Kuinka häpeästä voi vapautua?

häpeäihminen1

Olen häpeän vanki, häpeän juuret juontavat lapsuuteen.
Meillä ei ollut alkoholismia eikä mitään muutakaan salattavaa kotona.

Isäni on jonkinlainen häpeä persoona, hän laittaa itsensä muita alemmaksi, hän miellyttää jossain tilanteissa muita. Hän on meitä lapsia alentanut vieraille, yleensä siskoilleen.
Lapsena tunsin jo sen että meidän perhe on jollain tavalla huonompi muiden sukulaisten perheet, en osaa sanoa miksi näin olisi mutta se on vahva tunne.

Aikuisena tunnen vieläkin että olen jollain tavalla huonompi kuin muut, häpeän itseäni.

8

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nojosvaikka

      Miten olisi terapeutin kanssa keskustelu?

      • aloittajaihminen

        Moi

        Olen aikoinaan käynytkin psykoterapiassa 3 vuotta, silloin oli muut ongelmat enemmän tapetilla. Häpeä ongelmaa ei niinkään käsitelty, ehkä en myöskään asia itsekkään ymmärtänyt.

        Se maksaa eikä minulla ole siihen varaa.


    • oppeliini1

      Onko koskaan tullut mieleesi että sinä olet täydellinen ja erikoinen ihminen joksi Luoja on juuri sinut luonut. Sinulla aistit, jäsenet ja järki toimii.
      Ole kiitollinen, iloinen ja ylpeä noista!
      Ainakun mieleesi pompahtaa kalliiseen olemukseesi liittyviä ilkeitä ajatuksia, pakota aivosi painamaan nappia "DELETE" "POISTA".

      Aivot ovat aivan kuin mikä tahaansa kehon osa, ne voi treenata juuri sellaiseksi kuin itse haluaa. Luo tuo lause moneen kertaan.

      On oikeastaan synti ja valtava vääryys sinua itseäsi kohtaan halventaa ja alentaa Luojan luomaa mahtavaa temppeliä, sinun henkilokohtaista olemustasi!

      Vain kunnioita kaikkea mitä sinussa on ja käytä tunteesi, ajatuksesi rakentavampaan, kauniinpaan ja arvokkaampaan. Se luo tarvittavan lujan jalustan olemuksellesi, ei negatiivisuuden ja pahuuden ruokkiminen!

    • Kujerrus

      Tuttu tunne. Isäni teki itsarin kun olin 10. Siihen aikaan ei apua tarjottu, eikä lapsi sellaista osaa edes välttämättä pyytää. Olen tämän asian vuoksi aina kokenut olevani huono ja kelpaamaton ennenkaikkea itselleni. Vanhempien teoilla ja puheilla on suuri vaikutus. Voisit kokeilla esim. kirjoittamista ns. omahoitona. Voisitko puhua jollekin näistä tunteista, sillä vertaisiasi kyllä on paljonkin.

    • maoonolivia

      Brene Brown käsittelee kirjassaan En olekaan yksin häpeää ja siitä vapautumista.

    • lkjhkhgkg
    • wannabe_dr_phil

      Hei!

      En tiedä tilannettasi, niin en tiedä, onko ihastuminen kohdallasi ajankohtainen aihe, mutta sivusimme tuota häpeän tunnetta Ihastumis-palstalla otsikolla Mitä pitää tehdä, jos tuntee huomattavaa alemmuuden tunnetta ihastustaan kohtaan? Kannattaa lukaista, jos kiinnostaa, vaikka ihastuminen ei olisikaan ajankohtainen.

      Ja minäkin voin suositella ainakin Youtube-videota, jossa Brene Brown käsittelee häpeää. Hänen kirjojaankin on suomennettu, mutta niitä en ole lukenut, mutta uskoisin, että ovat hyviä, koska tykkäsin kirjoittajan puheestakin.

    • jkyui

      Sieltä lapsuudesta kumpuaa paljon. Arvostelevat sanat jäävät kaikumaan korsiin ja lyttäävät itsetuntoa.
      Sille minkä kokoisia, näköisiä, minkä värisiä tai millekään sille mitä ulkokuoremme on, emme voi mitään, eivät voi vanhempamme, joten on hyväksyttävä
      tosiasiat.

      Taasen millaisessa kodissa elämme, millaisissa porukoissa pyörimme, sillä on merkitystä.
      Jos kodin ilmapiiri on tasapainoinen ja kannustava, silloin on jo paljon.
      Itse on osattava erottaa hyvä ja paha ja mennä sen oikean mukaan.

      Nuorelle saatetaan ilkkua jos hän ei jotin kaveriryhmän mukaan, mutta tärkeintä on säilyttää järki siitä, mikä on oikein ja mikä väärin. Kaikkein mukaan ei kannata lähteä, he saattavat olla esim. yhteiskuntavastaisia radikaaleja tai jo päässeet erilaisten valtaan, joten itse on ymmärrettävä asia, että kaikkien kanssa ei voi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4423
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3038
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      36
      2850
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2615
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2248
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      35
      2130
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2024
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2005
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1707
    Aihe