Kokemuksia Akaan kuntouttavasta työtoiminnasta?

Yliaktivoitu

Aina ei aktivointisuunnitelman tekotilaisuus mene ihan putkeen. Tuntuu että kohdallani on meneillään pakkoaktivointi ihan eri suuntaan kuin omat suunnitelmani ovat. Haluaisinkin kysyä muiden akaalaisten kokemuksia aktivointisuunnitelman laatimisesta.

Kuinka usein joudutte käymään aktivointisuunnitelmaa päivittämässä?
Oletteko menneet kuntouttavaan työtoimintaan omasta aloitteestanne vai onko teidät aktivoitu sinne työkkärin ja kunnan aloitteesta?
Onko teillä omasta mielestänne työ- ja toimintakyvyssä rajoituksia joiden vuoksi ette voisi osallistua työhön tai julkisiin työvoimapalveluihin? Oletteko siis mielestänne työkykyisiä vai työkyvyttömiä?
Mitä teissä kuntoutetaan ja miten? Miten kuntoutumista seurataan? Kauanko olette olleet kuntouttavassa mukana? Onko ollut apua, oletteko piankin valmiita taas ottamaan oikeaa palkkatyötä vastaan?

Myös tekemänne kuntoutustoimenpiteet kiinnostavat, kertoilkaahan kokemuksistanne.

4

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se_on_selkeetä

      Kuntotuttavaa ei oteta vastaan, koska ainoa tapa työllistyä on tarjota työtä johon on koulutus jo olemassa!

    • Himohomoilija69

      Orja työvoimaa mistä saa ikuisen luuserin leiman työmarkkinoilla.

    • kutyhelvettiin

      Akaassa kuntouttava työtoiminta johtaa kierteeseen, jossa olet vuoroin työttömänä ja vuoroin kuntouttavassa, eikä tuosta kierteestä ole toivoa päästä pois, koska työkkäri ei sinut kerran kuntouttavaan ohjattuaan ole enää kiinnostunut tarjoamaan sinulle oikeita töitä tai työllistymistäsi edistävää koulutusta. Kuntouttavassa työtön on "varastoituna" niin, että tilastot kaunistuvat, eikä kunnan tarvitse maksaa osuutta kuntouttavassa olevan työmarkkinatuesta.

      Kuntouttavassa työtominnassa ketään ei oikeasti "kuntouteta" mitenkään, vaan olet esim. kaupungilla tai josaskin yhdistyksessä tekemässä ilman palkkaa niitä hommia, joita kukaan muu ei viitsi/halua tehdä.

      Työvoiman palvelukeskuksen kehotan kiertämään kaukaa. Siellä joudut vain ikuiseen luuserikierteeseen. Pysy TE-toimiston asiakkaana, ja keskity hakemaan kuntouttavan sijasta oikeita töitä, tai ellei töitä löydy niin koulutusta, josta on sinulle oikeasti hyötyä. Kuntouttavaan kerran lähtevä saa luuserileiman otsaansa ja on ikuisessa köyhyyskierteessä. Niin ainakin Akaassa.

    • IteAattelin

      Onks kukaan tehnyt muistutuksia tai kanteluita Akaan kuntouttavaan liittyen? Tai kohteluun te-tstossa tms?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1354
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      874
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      722
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe