VEnäjän takia EU:ssa

Naapurimaamme Venäjän vihamielisyys Suomea kohtaan koko itsenäisyytemme ajan on suurin syy kuulua Unioniin. Vielä viimeaikoina Venäjä on napsinut naapureilta sotilaallisesti palasia...
9120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Venäjä pelasti koko suomalaisuuden valtaamalla maamme Ruotsilta vuonna 1809. Jatkuvat hyvin kuluttavat sodat loppuivat tyystin. Suomi sai vihdoinkin pitää oman verotuottonsa eli maa alkoi vaurastua.

Lisäksi venäläinen Lenin antoi Suomelle itsenäisyyden vuonna 1917. Myöhemmät sodat käytiin monikansallista Neuvostoliittoa vastaan ja sitä johti gruusialainen diktaattori.

Täten voidaan sanoa, että suomalaiset eivät ole koskaan sotineet Venäjää vastaan! Vain Ruotsi soti ja pakotti suomalaiset mukaan vastoin omaa etuamme.

Joten pitäisikö ehkä sinunkin miettiä tarkemmin, mistä ilmansuunnassa se todellinen perivihollisemme on???

Äänestä

Trump on esittänyt E-Unionin olevan tarpeeton ryöstölaitos hidastaen
maiden kehitystä.Brysselin kontrolli haisee pahalle.Nato saa mennä samaan viemäriin.

Äänestä
  • Ryöstlaitos se on.

    Äänestä

Venäjä toimii aivan yhtä häikäilemättömästi kuin suurvallat ovat AINA toimineet. Varsinkin USA viime vuosikymmeninä. Turha on valittaa realiteeteista!

Sen sijaan Suomen nykyinen taipumus etsiä Venäjästä vihollista on vastuutonta. Omaan politiikkaamme pystymme vaikuttamaan!

Paasikivi-Kekkosen-linja meni Neuvostoliiton myötäilyssä kenties liiankin pitkälle, MUTTA se oli kuitenkin järkevää ja vastuullista ulkopolitiikkaa.

Nykyinen vihollislinja on vaarallista peliä. Ei tarvitse sekoittaa EU:ta tai NATO:a tähän kuvioon. Niistä ei ole kuitenkaan tositilanteessa apua.

Suomen elintärkeä etu on aina ja kaikissa tilanteissa pyrkiä pitämään hyvät suhteet ainoan suurvaltanaapurimme kanssa.

Äänestä
  • 140 miljoonan asukkaan Italian talouden kokoinen takapajuinen rosvolandia ei ole minun mielestä mikään suurvalta,muuten ku viinan ja huumeiden kulutuksen suhteen,
    mutta parempi tietenki yrittää pitää hyvät välit kun ne ei välitä omiensa eikä naapureidensa elämästä kuitenkaan.

    Äänestä

  • mielipiteeni kirjoitti:

    140 miljoonan asukkaan Italian talouden kokoinen takapajuinen rosvolandia ei ole minun mielestä mikään suurvalta,muuten ku viinan ja huumeiden kulutuksen suhteen,
    mutta parempi tietenki yrittää pitää hyvät välit kun ne ei välitä omiensa eikä naapureidensa elämästä kuitenkaan.

    Lauseen ensimmäinen puolisko ON tosiaan sinun MIELIPITEESI ja se ei kulu asialliseen keskusteluun.

    Sen sijaan ei ole mikään mielipide, vaan fakta, että Venäjä on ydinasesupervalta ja aina ylivoimainen Suomen suhteen.

    Äänestä

  • Niin,pääasiahan on että on niitä ydinaseita.
    Kansa kuolee nälkään,mutta kunhan aseita riittää.

    Äänestä

  • näinonn kirjoitti:

    Niin,pääasiahan on että on niitä ydinaseita.
    Kansa kuolee nälkään,mutta kunhan aseita riittää.

    Venäjällä ei tietääkseni ihmisiä kuole nälkään.

    USAssa kuollaan nälkään ja suuri osa kansaa elää kaduilla. Että silleen.

    Äänestä

PIetarissakin elää tuhansia lapsia viemäreissä, ei ne kuole heti nälkään vaan osa kuolee tauteihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MePelkäämme kirjoitti:

Naapurimaamme Venäjän vihamielisyys Suomea kohtaan koko itsenäisyytemme ajan on suurin syy kuulua Unioniin. Vielä viimeaikoina Venäjä on napsinut naapureilta sotilaallisesti palasia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu