, että pysäköintilippu on asetettava näkyville pysäköidessä eikä pysähtymisestä mainita mitään.


      • Horisija

        Tieliikenneasetuksessa siis mainitaan miten pysäköintilippu on asetettava näkyville ja se koskee vain pysäköintiä.


      • niinettätuota
        Horisija kirjoitti:

        Tieliikenneasetuksessa siis mainitaan miten pysäköintilippu on asetettava näkyville ja se koskee vain pysäköintiä.

        Niin mitä sitten? Jos pysäytät, pitää maksaa, mutta lippua ei tarvitse asettaa näkyville. Jos parkkipirkko tulee, niin se kysyy sinulta oletko maksanut, ja sitten kaivat lipukkeen sieltä missä se ei ole näkyvillä, esim. perseenreijästäsi, ja näytät parkkipirkolle lipukkeen, jolla todistat että olet maksanut. Mitä vaikeaa?


      • Höpötiköpöti

        Entä jos ei avaa ikkunaa, että se voi sitä kysyä?


      • mitäköhän
        Höpötiköpöti kirjoitti:

        Entä jos ei avaa ikkunaa, että se voi sitä kysyä?

        No mitäköhän luulet, että tapahtuu, jos pysäköinnintarkastaja ei saa varmistettua, onko pysäköintimaksua maksettu vai ei?


      • Possunreikä
        mitäköhän kirjoitti:

        No mitäköhän luulet, että tapahtuu, jos pysäköinnintarkastaja ei saa varmistettua, onko pysäköintimaksua maksettu vai ei?

        En tiiä mutta jos jälkeenpäin täyttää jonkun kaupungin päiväpysäköintitunnuksen yms ja tekee oikaisuvaatimuksen. Mites se menee silloin? Sitten voi osoittaa, että pysäköintimaksu on maksettu ja jos laputtaja väittää, ettei esittänyt lippua yms, niin eikö se ole sana vs sana tilanne ja syytetty osapuoli on vahvemmilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      107
      4239
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2428
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1640
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1103
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      823
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      813
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      792
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe