"Mikähän merkitys sillä on" ?

Että Venäjänmaan Karjalassa juhlitaan vai pekästään juuri NYT muistellaan?

"E.Gyllingin 135-vuotispäivälle omistettu näyttely"

https://www.youtube.com/watch?v=4k3DL-gSSzs

Suomesta tullut senaikuinen " maahanmuuttaja" = MAMU, olikin sitten muutamassa vuodessa alueen johtohahmo! .....

Alueen väestön parissa Gylling oli useimpia kollegoitaan ja satraappimaisia tsaarinaikaisia edeltäjiään suositumpi ja hänet tunnettiin jopa "Karjalan keisarina".

Mutta kun Venäjänmaan on johtavien R Y S S I E N mielestä maailman rikkain valtio; ("vaikka kuinka paljon siltä varastettaisi, niin aina riittäää varastettavaa") .... niin sama periaate toimii R-hallinnossa:

"Vaikka kuinka paljon toisinajattelijoita tapettaisi, niin aina riittää tapettavaa!"

Edvardis syntymäaika tarkoin tiedetään (suomalainen rekisteri), mutta suuressa R Y S S Ä N maassa ei olla niin turhantarkkoja/isot toleranssit: "Tiedot Edvard Gyllingin kuolinajasta ovat olleet ristiriitaisia." mutta arvellaan että; - Gylling teloitettiin tuomion lukupäivänä Kommunarkan teloituspaikalla Moskovassa.[1]

Wikipedia:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Edvard_Gylling

Js. Stalin ei sietänyt sitten, että joku suomalaisen "Tshuna"/suomalaisen osasi soveltaa Marxin ja Lenin teorioita käytäntöön paremmin kuin hän ITSE = Isä-Aurinkoinen. (ja vielä jopa amerikkalaisin ja kanadalaisin avustajin)

Nykyoppien mukaan toimitusjohtajan pitää palkata itseään fiksumpia apulaiskikseen: " Stalin tappoi/tapatti; noudatti periaatettaan, "epäilkää kaikkia ja jos epäillyistä 100 sta yksikin on "kansanvihollinen, ja kaikki tapetaan, niin on tehty HYVÄ työ.

Riittäähän NIILLÄ tosiaan varastettavaa ja tapettavaa!
Sekä kotimaastaaan, että naapurimaistaan, esim. Suomesta, aina silloin tällöin!

Eikä vuosipäivistäkään olla niin hirmu tarkkoja ....135 vuotta ???
1393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eipä tuo sekava ja sekoileva tekstisi taaskaan liittynyt mitenkään aiheeseen "(Suomen) Karjalan palautus", mutta sehän ei tällä palstalla ole mitenkään poikkeavaa...

Äänestä
  • No Sinun kanssasi pitää ottaa ja aloittaa simppelisti; so. yksi asia kerrallaan!
    ELI mikä on mielestäsi selitys sille, että Venäjän Karjalasssa muistellaan 135 vuotta vanhaa asiaa ?

    ....
    Sen ensimmäinen kysymys kuului: Mikähän on merkitys sillä, että Venäjänmaan Karjalassa juhlitaan vai pekästään juuri NYT muistellaan?
    (ettei vaan ole jonkin sorttista separatismia?)

    "E.Gyllingin 135-vuotispäivälle omistettu näyttely"

    https://www.youtube.com/watch?v=4k3DL-gSSzs

    Onko tämä NYT ajankohtainen asia Venäjän-Karjalan tasavallassa ja MIKSI?

    ....
    seuraavaksi voitkin alustavasti miettiä, miksi SUOMALAISESTA E.Gyllingistä tuli voimahahmo Neuvostoliitossa. Pohditaan sitä seuraavaksi, löytyköhän siihen yhteisesti hyväksyttävä selitys?

    Äänestä

Kyllä kauniin venäjänkarjalan asukkailla on vapaus juhlia vaikkapa kekriä näin
satoisan vuodentulon takia. Moniaissa rajantakaisissa suomalaisevakkojen hyl-
käämissä kauniissa hirsitupasissa varmasti juhlitaan muhevan maan antamaa
satoa joka on talven varalle varastoitu. :)
Votkunaukku jos toinenkin on silloin paikallaan iloa liehtomassa. Vot!

Äänestä

Ei niin mitään merkitystä minulle, eikä juuri muillekaan. Mutta jos tuolla saavat siitä hyvästä vapaapäivän, hyvä niin!.

Äänestä
  • Eivät saa tavalliset ristikanzat mitään vapaapäivää, eihän tuo Gyllingin syntymäpäivä mikään kansallinen juhlapäivä ole Karjalan tasavallassa koskaan ollut ja eikä sitä sellaiseksi olla edes suunnittelemassa. Eihän meillä Suomessakaan esim. Runebergin, tai Eino Leinon, tai Aleksis Kiven, tai J.V. Snellmanin ja suomalaisuuden päivinä mitään vapaata anneta.

