Keravalla eivät varakkaat eristäydy omille asumisalueilleen niinkuin esimerkiksi Helsingissä tehdään. Kalliit Kardemumma omistusasunnot nousevat köyhän rahvaan asuttamien kerrostalojen kylkeen ja autokorjaamojen keskelle sulassa sovussa.
Näin sen pitääkin olla!
Oikea suunta Keravalla
20
550
Vastaukset
- AhjoKahjo
Ai ei? Hakkuutiellä Ahjossa on rivi-rivissä uusia ja hieman vanhempia omakotitaloja, sitten piiitkä väli (pelto) rivareihin/paritaloihin jotka nekin ihan hyvätasoisia.
- futuristi
Jaakkolasta kaavaillaan 30-vuoden aikajanalla viihtyisää asumisaluetta, jossa varakkaatkin viihtyvät. Osallistukaa Jaakkolan asukastyöpajaan!
- Köyhäilyä
Tota, eipä täällä taida niin kovin varakasta väkeä edes olla,
kaikki enemmän tai vähemmän köyhiä....- MikkosetKeravalta
Kyllä meitä varakkaitakin tai hyväpalkkaisia täällä Keravalla on. Meidän perheen (2 aikuista) tulot hieman yli 5000 Euroa kk vuorolisineen. Riippuu hieman yövuorojen / sunnuntaityön määrästä
- keijojorvi
leveilette täällä rahoillanne. Hävetkää porvarit
- lösadfjaöj
MikkosetKeravalta kirjoitti:
Kyllä meitä varakkaitakin tai hyväpalkkaisia täällä Keravalla on. Meidän perheen (2 aikuista) tulot hieman yli 5000 Euroa kk vuorolisineen. Riippuu hieman yövuorojen / sunnuntaityön määrästä
5000 euroa / kk on hyvä palkka?
- AkiSaarikoski
On kahdelle
- helluvaa
Ei Keravalle kukaan varakas muuta. Miksi muuttaisi? Kaupungissa ei ole kuin rähjäinen Prisma ja pystyyn kuollut kävelykatu. Ei niillä veronmaksajia houkutella.
- iklsmpps
Tuo sama koskee koko Suomea. Ei tänne varakkaat tule johtuen ankarasta verotuksesta ja huonosta säästä. Sosiaalitapausten luvattumaa tämä on.
- kukkamaaaria
Ei tänne maksukykysiä ihmisiä edes houkutella. Vihervasemmisto haluaa houkutella sossulle lisää asiakkaita.
- skdldevaskp
kukkamaaaria kirjoitti:
Ei tänne maksukykysiä ihmisiä edes houkutella. Vihervasemmisto haluaa houkutella sossulle lisää asiakkaita.
Vihervasemmisto houkuttelee tänne niitä, joiden kuvittelee äänestävän heitä.
- hazardihommia
Eli just ne sossu-asiakkaat?
- Purjehtija53
Tän ketjun nimi pitäis olla: Kuka sai eniten velkaa, eikä saanut lyhennyksiä maksettua ja nyt asun Keravalla...
- AsianLover69
Virrenkulma? Haluaisin muuttaa mutta tulot ei riitä. ( 7000). Omakotitalot >400000e ....
- 2222222222222
https://www.youtube.com/watch?v=I3KkXjX-p9E
hyvä tietää. - Taloton
Missä päin Keravaa tuo Karalahtien talo on, näyttää melko uudelta alueelta?
https://www.seiska.fi/Uutiset/Tanne-Jere-ja-Nanna-Karalahti-muuttivat-369-000-euron-omakotitalo/1124900- Sompiolainen
Virrenkulmaltahan tuo näyttää.
- lillerilallerivaan
Karalahdetkin joutuivat downshiftaamaan tänne Amishlandiaan.
- amk.sta
Nehän ovat amiksia. Mitä vikaa?
- heinäkenkälappalainen
Junat ohi vaan. Tylsä betonibunkkeri koko Kerava. Miksi pitäisi asua siellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721