    Ei tuossa mistään muusta ole kysymys kuin Gyllingiin liittyvän näyttelyn järjestämisestä Karjalan Kansallisen arkiston tiloissa Petroskoissa.

    Samaan tapaan, kuin meillä Suomessakin aika ajoin järjestetään jonkinlaisia näyttelyjä tai muita teematapahtumia jonkin Tove Janssonin tai Alvar Aallon tai vaikkapa Urho Kekkosen merkkivuoden kunniaksi.

    Äänestä

  • Eivät-saa-vapaata kirjoitti:

    Eivät saa tavalliset ristikanzat mitään vapaapäivää, eihän tuo Gyllingin syntymäpäivä mikään kansallinen juhlapäivä ole Karjalan tasavallassa koskaan ollut ja eikä sitä sellaiseksi olla edes suunnittelemassa. Eihän meillä Suomessakaan esim. Runebergin, tai Eino Leinon, tai Aleksis Kiven, tai J.V. Snellmanin ja suomalaisuuden päivinä mitään vapaata anneta.

    Ei tuossa mistään muusta ole kysymys kuin Gyllingiin liittyvän näyttelyn järjestämisestä Karjalan Kansallisen arkiston tiloissa Petroskoissa.

    Samaan tapaan, kuin meillä Suomessakin aika ajoin järjestetään jonkinlaisia näyttelyjä tai muita teematapahtumia jonkin Tove Janssonin tai Alvar Aallon tai vaikkapa Urho Kekkosen merkkivuoden kunniaksi.

    Aloittajan, nim. "SeAvarakatseinen", jollotus on niin sekava, että pitää arvailla mitä hän ylipäätään tarkoittaa!. Eli järjestäkööt juhlansa ja näyttelynsä, ei kai niitä siellä(kään) sentään pakon edessä laiteta katsomaan. Eli yksi ja sama, oli tai ei, ja aloittajalle neuvoksi myös olla osallistumatta ellei ole mieluista!.

    Äänestä

  • NO ... oletko Sinäkin niin yksinkertainen, ettet ymmärrä venäläisten tapaa kirjoittaa rivien väliin?
    Eipä kai sitten tullut mieleesi ja oletko niin tietämätön; ettei R Y S S Ä N -maalla saa sanoa suoraan mitä tarkoitetaan! Mutta kansalaiset ja alamaiset ynnä orjakansat ovat oppineet lukemaan rivien välistä!
    Olisikohan tuo 135 -vuotis "juhlajulkaisut" vihje siitä, että Kalevalaisessa Karjalassa tarvittaisi T A A S ja jälleeen ETEVÄ suomalainen konsultti hoitamaan asiaoita niin, ettei kaikki menisi täysin R Y S S I M I S E K S I?

    Autaakohan tämä teksti yksinkertaia ymmärtämään, mitä "sekava jollotus" oikein tarkoittaa. Minun kun ei tarvitse kirjoittaa Suomessa mitään rivien väliin, vaan voin kertoa suoraan mitä ajattelen .... onneksi .... ja toisin mitä ITÄ-rajan takana"!

    "Yhtenäinen" VENÄJÄ ... HAA! ... näkis vaan .... : ))

    Äänestä

Mukavaa että Puna-Armeija palautti Karjalan sinne minne se kulttuurisesti kuuluu-
kin eli itäiseen kotiinsa v. 1944. Harmi että suomalaisten paukapäisyyden takia tu-
hannet poikamme uhrattiin Puna-Armeijan teräsmyrskyihin ennenkuin päättä-
jämme tajusivat tämän.
Tänä päivänä venäjänkarjalassa elää virkeä ja yritteliäs asujaimisto joka on tyytyväinen ja ylpeä kauniista kotiseudustaan. Näin on hyvä.

Äänestä
  • Kyllä Bror-Erik1974-ussr on sitten ihana rakastaja. Vieläkin väristyttää hänen tekemät temppunsa. AAAAH tätä onnea.

    Äänestä

  • Sinulle nurjamieliselle ja aivopestylle kai "SE" on "mukavaa"? Mutta mitähän sinä, ynnä R Y S S Ä T ja venäläiset yleensä .... ymmärrätte kalevalaisesta kulttuurista?

    Ette sen vertaa, kuin sika tuulimyllystä, vakka olettekin niitä maailman sikoja, joihin Vl.Lenin ja Js. Stalin kokeili ja sovelsi Marxin oppeja.
    Näin on "hyvä" R Y S S I E N johdatella alamaisensa valmiille ja toisilta varastetuille "kauniille kotiseuduille"?
    Ja ihan oikeinko virkeä ja yritteliäs? Mistä sinulle on sellainen tieto tullut?

    Meillä täällä Suomessa, mihin ilmeisesti sinutkin on toimitettu/salakuljetettu? ....
    ON täysin toisenlainen kuva "asujaimistosta", jota tarkoitat:

    https://www.youtube.com/watch?v=Hl4VRRmuEDg

    Joopa, "yritystä" ON! Nähhään myö se täältäkii...
    ..... ja kun hakuun pistää: "We love Russia", niin jopa päästään näkemään tuntitolkulla onnellista, virkeää ja yritteliästä sekä etenkin ONNELLISTA kansaa.

    Ihanaa, että toistaiseksi Amerikan netti /Youtube.com tomii vielä R Y S S I E N hallitsemassa Venäjänmaassa. Johan NE (siis R Y S S Ä T) uhkailevat sen pian sulkevansa. Eipä taida enää onnistua!
    Muistitikku mahtuu jokaiseen koloon ja vaikka kengänkorkoon, länteen toimitettavaksi. Se on sitä vapaata tiedonsiirtoa!

    Olisikohan sittenkin parempi, että Suomenmaasta löytyisi joku uusi "E.Gylling", KONSULTTI, (sen HUDILAISEN sijaan) joka pistäisi kaikki asiat kalevalaisessa Karjalassa oikeaan tärkeysjärjestykseen?

    Äänestä

  • Eri hauskaa välillä tuikata todellisuuden naskalilla palauttaja-avaran peffaa. :)
    Hiän kun nousee siitä kiihkoissaan ihan hypervilliksi touhuajaksi,vähän kuin
    kilpapyöräilijäksi jonka mankelista on ketju poikki mutta ajaja ei sitä tunnusta
    hikipäisnä paikallaan veivatessaan. :)
    Venäjänkarjalassa kuten myös Vienan Kalevalassa asukkaat ovat isänmaataan
    rakastavia tyytyväisiä kansalaisia.

    Äänestä

  • Bror-Erik69 kirjoitti:

    Kyllä Bror-Erik1974-ussr on sitten ihana rakastaja. Vieläkin väristyttää hänen tekemät temppunsa. AAAAH tätä onnea.

    Enks vaan olekin aika taitava joka alalla? Se on tämä multitalentti ominaisuuteni
    jonka pilvenharjalla on helppo elää vailla kaikkea pikkumaisuutta. :)

    Äänestä

Venäjällä moni historian lukija ajattelee: Pitäisikö menetetty Suomi palauttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeAvarakatseinen kirjoitti:

Että Venäjänmaan Karjalassa juhlitaan vai pekästään juuri NYT muistellaan?

"E.Gyllingin 135-vuotispäivälle omistettu näyttely"

https://www.youtube.com/watch?v=4k3DL-gSSzs

Suomesta tullut senaikuinen " maahanmuuttaja" = MAMU, olikin sitten muutamassa vuodessa alueen johtohahmo! .....

Alueen väestön parissa Gylling oli useimpia kollegoitaan ja satraappimaisia tsaarinaikaisia edeltäjiään suositumpi ja hänet tunnettiin jopa "Karjalan keisarina".

Mutta kun Venäjänmaan on johtavien R Y S S I E N mielestä maailman rikkain valtio; ("vaikka kuinka paljon siltä varastettaisi, niin aina riittäää varastettavaa") .... niin sama periaate toimii R-hallinnossa:

"Vaikka kuinka paljon toisinajattelijoita tapettaisi, niin aina riittää tapettavaa!"

Edvardis syntymäaika tarkoin tiedetään (suomalainen rekisteri), mutta suuressa R Y S S Ä N maassa ei olla niin turhantarkkoja/isot toleranssit: "Tiedot Edvard Gyllingin kuolinajasta ovat olleet ristiriitaisia." mutta arvellaan että; - Gylling teloitettiin tuomion lukupäivänä Kommunarkan teloituspaikalla Moskovassa.[1]

Wikipedia:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Edvard_Gylling

Js. Stalin ei sietänyt sitten, että joku suomalaisen "Tshuna"/suomalaisen osasi soveltaa Marxin ja Lenin teorioita käytäntöön paremmin kuin hän ITSE = Isä-Aurinkoinen. (ja vielä jopa amerikkalaisin ja kanadalaisin avustajin)

Nykyoppien mukaan toimitusjohtajan pitää palkata itseään fiksumpia apulaiskikseen: " Stalin tappoi/tapatti; noudatti periaatettaan, "epäilkää kaikkia ja jos epäillyistä 100 sta yksikin on "kansanvihollinen, ja kaikki tapetaan, niin on tehty HYVÄ työ.

Riittäähän NIILLÄ tosiaan varastettavaa ja tapettavaa!
Sekä kotimaastaaan, että naapurimaistaan, esim. Suomesta, aina silloin tällöin!

Eikä vuosipäivistäkään olla niin hirmu tarkkoja ....135 vuotta ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu